Podle producenta Marca E. Platta je film Probuzení tmy určen divákům všech věkových skupin. „Ale zároveň je místy hodně temný, tajemný a zlověstný,“ tvrdí. Zlověstně ovšem působí spíš úpadek filmového žánru.

Fantasy béčko pro děti
Nelze totiž nesrovnávat Probuzení tmy s Harrym Potterem či s Letopisy Narnie (a také s Nekonečným příběhem) – je to fantasy příběh převážně pro děti, hlavním hrdinou je čtrnáctiletý chlapec, který musí bojovat se zlem, a film je natočen podle známé knižní předlohy, pětisvazkového díla The Dark Is Rising od Susan Cooperové. To je ale asi tak všechno, co mají tyto filmy společného. Probuzení tmy totiž svou kvalitou úspěšně kandiduje na takzvané béčko, tedy nepříliš kvalitní snahu napodobit slavnější předchůdce.

Příběh „o ničem“
Nedá se říct, že by film nebyl líbivý – nádherné záběry přírody a dramatické efekty, často natáčené v reálném prostředí, vytváří působivou atmosféru. Z počátku film skutečně vyvolává mrazení v zádech a i herecké výkony mladého Alexandra Ludwiga v roli čerstvě čtrnáctiletého Willa nejsou špatné. Probuzení tmy ale zabíjí naprosto plytký příběh.

 

víkendová soutěž
 

 

Will, sedmý syn sedmého syna, vyvolený k tomu, aby zachránil Světlo před Tmou, musí najít šest Znamení – jakýchsi magických artefaktů. Až potud je zápletka v pořádku. Pak se ovšem film změní v jakousi počítačovou hru typu „najdi a seber“. Will zkrátka pocítí přítomnost Znamení, přenese se v čase, zakličkuje si mezi nepřáteli, popadne znamení a prosviští zpátky. Víc nic. Pokus o zradu ve vlastních řadách je vyloženě odfláknutý, ostatní postavy jsou ploché loutky bez charakteru a závěrečný boj s Tmou působí kýčovitě.

 

 

Hadi a havrani to nezachrání
Po relativně akcí nabitých filmech, které přišly na plátna kin v posledních letech, schází divákovi v Probuzení tmy i nějaká ta šermovačka a pořádný boj. Hejna havranů a hromady hadů jsou sice působivé a stačí na vyvolání napětí, na jeho udržení už však ne. To, co počátku vypadá jako akční fantasy pro mladší generace, se změní v plytkou vyprávěnku se závěrečným morálním poučením a happyendem tak přeslazeným, až to bolí.

 

 

Pokud tedy vlastníte dítka tak osmi až desetiletá, kterým se líbí fantasy, Probuzení tmy by je mohlo zaujmout. Pozitivem pro tuto věkovou kategorii je také to, že ve filmu prakticky neteče krev a není v něm jediná mrtvola. Starší jedince už však Probuzení tmy zřejmě neuchvátí.

Máte ráda dětskou fantasy? Viděla jste Nekonečný příběh? Harryho Pottera? Letopisy Narnie? Napadá Vás nějaký další film z tohoto spektra? Půjdete na Probuzení tmy?

 

Reklama