Chcete TO prožít jako poprvé? Jednoduchá rada zní - otěhotněte a poroďte! :)
Předcházející věta je samozřejmě míněna s velkou nadsázkou, i když je pravdou, že mnoho žen má při prvním pohlavním styku po porodu podobné prožitky jako při prvním milování. 

 

Proč nemám chuť na sex?

Poporodní doba je natolik bouřlivá - emocionálně, psychicky i fyzicky, že je naprosto přirozené, že se tolik náhlých změn odrazí i v sexuálním životě partnerů. Příčin a důvodů může být mnoho, od naprosto banálních a jednoduše řešitelných, až po ty vážnější, které patří do rukou odborníkům. Mezi nejběžnější příčiny těžkostí v intimním životě novopečených rodičů patří:

 

P o p o r o d ní    p o r a n ě n í

Velké procento žen má po porodu nějaké poporodní poranění, buď podstoupily epiziotomii nebo spontánní natržení hráze. V obou případech je nutné poškozenou tkáň ošetřit - sešít. Doba hojení jizvy je velmi individuální, záleží i na rozsahu poranění, na snášenlivosti šicích materiálů a možná i na šikovnosti porodníka v roli švadlenky. Během druhé doby porodní někdy dochází k drobným poraněním děložního čípku nebo sliznice pochvy. I tyto malé bolístky si zaslouží čas pro úplné zahojení.

CO S TÍM?

Nastřižená nebo natržená hráz a poranění pochvy a poševního vstupu se v průměru hojí tři až čtyři týdny, jizva často zůstává citlivější déle. Ránu udržujte v čistotě, lze omývat nálevem z řepíku či dubové kůry, pro vysušení a dobré hojení. V případě, že by vás bolestivá jizva trápila dlouhodobě, kontaktujte odborníka. Je mnoho možností a léčebných postupů, jak tento problém vyřešit, např. laser, biolampa apod.

Cvičte Kegelovy cviky, zvýšíte tím cirkulaci krve, urychlíte hojení a posílíte dno pánevní. Jizvu masírujte a promazávejte. Seďte s nohama u sebe, při „širokém sedu“ si bolestivě natahujete stehy.

Pokud jste druhorodička, máte velkou šanci, že se při druhém porodu nástřihu vyhnete. Porodníci se shodují na tom, že u hráze, která se už jednou roztáhla, je pravděpodobné, že podruhé povolí mnohem lehčeji. Zjizvená tkáň po epiziotomii sice není elastická tolik jako normální tkáň, obvykle se také ale roztáhne dostatečně na to, aby k zásahu lékaře nemuselo dojít.

 

K o j e n í

Kojení je na jednu stranu úžasná věc, jeho odvrácenou tváří však je, že pohodovému sexu někdy příliš nepřispívá, alespoň v začátcích laktace. Bolestivě nalité prsy jsou citlivé a stává se, že komplikují mazlení.

Dráždění bradavek může vyvolat samovolné vytékání mléka.
V období kojení se snižuje hladina hormonu estrogenu v krvi, to má za následek další mrzutost, a tou je snížení poševní vlhkosti.

 

CO S TÍM?

I na kojení si časem zvyknete a bude normální součástí vašeho já, nebude vám už připadat se sexem tak nějak neslučitelné. Dítě si postupem času najde svůj rytmus kojení, bradavky již nebudou tak snadno podrážditelné a mléko nebude hned stříkat jak o závod.

Kosmetickou výhodou kojení bezesporu je, že si alespoň na nějaký čas vyzkoušíte, jaký efekt by u vás měly decentní prsní implantáty a modelace prsou. Váš dekolt bude v tomto období jednoznačně pevnější a plnější.

 

N e d o s t a t e č n á   p o š e v n í   v l h k o s t

Na nedostatečném zvlhčení poševní sliznice se podepisují i změny hormonálních hladin po porodu. Také obavy z bolestivého styku často nedovolují dostatečné vzrušení a následně optimální vlhkost poševního vstupu.

 

CO S TÍM?

Rada je jednoduchá, vypravte se do lékárny a kupte lubrikační gel. Pomůže vám překonat nejen nežádoucí intimní komplikace, ale i strach ze selhání či bolesti.

 

Ú n a v a

Mnoho novopečených maminek je úplně obyčejně unaveno z celodenního kolotoče kolem miminka a domácnosti, neboť tento druh práce bohužel neposkytuje 8 hodinový pracovní úvazek. Po návratu matky a miminka z porodnice zavládne v některých rodinách (a dušičkách) dočasný chaos, ale netrvá většinou dlouho a každý člen rodiny si najde svoje nové místo.

 

CO S TÍM?

Zaměstnejte rodinu, partnera, prarodiče, jednoduše všechny milé a spolehlivé děti milující osoby, které se vám podaří lapit na sladký úsměv vašeho potomka. Vození kočárku není opravdu těžká práce, ale pomůže i uvařený oběd, vyžehlené prádlo, zajištěný nákup apod. Nelpěte na spaní miminka ve vlastním pokoji. Některé děti se prostě častěji budí a nic s tím nenaděláte. V případě, že kojíte, ulehčí vám společné lože nebo dětská postýlka přistavená těsně u vaší postele práci a noční cestování o mnoho procent. Většina nočních „řvounů“ je daleko klidnějších, když cítí matčinu blízkost. Přebalovací místo (pultík, skříňku) mějte v ložnici, kojenec často koná potřebu právě při krmení, a tak vám takové uspořádání ušetří noční pochody po bytě. Neostýchejte se občas do nočního přebalení zapojit partnera. Nuže, ať ukáže, že je muž! :)

 

M á m   o   v e l i k o s t   v í c   t a m,   k d e   t o   n e n í   v i d ě t

Některým párům komplikuje sexuální život fakt, že pochva je po porodu širší a měkčí.

 

CO S TÍM?

 V tomto případě pomohou důsledná cvičení pro oblast pánve. Nic však není stoprocentní, a tak se některé ženy (a muži :)) pravděpodobně  s „o číslo větším“ rozměrem budou muset smířit.

 

 

Nejste v tom sami!

V jedné internetové anketě se uvádí, že polovina dotázaných párů začala se sexem 7-10 týdnů po porodu. Skoro čtyřicet procent žen prý mělo při prvním styku obavy z bolestivosti. Bolestivě však milovaní prožívalo nakonec jen dvacet procent žen, tedy polovina z těch, které se obávaly. Třetinu všech sexuálních problémů po porodu měla na svědomí nechuť. A pozitivní zpráva nakonec - u dvou třetin dotázaných se obtíže upravily do půl roku.

Skoro to vypadá tak, že příroda chtěla ženy po narození dítěte odradit na nějakou dobu od zmíněného druhu radovánek, pojistila si to i   č á s t e č n ý m   antikoncepčním účinkem při plném kojení. Mám podezření, že tato opatření měla v dřívějších dobách pro život ženy (míněno doslova holý život) poměrně velký význam.


 

A jaké máte zkušenosti a tipy vy, milé čtenářky Ženy-in?