S psoriatickou artritidou se často potýkají pacienti trpící těžkou formou lupénky. Na to, jak vážné onemocnění lupénka je, upozornila i Světová zdravotnická organizace (WHO - World Health Organization) v  Globální zprávě o psoriáze v roce 2016.  Podle WHO se lupénka řadí k závažným globálním problémům, jímž je celosvětově postiženo nejméně 100 miliónů osob. Zpráva se zaměřuje na dopad lupénky na veřejné zdraví a byla zpracována s cílem posílit informovanost o nejrůznějších způsobech, jakými může ovlivnit život člověka.

klouby5.jpg

O tom, jak může psoriatická artritida poznamenat život, vypovídá příběh ženy ze Skotska. Lupénku jí diagnostikovali ve 13 letech na pokožce hlavy: „Musela jsem si na hlavu skoro každý večer dávat lepkavé, nevábné masti, což je samozřejmě pro mladou dospívající dívku slušná rána.“ Psoriatická artritida se málokdy projeví současně s lupénkou, postižení kloubů většinou přichází později, v průměru za 10 let od prvních kožních příznaků. Stejně tomu bylo i v tomto případě, kdy byla psoriatická artritida diagnostikována po 13 letech. I když pacientka dostávala protizánětlivé léky řadu let, opakovaně docházelo ke vzplanutí zánětu na rukou, chodidlech, kolenou, kotnících a zápěstí. Potýkala se s oteklými klouby, které ji velmi bolely. Velmi typická pro psoriatickou artritidu je i ranní ztuhlost kloubů trvající 30 až 60 minut. Úleva přichází obvykle až po rozcvičení. „Tehdejší přístup byl ve smyslu „to nebude nic vážného“ – ale ono to bylo a je vážné. Teď mám deformovaná chodidla a kotníky a nedokážu chodit na velké vzdálenosti. Musela jsem podstoupit rozsáhlou operaci chodidel.“

I když toto onemocnění řadíme mezi revmatické onemocnění, určitou zvláštností u pacientů s psoriatickou artritidou je nepřítomnost revmatoidního faktoru. To je protilátka, která se ve zvýšené koncentraci vyskytuje v krvi pacientů s tzv. revmatem. Pro psoriatickou artritidu však není revmatoidní faktor typický, přestože se v některých případech prokáže.

spiridon.jpg

Komentář odborníka
V případě psoriatické artritidy je včasná a správná diagnóza klíčová. Čím dříve se začne onemocnění léčit, tím lepších výsledků lze dosáhnout. Podezření na psoriatickou artritidu by mělo vzniknout u všech pacientů s lupénkou, kteří si stěžují na kloubní bolest, otok, ranní ztuhlost, zánětlivou bolest zad a únavu. Velmi také záleží na zkušenostech a intuici lékaře, zda dokáže nemoc včas rozpoznat.
Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Dermatovenerologická klinika FNKV Praha

Čtěte také:

klouby1.jpg