shutterstock-502769278.jpgFoto: Shutterstock

Jak jsou v české populaci časté problémy s hemeroidy?
Zvětšené hemoroidální pleteně má asi 38 až 40 % populace, což je obrovské číslo. Ovšem symptomy v podobě pálení, řezání či krvácení, má jen malý zlomek, asi 5 %. Onemocnění může probíhat bezpříznakově dokonce celoživotně. Křivka výskytu narůstá kolem 40. roku věku, ale stále častěji mají s hemeroidy problémy i mladší lidé.

Čím to je?
Jde o civilizační onemocnění a dva největší vyvolávající faktory jsou nevhodná strava s nedostatkem vlákniny a s tím související poruchy vyprazdňování, jako je zácpa nebo průjem, a zvýšený stres, kterému čelíme. Způsobuje to zvýšený stah svěrače, utiskují se řitní pleteně, hromadí se v nich krev a zvětšují se. Ne nadarmo se říká, že kdo má strach, má stažený zadek. Odpovídá to realitě. Lidé ve vyspělých zemích mají třikrát vyšší výskyt hemoroidálních onemocnění, než je v zemích třetího světa, kde se žije na rostlinné stravě, na nemleté bílé mouce.

Jak jsme na tom, co se týče pohlaví?
Před lety se uvádělo, že hemoroidálními problémy trpí více muži, ale dnes jsou to spíše ženy. Mají navíc další vyvolávací faktory, jako je těhotenství, užívání hormonální antikoncepce či menstruace. Vliv mají hormonální změny, ale při těhotenství je to i rostoucí děloha, která tlačí do malé pánve a zabraňuje návratu žilní krve z hemoroidálních pletenin. Až 80 % žen má po porodu nějaký hemoroidální problém, ale do konce šestinedělí se to většinou srovná.

Je možné se těchto problémů zcela zbavit?
Ano. Možností léčby je celá řada. Některé zákroky se provádějí i ambulantně, je to třeba aplikace sklerotizujícího roztoku, nasazení elastického kroužku nebo ošetření infračerveným zářením. Pokud je uzel trvale venku a pacient si ho musí pravidelně zatlačovat zpátky, tak to vyžaduje operaci v celkové anestezii, což je bolestivější.

K čemu může vést zanedbání onemocnění?
Bude větší objemem a půjde hůře řešit. Léčebné výsledky jsou lepší u onemocnění s menšími příznaky, Pokud se nemoc podcení a hemoroidální uzel je vyhřezlý úplně ven, tak se člověk nevyhne operaci. Další věc je, že pacienti by neměli příznaky podceňovat, protože stejné mají i nádorová onemocnění.  

Co říkáte na různé domácí rady?
Doma si člověk samozřejmě pomoci může – režimovými opatřeními, dietními opatřeními a léčbou medikamenty. Je potřeba zajistit normální konzistenci stolice, tedy stravou řešit průjem nebo zácpu. Některé potraviny, jako je nadbytek alkoholu, kávy, mořští živočichové nebo kakao, mohou problémy zhoršovat. Z režimových opatření je třeba používat měkké mycí houby, měkký toaletní papír, mít dostatek pohybu apod. Různé mastičky, čípky, gely nebo tablety fungují na zklidnění a jsou volně prodejné. Hemoroid zůstává, ale je bez příznaků. Když to ovšem nezabírá, je potřeba pokračovat léčbou na předpis nebo podstoupit zákrok, který vybere lékař.

Někteří lidé řeší hemoroidy tak, že si zavádějí čípky z česneku.
To je naprostý nesmysl. Věci, které jsou alergizující a nepříjemné by se neměly aplikovat, protože řitní otvor je citlivý a náchylný k podráždění. Dochází ke svědění, vlhnutí apod. Existují i extrémy, kdy lidé používají frankovku nebo tygří mast, ale mohou si způsobit velkou alergickou reakci. Přestane je to sice svědit, ale intenzivně to pálí. Od zácpy si lidé taky někdy pomáhají hadicí od sprchy, dělají si výplach konečníku, ale tím si mohou konečník a i tlusté střevo poškodit. Žádné pokusy rozhodně nedoporučuju.

Může ulevit jóga?
Může zlepšovat vyprazdňování. Je vhodné uvolňovat pánevní dno. Jóga také pomáhá od stresu, což má pozitivní vliv na průběh nemoci.

Hraje roli i správné sezení na toaletě? Doporučuje se například stolička.
Stolička je dost propagovaná, ale není to úplně zásadní faktor. Jde o to, že se člověk dostane do větší relaxace, pánevní dno se více otevře. Důležitější je zamezit dlouhodobému sezení na toaletě, surfovat na internetu nebo si na záchodě číst noviny. Řitní otvor se překrví, hemoroidální pleteně se naplní a přítok z tepen je větší než odtok, což způsobuje zvětšování pletení a krvácení.

Je nějaká časová hranice, za kterou bychom na WC neměli jít?
Je to hodně individuální, záleží na břišním tlaku, svalovině. Obecně se dá říct, že v momentě, kdy dojde k úlevě, říká se tomu také bohorovný pocit, by měl pobyt na toaletě skončit.

Více informací si můžte zjistit na stránce www.konectabu.cz.

Reklama