kolektiv

Vyzkoušeli jste už několik zaměstnání? Nebo pracujete stále na stejném místě a ve stejné firmě? Ať tak, nebo tak, vždy máte kolem sebe skupinu kolegů, se kterými většinou trávíte více času než se svou rodinou. Já, bohu dík, jsem měla vždy na kolegy štěstí. Ve všech předchozích i tom současném zaméstnání je prima parta kolegů a rodinná atmosféra. A pokaždé jsem byla v týmu nejmladší. Jednou byl věkový rozdíl mezi mnou a kolegyní dokonce 40 let. To se časem srovná. :-)

Bohužel ne všichni můžou se svými kolegy být stoprocentně spokojeni. Co dělat, když to na pracovišti vře? Máme pro vás pár tipů.

Pracujete v ryze ženském kolektivu?

Čistě ženské kolektivy nejsou nic neobvyklého. Jenže ženy jsou bez urážky přirozeně více hádavé a „řešivé“ než muži, proto mezi nimi vzniká více konfliktů, které zároveň nejsou schopny vyřešit z očí do očí. Kvůli tomu vznikají na pracovišti pomluvy a negativní atmosféra. Ženy mají zároveň tendenci ostatní „škatulkovat“, vytvářet jakousi hierarchii, kdo se s kým baví, kdo se s kým nesnáší apod. Kdo by chtěl porušit „pravidla džungle“, bude potrestán.

Co ale dělat, pokud se ocitnete v podobné situaci? Jak se zachovat? S kým to řešit? „Každá firma má stanovené, byť formálně, nebo neformálně, určité principy fungování. Podle toho pak jednají a své týmy řídí její manažeři. Možná by bylo fajn se zeptat vašeho šéfa, jak tuto situaci reflektuje, jak si přeje, aby jeho tým fungoval,“ vysvětluje, poradkyně Dáša Šimonová z pracovního portálu www.jobs.cz. „Mate-li odvahu, otevřete toto téma na vaší poradě týmu. Třeba se k vám přidají i další kolegyně, kterým tento stav také nevyhovuje. Zkuste najit společné řešení, rozhodně si to nenechávejte jen pro sebe, to nic nevyřeší,“ doporučuje poradkyně.

Mladá a „nebezpečně“ ambiciózní kolegyně?

Nastoupila k vám do práce slečna, která vám začala dělat z celého dne peklo? Narušila vaši „pracovní pohodu“ svou přehnanou soutěživostí a vysokými ambicemi? Připadá vám, že by udělala cokoliv, jen aby získala pochvalu, obdiv a povýšení? I tady má odbornice radu.

„Je potřeba rozlišit zdravou ambici, která přináší nový pohled, iniciativu a inovace od prospěchářské ambice „kariérních lezců“, která ničí vše kolem sebe. Na vašem místě bych se zřejmě snažila navázat individuální, osobni vztahy a zkusila zjistit, co se za těmi ambicemi skrývá. Možná zjistíte, že v soukromí se jedná o fajn kolegyni, která se jen snaží zapadnout do vašeho kolektivu.“

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše  - Práce v mužském kolektivu

Zdálo by se, že pracovat v mužském kolektivu je mnohem lepší než pracovat se samými ženami. Jenže pozor! Hrozí tady totiž nebezpečí, že pro vás nebudou mít muži vedoucí příliš pochopení. Jak jim např. říci, že ve středu nemůžete dělat celodenní službu, protože chcete s dítětem chodit na jeho koníček?

„Než začnete propadat beznaději, zkuste se otevřeně pobavit se svým nadřízeným o této skutečnosti. Myslím si, že momentálně pracujete pouze s domněnkou, že nebudete vyslyšeny. Opak může být pravdou,“ radí Dáša Šimonová. „Pokud nepochodíte, bude už jen na vás, zda se pokusíte najít jiné místo se zkráceným úvazkem. Hlavní je nebát se komunikovat.“

Další odlišnost mezi mužským a ženským pracovním kolektivem je úsměvná. Zatímco typické ženské pondělní pracovní ráno podle některých zdrojů probíhá v duchu sdělování si zážitků z prožitého víkendu a až poté se začne pracovat, muži jsou prý hned cíleni na práci a až v průběhu dne jejich „pracovní strohost“ trochu opadne a dojde i na chvíle nepracovních rozhovorů.

Asi jsem chlap.

Pracujete s někým, kdo je o generaci mladší nebo starší?

Stalo se vám někdy, že jste měla kolegyni znatelně starší, nebo naopak mladší? Dávala vám jasně najevo, že jste „ucho“ těsně po škole, nebo že jste už naopak za zenitem? Jak tuto situaci vyřešit?

„Bohužel málokdo má odvahu podobný problém nějak řešit. Raději sklopí uši a snaží se zbytečně nevyvolávat konflikty,“ popisuje častou reakci Dáša Šimonová. „Mnohem konstruktivnější by ale bylo o všem si promluvit přímo s kolegyní. Třeba nakonec zjistíte, že ani nechtěla moralizovat. Někdy k tomu zkrátka svádí jen větší míra zkušeností a touha předávat je dál, jindy zas předsudky vůči starší generaci. Pokud to jde, jednejte vždy otevřeně, ale spravedlivě,“ shrnuje poradkyně.

Čtěte také:

Pošlete nám svůj příběh!

Z došlých příběhů vybereme náhodně jeden, který odměníme knížkou Jak hledat a najít zaměstnání - rady a tipy pro uchazeče od nakladatelství Grada a uhlazujícím krémem na vlasy značky Gliss Kur.

A o čem můžete psát?

  • Jaký je váš pracovní kolektiv?
  • Kolik máte kolegů?
  • A jaké mezi vámi panují vztahy?
  • Je ve vzduchu cítit rivalita, nebo jste jeden sehraný tým?
  • Je váš pracovní kolektiv mužský, ženský, nebo smíšený?
  • Máte nějaké zkušenosti s prací v čistě ženském, či naopak v čistě mužském kolektivu?

Určitě vás napadnou ještě další a další možnosti. Fantazii se meze nekladou. Pište nám své příběhy, zážitky a zkušenosti na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dneška zveřejňovat. Na konci dne vybereme jeden, který odměníme.