Existuje celá řada žen, které se i přesto, že vlastní řidičský průkaz, vyhýbají šoférování vozidla jako čert kříži. Po usednutí na místo řidiče se jim rozklepou kolena, na silnici zmatkují a do toho je z vedlejšího sedadla znervózňují partnerovy jízlivé poznámky. V takovém prostředí a rozpoložení se řidičské sebevědomí buduje jen těžko. Naštěstí existují projekty, které poskytují řidičům, a zvláště ženám, ohleduplnější péči.

Pomoc odborníka

Výhradně na něžné pohlaví se soustředí projekt Ženy za volantem. Ten je k dispozici těm ženám, které už řidičský průkaz vlastní, ale na silnici postrádají pevnou ruku, nohu nebo dokonce obojí. Koučka Zuzana Bucifalová se často setkává s tím, že si ženy za volantem nevěří, protože ve svém okolí nenacházejí dostatečnou psychickou podporu. A právě proto Ženy za volantem nabízejí mimo jiné i spolupráci s terapeutkou.
 
Nejčastěji naše služby vyhledávají ženy, které už nechtějí být na nikom závislé a chtějí se osamostatnit. Potřebují například řízení k práci nebo jde o matky samoživitelky, které potřebují vozit děti. Obracejí se na nás i ženy, které chtějí dokázat mužům, že to zvládnou bez nich,“ vyjmenovává Zuzana Bucifalová.
 
Na všechny bez rozdílu pohlaví se zaměřuje další projekt s názvem Bojím se řídit. Jeho součástí je klinická a dopravní psycholožka Ivana Rosická. „Silnou skupinou, která vyhledává naše služby, jsou starší ženy. Ztratily manžela řidiče nebo se bez řízení dosud obešly, ale najednou nemají nikoho, kdo by je vozil na chalupu,“ doplňuje Rosická.

V hlavní roli psychika

Obě odbornice se shodují, že největším problémem, který brzdí řidičky v podávání dobrých výkonů na silnici, není nedostatečná zdatnost, ale psychika. „Ženy jsou od přírody opatrnější a odpovědnější, což je součást výbavy k ochraně dětí,“ vysvětluje Rosická.

Z toho vyplývá nerozhodnost a pomalejší reakce. Nepřidávají jim ani kritičtí a netolerantní řidiči, kterých je na silnicích mnoho. Zatímco chlapci se na roli řidiče nadšeně připravují už odmalička, dívky si většinou s autíčky moc nevyhrají. Později je mohou negativně ovlivnit nepříjemné zkušenosti s lektorem v autoškole nebo poznámky ze strany jejich nejbližších. Napáchané škody lze ale napravit bez ohledu na věk.
 
Zuzana Bucifalová popsala, jak to probíhá v Ženách za volantem. „Nejprve s klientkou absolvujeme zkušební jízdu, při které zjistíme, jak na tom je. Poté jí vypracujeme individuální tréninkový plán, který zahrnuje praktické i teoretické hodiny. Terapeutku doporučujeme v případech, když se objeví vážnější psychický blok, například po autonehodě nebo v případě, kdy se klientka v řízení dlouho neposouvá. Potom se spolu s terapeutkou snaží dopracovat k jeho příčině. Řídíme jen v autech klientek, a protože jsme ženy, dokážeme se do nich vcítit a psychicky je podpořit,“ vysvětluje Bucifalová.
 
Pokud svému řidičskému umu nedáváte moc velké naděje, můžete si za pomoci profesionálek nacvičit alespoň jednu dvě trasy, abyste například zvládla odvézt děti do školy.

Přečtěte si také:

Reklama