Sto a jedna podoba udržitelnosti


5f69b2a5ac44eobrazek.pngObecná ani jediná správná definice udržitelné módy neexistuje. Různé přístupy k ní, jako například zero waste, cruelty-free, fair trade, využití nových materiálů nebo metod upcyklace, se totiž neustále vyvíjejí. Zároveň není mnohdy snadné rozlišit, kdy se módní značky snaží být opravdu ohleduplnějšími k životnímu prostředí, a kdy se pojem udržitelnost stává jakousi nálepkou využívající současný trend jen k dalšímu byznysu.
Mnoho zákazníků tak v otázce udržitelnosti po právu tápe, nebo dokonce propadá pocitu marnosti až ekologické a módní depresi.

Westfield Chodov proto ve spolupráci se svými nájemci sestavil informační brožuru Průvodce udržitelnými nákupy. Prostor v ní dostávají všichni prodejci, kteří do nabídky pravidelně zahrnují také skutečně udržitelnější varianty svých produktů nebo služeb.
Zákazníci tak díky brožuře zjistí, že udržitelné kolekce dnes kromě lokálních výrobců nabízí i řada velkých a globálně oblíbených značek. Na konkrétních příkladech se ale hlavně dozví více o různých principech slow fashion a o celé problematice si tak mohou vytvořit komplexní obrázek.

Cílem Průvodce udržitelnými nákupy je představit širokému spektru zákazníků udržitelnější kolekce obchodů ve Westfield Chodov napříč různými kategoriemi a cenovými hladinami, a to přehledně a jednoduše. Chceme být inspirací k o něco zdravějšímu životnímu stylu obecně, proto kromě edukace v oblasti módy zákazníky informujeme i o souvisejících službách, jako jsou recyklační boxy či nákupy bez obalu,“ říká Petra Valentová, marketingová manažerka Westfield Chodov a dodává: „Snaha o dosažení co nejvyšší udržitelnosti v různých aspektech fungování Westfield Chodov je naší dlouhodobou prioritou. Prolíná se velmi nízkou energetickou náročností budovy, využíváním přírodních zdrojů pro její provoz v maximální možné míře, důslednou recyklací veškerých odpadových materiálů nebo podporou lokálních veřejně prospěšných projektů.“

„Jen když zpomalíme, uvidíme ostřeji“

Patronkou projektu se nově stává česká módní návrhářka Kamila Vodochodská. Ta se dopadům módní produkce na životní prostředí a hledání možných alternativ věnuje většinu svého profesního života. Coby módní koučka a slow fashion terapeutka pomáhá Kamila Vodochodská svým zákazníkům vybrat ze široké škály odpovědnějších přístupů k módě ten, který bude každému z nich vyhovovat co nejvíce.

Věřím, že i malá změna k lepšímu je lepší než žádná. A vůbec nezáleží na tom, zda proběhne v domečku na zelené louce nebo v kabince některého z konfekčních řetězců. Dnešní svět nepotřebuje stovky dokonale a stoprocentně udržitelných jedinců. Akutně potřebuje miliony těch, kteří začnou své nákupní zvyklosti měnit k lepšímu alespoň o kousek. A to i za cenu toho, že budou dělat chyby. Důležité ale je se z nich poučit a už je neopakovat,“ vysvětluje svůj přístup Kamila Vodochodská.

Více informací o projektu Průvodce udržitelnými nákupy a nabídce udržitelnějších kolekcí nájemců Westfield Chodov naleznete na stránkách centra.

***

Kamila Vodochodská, slow fashion terapeutka, koučka a návrhářka osobních kolekcí
Ve spolupráci s centrem Westfield Chodov se Kamila Vodochodská v roce 2017 podílela na soutěži mladých českých návrhářů The Way, kdy jako členka poroty a zároveň kouč vedla mladé designéry při sestavování jejich kolekcí. Byla také jedním z iniciátorů vzniku The Designer Gallery coby prostoru na prestižní nákupní adrese, který je věnován prezentaci a prodeji tvorby českých designérů a začínajících tuzemských módních značek.

Tipy udržitelné módy:

Adidas
obrazek.png

·       Funkční běžecká obuv Primeblue Ultraboost 20 – 4 699 Kč
·       Tílko Primeblue – 999 Kč
Materiál obsahuje Parley Ocean Plastic®, který se vytváří z recyklovaného odpadu z pláží a pobřeží, tedy z plastu zachyceného před jeho proniknutím do oceánu.

AlpinePro
5f69b0bc78b36obrazek.png

·       Limitovaná edice triček EKOS – 399 Kč
Limitovanou edici trik s eko tematickými potisky nechala značka ALPINE PRO vyrobit ze 100% organické bavlny tzv.  biobavlny. Jde o geneticky nemodifikovanou bavlnu, při jejímž pěstování se nevyužívají syntetická hnojiva ani pesticidy.

C&A
5f69b14726d54obrazek.png

·       Denimový overal – 998 Kč
100 % bavlna, 20 % recyklované složky
·       Halenka, sukně a šaty – 798 Kč, resp. 998 Kč
100 % recyklovaný polyester

Converse
5f69b17347056obrazek.png

·       Obuv Chuck Taylor All Star Renew Cotton – 2 090 Kč
Plátěný svršek je vyrobený ze 30 % z recyklovaného polyesteru, ze 30 % z recyklované bavlny a ze 40 % z recyklované panenské bavlny. Z recyklovaných materiálů jsou také logo, tkaničky i podrážka.

ECCO
5f69b1864a185obrazek.png

·       Obuv ZIPFLEX a BIOM AEX – 3 799–4 499 Kč
Technologie DriTan ™ snižuje množství vody potřebné pro činění kůží, což umožňuje koželužnám pracovat udržitelnějším způsobem. Technologie DriTan ™ ušetří přibližně 20 litrů vody na jeden kus kůže.

Esprit
5f69b1b28ef6aobrazek.png

·       Džíny EDC – 1 199 Kč
Vyrobené z bavlny, která je udržitelná z 98 % – kombinace organické a recyklované bavlny.

LEVI´S
5f69b22964035obrazek.png

·       STAY LOOSE MEN JEAS – 2 999 Kč;
·       OVERAL – 2 799 Kč
·       HALENKA – 1 799 Kč
·       TRUCKER DŽÍNSKA – 3 699 Kč
Všechny produkty z bavlnizovaného konopí – konopné vlákno, které je upravené tak, aby vypadalo a bylo na omak k nerozeznání od tradiční bavlny. Pěstování konopí obecně vyžaduje méně vody a méně pesticidů než běžně pěstovaná bavlna. Konopí, které je přimícháno do oděvů Levi‘s, pochází z konopí zalévaného pouze deštěm.
5f69b2c112e5eobrazek.png

Reklama