• Řetězec BILLA implementuje zásadní opatření na úsporu a recyklaci plastu
  • Pokračuje v iniciativě a postupně zavádí další inovace na omezení plastů
  • Za rok 2020 BILLA ušetří až 300 tun plastu

K dlouhodobé nápravě vedou dvě hlavní cesty: omezovat spotřebu plastů, anebo je druhotně zpracovávat. Markantní posun lze pozorovat například u maloobchodních řetězců. Společnost BILLA nabízí od léta plastové nákupní tašky z polyesteru, které byly z většiny vyrobeny z recyklovaného plastu (RPET). Materiál na výrobu byl získán z plovoucího plastu vyloveného v severním Pacifiku. Z celkových patnácti tun vyloveného odpadu BILLA vyrobila 400 000 kusů tašek a další objednávku plánuje. Oproti papírovým, které měl obchodní řetězec dříve v portfoliu, jsou znovu použitelné a dají se používat dlouhodobě a opakovaně.
5f6c580d61c0fobrazek.png„Věříme, že opakované používání věcí přispěje k udržitelnější budoucnosti. Recyklovatelné tašky z plastů z moře jsou jedním z řady kroků, jak se snažíme chránit planetu,“ uvedla Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace společnosti BILLA.

Společnost BILLA je rovněž aktivní v oblasti úspory plastu. V roce 2020 upravila gramáž plastových lahví jejích privátních značek, čímž má v plánu ušetřit až 12 tun plastu ročně. Další 1,4 tuny plastů společnost již ušetřila v roce 2019, kdy ukončila prodej plastových talířů. Klasické „igelitky“, které BILLA vyrábí z LDPE fólie z komunálního odpadu, a které firma zavedla už loni, pak pomohly ušetřit na 285 tun plastu.

„Kroků, které podnikáme, je nicméně mnohem více. Letos jsme například přestali balit salátové okurky pod naší privátní značkou Česká farma do fólie. I takovýmto malým krokem ušetříme až půl tuny plastu, který by jinak znovu skončil na skládkách nebo v lepším případě v recyklačním kontejneru,“ dodala Dana Bratánková.

V Evropě se v současnosti stíhá recyklovat méně než třetina vyprodukovaného plastového odpadu. Polovina z plastů určených k recyklaci je kvůli nedostatku recyklačních kapacit vyvezena mimo země EU, kde se při nevhodné manipulaci mohou dostávat i do moří a oceánů. A to se bohužel děje v obrovském měřítku: podle některých studií bude už v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než ryb. Je na čase, aby opatření zaváděli i další společnosti
a pomohli tak chránit naši planetu. 

Více na BILLA.cz
5f6c57e8bb22cobrazek.png

Reklama