Opruzeniny jsou postrachem všech maminek. Hovoří se o nich jako o důsledku zanedbané péče o miminko, což ovšem nemusí být nutně pravda.

Opruzeniny nejsou pouze výsadou miminek, ale mohou se vyskytovat i u starších dětí.

Kde se vyskytují
Nejčastějším a nejznámějším místem jsou genitálie a anální rýha (“cestička”, která vede mezi půlkami :-) ). Dítě se snadno může i oprudit v tříslech, pod pažemi, v podkolenních jamkách, v loketních jamkách či v jakýchkoliv kožních záhybech – faldíky na nohách, záhyby pod krkem, záhyby nad zápěstími. Zdá se to až nemožné, ale opruzeniny mohou vzniknout i za ušima.

Jak vypadají
Příznakem opruzenin je červená – zarudlá kůže, která má až bolestivý vzhled. Kůže může svědět a v opravdu zanedbaném stavu se na opruzeninami postižených místech vyskytují i mokvající ranky.

Jak na ně
Jedinou účinnou radou je PREVENCE, tedy nedopustit, aby opruzeniny vznikly. Miminko při přebalování “větrejte”, tedy nechávejte nějakou dobu 10-15 minut bez plínek. Preventivně používejte mast proti opruzeninám – kosmetické firmy zabývající se také dětskou kosmetikou je vždy v nabídce mají – klasické či v kombinaci s pudrem. A nesmíme zapomínat ani na firmy vyrábějící léčiva. Mast vždy dobře rozetřete do tenké neviditelné vrstvy, jinak totiž paradoxně může pod tlustou vrstvou krému dojít k zapaření.

Nezapomeňte miminko pravidelně a často přebalovat (i s jednorázovými plenkami - nevydrží celý den!) a v souvislosti s tím dobře očistit zadeček od moči nebo kakání, kůži dobře osušte – ne dřením, ale jemným poklepáváním či “pijákováním”.

V dnešní době je již překonané používání zásypu - ten se zachycoval v kožních záhybech a do něj se potom absorbovaly moč i pot. A pokud miminko zůstalo delší dobu nepřebalené, pot i moč se rozkládaly a reagovaly s pokožkou.

V počátečním stadiu může pomoci heřmánek, respektive obklady z heřmánku. Samozřejmě nezapomeňte postižená místa promazávat, aby se pokožka zklidnila a mohla se hojit.

Opruzeniny vznikají také zapařením jako takovým – nezapomeňte v zimě miminku měnit zpocené oblečení (a moc ho nenabalovat) a v létě jej oblékat lehce a vzdušně.

Kdy je třeba porada s lékařem
Z banálního zarudnutí kůže se může stát komplikovaná záležitost, a to když obyčejné zarudnutí nabere podobu puchýřků, či mokvajících puchýřků. Zde je nutné se poradit s lékařem, který poradí vhodnou léčbu. Případně se může vyskytnout i horečka.

 

Ať je to "v suchu", přeje