Přestože statisticky jsou na tom s vlasy hůře muži, mnohem častěji se tímto problémem zabývají ženy, a to i přesto, že se nejedná o problém tolik očividný, neboť u žen nedochází ihned k plešatění.

Ale problém to je. Zatímco muži si můžou při vypadávání vlasů hlavu oholit a i potom vypadají sexy, představte si holohlavou ženu. Snad někdy v daleké budoucnosti, v současnosti však tvoří vlasy jednu z ženských předností. A pokud začnou vypadávat, není to nic příjemného.

hrebinek

Vypadávání vlasů můžeme v některých případech předejít, je však hlavně potřeba znát příčiny.

Jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen?

  • Stres: jedna z nejčastějších příčin. Jedná se o náhlou ztrátu vlasů, která se objevuje „dva až tři měsíce“ po překonání silného stresu. Patří sem například i stres z prodělané operace nebo porodu.
  • Užívání léků: ženy užívají analagetika častěji než muži, proto pozor, i některé druhy léků mohou vyvolat vypadávání vlasů. V tomto případě je na místě konzultace s lékařem, který léky předepsal. Vypadávání vlasů může způsobit také nedostatek vitaminu A nebo selenu, a nebo naopak, i jejich nadbytek, proto je potřeba je užívat v rozumné míře.
  • Hormonální změny: vlasy můžou vypadávat i v šestinedělí, děje se tak z důvodu, že estrogen v organismu se opět dostává do původního stavu. V tomto období pomůže vydatná a zdravá strava.
  • Menopauza: v období menopauzy je zaznamenáno vypadávání vlasů u mnoha žen. Na trhu je však dostatek doplňků stravy, které tomu můžou zabránit. O jejich používání je však opět potřeba se poradit s lékařem.
  • Štítná žláza: pokud má žena problémy se štítnou žlázou, s její sníženou nebo zvýšenou funci, i ta v mnoha případech vede k vypadávání vlasů. Po určení této diagnózy je nutná léčba.
  • Nedostatek železa: chudokrevnost. Nedostatečná a nevyvážená strava s nedostatkem železa vede k nadměrné únavě provázející hypochromní anemii, často doprovázenou také padáním vlasů. Opět je potřebná konzultace s lékařem.
  • Další možné příčiny: nešetrné barvení a styling, fénování, kulmování a česání, dlouhodobé nošení těsně stažených culíků, dlouhodobé nošení čepic a šátků v letních dnech, nenošení pokrývky hlavy v mrazech a dešti.

Jak postupovat při padání vlasů?

Nejlepším řešením je vyhledat odborného lékaře a požádat o vyšetření, zda není příčinou jedna z výše jmenovaných příčin. Pokud se nezjistí žádná z těchto příčin, může se jednat také o dědičnou dispozi či špatnu péči o vlasy, nebo o špatnou životosprávu.

dlohevlasy

Pro své vlasy toho můžete udělat hodně

V prvé řadě pomůže změna jídelníčku, ve kterém přavažuje konzumace ryb, rýže, luštěnin, ovoce a zeleniny. Do jídelníčku bychom měly zařadit i dýňová semínka, slunečnicová semínka, sezam, vlašské ořechy, ty jsou obsahem různých minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin.

V lékárnách jsou také volně prodejné různé speciální šampony a kondicionéry, je lepší si něco málo připlatit než sáhnut po tom nejlevnějším. Vaše bohatá hříva vám za to přece stojí.

hriva

zdroj: www.vlasy.cz , www.zdravi.cz a wikipedia

Čtěte také:

Reklama