Která z žen se nikdy nesetkala s nepříjemným, svědivým výtokem, tak můžeme říci, že má skutečně štěstí. Kvasinky totiž dokáží pěkně znepříjemnit život nejedné ženě a boj s nimi je občas skutečně vytrvalostní zápas s odolným nepřítelem.

 

Co jsou „ty kvasinky“ vlastně zač?

Kvasinky jsou drobné jednobuněčné organismy, které se rozmnožují převážně pučením. Rychle se rozmnožují v příznivé teplotě, vlhkém prostředí a tam, kde mají dostatek potravy. Potravou jsou zde myšleny úhlovodany, které se rozkládají kvašením bez přístupu kyslíku.

 

Candida albicans je sice přirozenou součástí těla, ovšem pokud je vnitřní flóra organismu v nerovnováze, začne se nekontrolovatelně množit a způsobuje nepříjemnou infekci - kandidózu. Zajímavé je, že tato kvasinka se nachází ve střevech, pohlavním ústrojí, ústech, jícnu a krku. Za normálního stavu je organismus schopen její množství kontrolovat.

Oslabený imunitní systém, užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik, stres, špatná výživa, nadměrné množství cukru, alkoholu, léků a drog - to vše může způsobit její přemnožení.
A pamatujte: Jakmile se kvasinky jednou v organismu usadí, je těžké se jich zbavit.

Příznaky kvasinkové nákazy:
Příznaky kvasinkové nákazy u dospělých jsou často natolik všeobecné, že je lékař bez dalších diagnostických opatření jen velmi těžko může přičíst na vrub kvasinkové nákaze.

Výčet sahá od chronických infekcí a bolestí hlavy přes chronickou únavu nebo deprese až po bolesti nervů a kloubů. Tyto plíživé příznaky mohou vystupovat samy, nebo v kombinaci s jinými příznaky a mohou být více či méně výrazné. Jiné obtíže naopak zřetelně ukazují na příčinu onemocnění.

Kůže: Kvasinková nákaza se projevuje hlavně obtěžujícím svěděním. Povrch kůže je bělavý a často šupinatý, nebo se tvoří malé puchýřky.

Nehty: Kvasinky se usazují za nehty na nohou i na rukou. Vytvářejí bělavá až nažloutlá prosvětlení, nehet se pomalu uvolňuje z lůžka a zbarvuje se.

Trávicí orgány: Nadýmání s bolestivými kolikami, především po požití sladkých jídel může signalizovat přítomnost kvasinek v těle. Nadýmání je totiž způsobeno tím, že kvasinky vyrábějí ve střevě plyny. Někdy se vytvoří tolik plynu, že se břicho silně vyklene a bránice je tlačena směrem nahoru.
Zůstanou-li kvasinky ve střevě delší dobu, může vést chronické dráždění střevní sliznice k průjmům. Houbové jedy narušují činnost střevní svaloviny a vyvolávají zácpu. Tak dochází střídavě k průjmům a zácpám.

Úporným svěděním na sebe upozorní kvasinky, které se dostaly až ke konečníku. Dojde-li škrábáním k poranění kůže konečníku, může vzniknout mokvavý, špatně se hojící ekzém.

Uši: Jsou-li kvasinky přeneseny do vnějšího zvukovodu, může počáteční svědění přejít v silné bolesti, kdy jsou bolesti ucha vyvolány zánětem.

Pohlavní orgány: V oblasti ženských pohlavních orgánů je nejdříve nápadný bílý výtok, který je doprovázen intenzivním svěděním. U mužů může kvasinková nákaza v oblasti genitálií také vést k výtoku a ke svědění, ovšem později než u žen. Kvasinkové jedy mohou narušit produkci hormonů v těle, následkem čehož často polevuje u mužů i u žen sexuální touha. Sexuální nezájem pak vede k nespokojenosti v partnerském vztahu, čímž se okruh problémů rozšiřuje....

Pozor!: Nedostatek minerálů a vitaminů vyvolaný kvasinkami může vést k vypadávání vlasů, lámavosti nehtů, chronickým ekzémům a ke kazivosti zubů. Houbové jedy mohou vyvolávat bolesti hlavy, migrénu, bolesti kloubů, svalů.

Jak se kvasinky léčí?
Léčba sestává v nasazení protikvasinkových přípravků a léků a protikvasinkové dietě. Důležité je všechny léky, dietu a další opatření dodržovat současně. Jde většinou o tabletky, tekutinu nebo gel s nystatinem, často se používá Diflucan a další léky proti kvasinkám v orgánech, které určí lékař.

Dále se doporučuje bílý jogurt s živou mikroflórou, echinacea, česnek, vitamin C, vitamin E, panthenol, calcium, hořčík - na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Ručníky a spodní prádlo je třeba vyvářet na 95 stupňů. Důležitý je pitný režim (2-3 litry tekutin). Když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu, a to hlavně v prvních dnech léčky. Proto je třeba pečlivě dodržovat pitný režim tak, aby se mrtvé kvasinky rychle z těla vyplavovaly. Při léčbě měňte každý týden zubní kartáček a přes noc ho namáčejte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem. Před samotnou léčbou navštivte zubního lékaře, který vám opraví chrup. Je to důležité, protože kvasinky mohou přežívat například v děravém zubu.

Protikvasinková dieta
Dieta spočívá především ve vyloučení dvou věcí - cukru a bílé mouky. Prvních 14 dnů (což je doba, po kterou se většinou užívají zmiňované léky) se jídelníček skládá pouze z libového masa, nejlépe kuřecího a rybího, mléčných výrobků a zeleniny.

Jezte hodně zeleniny a zeleninových salátů, hlavně kysané zelí, cibuli, pórek, ředkev, česnek, křen. Denně snězte co nejvíce bílého přírodního jogurtu, podmáslí, kefíru.
Po 14 dnech postupně zařazujte do jídelníčku ovoce (hlavně citrusy, kyselá jablka a hrušky, nejsou vhodné příliš sladké druhy - banán, hrozny), dále celozrnné pečivo, jáhly, pohanku, brambory, celozrnnou rýži. Povoleny jsou za studena lisované a nerafinované čisté margaríny, rostlinné oleje, mléčný cukr, umělé sladidla.

Ze stravy se musí vyloučit bílá mouka, cukr a výrobky, ve kterých je obsažen (cukrovinky, sušené ovoce, sušenky, instantní kakao atd.). Omezte sůl, černou kávu, kořeňte bylinkami. Nejezte konzervovanou zeleninu, kečup přislazený cukrem, sojovou omáčku přislazenou cukrem, alkoholické nápoje, instantní a všechny slazené čaje, limonády.

Dieta většinou trvá od 3 do 6 měsíců.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

Reklama