Řeč bude dnes o zácpě, odborně obstipaci. Není snad potřeba dopodrobna popisovat příznaky tohoto problému, pocity plného břicha, tlaku, obtížné stolice... Nadýmání zažil někdy v životě určitě každý z nás.

 

Zácpa je klasifikována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice nebo úplná nemožnost se vyprázdnit. Jak často se vyprazdňujete ale není až tak důležité – je to věc individuální.

Pokud zácpa nevzniká jako důsledek vážnějšího onemocnění střev (např. nádoru) nebo jako vedleší účinek některých léků, dá se s ní celkem dobře bojovat. V jiných případech je totiž většinou způsobena například nevhodnou stravou, nedostatkem pohybu, nedostatečným pitným režimem, stresem, potlačováním nucení na stolici, nadužíváním laxativ (projímadel). Občasná zácpa může být třeba jen důsledek cestování, jednorázové dietní chyby ap.

 

Je-li zácpa vaším celoročním společníkem, tak než sáhnete po (dalším?) projímadle, možná by bylo vhodné, zamyslet se nad svým životním stylem. Někdy stačí zařadit do jídelníčku více zeleniny, sušeného ovoce (meruňky), cereálií, vyvarovat se luštěnin a jiných nadýmavých potravin, přijímat dostatek tekutin. Samotné zvýšení příjmu tekutin stolici "nezředí", neboť voda ze stravy se vstřebává do těla již v tenkém střevě a je vylučována močí, nicméně nedostatek vody tělo kompenzuje právě zahušťováním stolice.

 

Vhodný je také nácvik tzv. defekačního reflexu, který může být oslabený nebo zcela vyhaslý, například kvůli častému potlačování nucení na stolici (když třeba nemáme možnost se vyprázdnit, nebo často čekáme "až na doma").

Nácvik probíhá takto: ráno po probuzení vypijeme sklenici teplé vody (můžeme přidat lžíci otrub) a po ranní hygieně se nasnídáme. Po snídani můžeme případně aplikovat glycerinový čípek, který nácvik usnadňuje. Asi za půl hodiny jdeme na WC a pokusíme se vyprázdnit. Asi po týdnu toto nacvičujeme již bez čípků. Důležitá je pravidelnost a důslednost. Po nějakém čase by se měl reflex objevovat po snídani sám.

 

Samozřejmě nezapomínáme na vhodnou stravu: k snídani cereálie, celozrnné pečivo, džus, ovocný nebo zelený čaj, mléko (není vhodná černá káva). Během dne dbáme na dostatečný pohyb a správný pitný režim, příjem ovoce a zeleniny.

 

Pokud bych měla mluvit sama ze svého života, nejlepší zkušenosti se svým trávením mám v případě pravidelné denní stravy (na dovolené s polopenzí, když jsem byla v nemocnici, když chodím do práce a snídám ráno ve stejný čas) – a ani tolik nezáleží na tom, co jím. Pokud jsem ale vystresovaná, mám nepravidelný režim, nepomůže mi ráno ani teplé mléko se sušenými švestkami.

 

     
Reklama