Obranou proti tomu jsou další „biotika“, tentokrát „probiotika“. Kupujete si je? Podle čeho je vybíráte? Víte, jak je správně užívat a proč jsou důležitá? Na to jsme se vás zeptali v lednové anketě. Tady jsou vaše odpovědi a uvedení informací na pravou míru tam, kde odpovědi neodpovídaly skutečnosti :-)

Probiotika si kupuje 75 % z vás. Nejčastěji je používáte, pokud vám lékař předepíše antibiotika – to si je koupí 7 z 10. Častými důvody k nákupu jsou také akutní střevní komplikace (třetina z vás), snaha posílit imunitu nebo preventivní ochrana před střevními problémy. Naopak nejste zvyklé je používat před tím, než jedete do zemí, kde může hrozit „faraonova pomsta“.

A co je pro vás při výběru důležité?
Nejvíce dáte na doporučení lékaře nebo lékárníka – v obou případech zvolila třetina z vás. Vysvětlujeme se to tím, že lékař často nedoporučí konkrétní značku, ale pouze nákup probiotik obecně. S konkrétním výběrem pak již pomáhá lékárník – jen pozor, v některých případech doporučí spíše to, co potřebuje prodat, nebo co má prodat (to se týká privátních značek). Z dalších důvodů ke koupi je pro vás méně zajímavá cena. Přednost dáte kvalitě, kdy je pro vás důležitý jak počet probiotických kmenů, tak obsah prebiotik (tedy ňamky pro probiotika).

A to děláte správně. Pokud totiž užíváte probiotika jako doplněk k probiotické léčbě, je důležité zvolit výrobek s co největším počtem kmenů (9) a živých bakterií (20 miliard). Tato kritéria splňuje např. Biopron9 Premium.

Oblíbenou značku má pouze jedna z deseti, což potvrzuje, že se rozhodujete dle aktuálního doporučení odborníků.

Probiotika nebo prebiotika?
I když probiotika používá většina z vás, ukázalo se, že vyznat se v pojmech není tak jednoduché. Zmiňovaná prebiotika, která jsou něco jako prostřený stůl pro probiotika, totiž považovala polovina z vás mylně za druh prospěšných bakterií, stejně jako jsou probiotika.

Probiotika k antibiotikům?
Jak jsme již uvedli, při léčbě antibiotik se mnoho z vás probiotiky chrání. 3 z 5 z vás je přitom berete při léčbě i po ní. Přesně tak zní doporučení odborníků :-). Jen pozor! Průzkum ukázal, že téměř třetina užívá probiotika spolu s antibiotiky nebo nepravidelně. Abychom probiotika ochránili před škodlivým vlivem antibiotik a ona mohla správně plnit svou funkci, je důležité je užívat mezi dávkami antibiotik (ideálně ve 2/3 intervalu antibiotik).

Děkujeme všem, které se zúčastnily průzkumu. Protože výsledky ukázaly, že ne všechny víme, proč jsou pro nás probiotika v jídelníčku důležitá, můžete se těšit na další související témata, kde se dozvíte více.

Reklama