Na jaro se většina lidí těší, ale na druhou stranu nás v tomto čase pravidelně trápí tzv. jarní únava. Pojďme využít moudrých zvyků našich předků a na následující dny se dobře připravit, abychom známky jarní únavy co nejvíce minimalizovali. Nelekejte se, žádné drastické metody se v tomto směru nedoporučují. Naopak. Cílem je naučit se udělat si život jednodušším, stát se k sobě i okolí laskavým.
5c62b6984d80cobrazek.png

Mnohdy opravdu stačí si uklidit pěkně ve svém životě, abychom se mohli pak radostně nadechnout svěžího závanu, který už je cítit ve vzduchu.

Zkuste mimo jiné: 

Úklid v jídelníčku

Uzpůsobme jídelníček i aktivity tomu, co se děje kolem nás. Nejenže jsou v tomto období citlivější játra a žlučník, ale také je tento čas celkem nakloněn novým začátkům (na rozdíl od novoročních předsevzetí). Jídlo si můžete zapisovat do aplikace www.kaloricketabulky.cz, jež se k dispozici zdarma a naučí vás chápat, které živiny jsou pro dobré fungování těla důležité. Nebo využít program Sebekoučink, jenž za drobný poplatek nabízí společnost STOB. Dobrou inspirací nám může být také projekt „Suchej únor,“ který doporučuje se zříct v tomto čase alkoholu. Na druhou stranu se v době chřipek možná vyplatí občas stopečkem slivovice zahnat bacily. Někdo tomu věří. A na někoho to i funguje. Ale pít kvůli tomu asi raději nezačínejte (úsměv). V každém případě ještě opatrně s velkým množstvím syrové zeleniny (lepší je povařit v páře) a studenými nápoji (měly by být lehce teplejší než teplota našeho těla). 

Úklid ve vztazích

Asi nejtěžší z bodů, ale pokud se vám jej jen z části podaří realizovat, velmi se vám uleví. Začít můžete například s pomocí CD Vztahy bez stížností - audio verze loňského bestselleru Willa Bowena. Čte svým podmanivým hlasem herec Martin Stránský. Stačí pustit do sluchátek, nechat účinkovat a následně aplikovat. Zjednodušeně by se dalo říct, že k nefungujícím vztahům bychom měli přistupovat podobně jako k nefungujícímu harampádí. Bohužel tohle tak snadné nebývá. I tak se vyplatí na tom zapracovat.  A teď je ten správný čas. 

Úklid v bytě i duši

Tady máme každý jistě své postupy. V každém případě „jarní“ úklid je přirozenější než předvánoční smejčení. A tak směle do toho. Díky radám v novinkové knize Lék na CH.A.O.S., kterou sepsala vtipná autorka New York Times Marla Cilley alias FlyLady. Něco navíc: Pokud se do toho chcete opřít plnou parou, pusťte do svého bytu barvy! Mimochodem, věděli jste, že nejen kvůli očím je dobré mít pracovní plochu a psací stůl vždy natočený tak, abyste mohli kdykoliv vyhlédnout oknem ven? Možná je teď ten pravý čas trochu hýbnout i nábytkem. 

Úklid v plánech

Jak na to? Ideálně pomocí poctivě zapisovaných úkolů. Využít můžete například velmi půvabný Můj diář Tchibo ve stylu „bullet journalů. Zapisujte si nejen úkoly, ale i radosti. Dostatečně dopředu naplánujte cvičení, kino, pokec s kamarádkou a hlavně výlet do přírody. Pohyb v zeleni na vzduchu jen totiž ten nejlepší lék. A když ho budete pravidelně „užívat“, můžete pak i trochu šidit ty předchozí body. Ale pst, to je jen mezi námi.  

Přečtěte si také: 

Reklama