sebe

Z televize a novin se na nás valí reklamy, jaké bakterie a nečistoty se skrývají v kuchyni, na toaletě, v koberci... ale tohle je jenom zlomek pravdy. Jestli si myslíte, že udržováním domácnosti v čistotě zaručíte její bezpečnost, jste na omylu. Běžně vybavená domácnost je plná nástrah! Prahy a ukopnutými palce, hranami stolů a vyraženými zuby to teprve začíná... a čím to může skončit?

Vražda!

Věděla jste, že nejčastější příčinou násilné smrti v domácnosti není nic jiného než kuchyňský nůž? Začne to obyčejnou hádkou, chlap se vrátí domů třeba v podroušeném stavu, rozhodne se, že si s ženou vyříká nějaké neshody. Jak je opilý, padne první facka. Žena se cítí ohrožena. Couvá, sahá za sebe na kuchyňskou linku - jau! O co se to řízla? Nůž!
„Hele, nech mě, nebo tě bodnu!“ vyhrožuje chlapovi.
Ten se jen směje a sápe se po ní dál; neštěstí je hotovo.

Smutná statistika

V roce 2009 se stalo v České republice 159 vražd, z toho 68 zapříčinily osobní vztahy. Nejvíce těchto vražd se stalo v domácnosti. Nejčastější vražedná zbraň? Nůž - je vždy po ruce, zejména v kuchyni, kde se často odehrávají hádky mezi manžely nebo partnery.

Požár!

Přenosné zásuvky, kávovary, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice. To jsou nejčastější příčiny požárů v domácnostech. Špatná instalace těchto zařízení, jejich stáří či používání v příliš vlhkém prostředí... přitom přístroj zrovna nemusíte používat, stačí ho mít zapojený.

Jeden případ za všechny, tento je z roku 2002...

V 10.32 hodin byla jednotka Hasičského záchranného sboru Praha vyslána do ulice Babákova v Praze 11. Bylo zjištěno, že se jedná o požár v kuchyňském koutu bytu v prvním patře. Jednotka po násilném vstupu do bytu likvidovala tlakovou vodou a v dýchací technice požár kuchyňské linky.
Požár prakticky zničil kuchyňskou linku a značně poškodil umakartové jádro bytu včetně sociálního zařízení. Zplodiny hoření poškodily malbu stěn a stropu v celém bytě.
Sálavé teplo značně působilo, díky průduchu ve stoupačce, na plastové části digestoře v kuchyni bytu 3+1 nad bytem, kde vznikl požár. Zde došlo také k poškození kuchyňské linky a malby stěn a stropu v kuchyni.
Příčinou vzniku požáru byla technická závada elektroinstalace rychlovarné konvice nezjištěné značky. Škoda byla předběžně vyčíslena na 200 000 Kč. Při požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn.

Jak se mohu v domácnosti sám zamordovat?

Zde je několik tipů na to, jak si co možná nejefektivněji a nejsnáze v domácnosti přivodit úraz, či dokonce, jak se snadno a rychle zabít. Prosím, raději to nezkoušejte...

 • 1. místo: Elektronika v koupelně
  Zastrčte do zásuvky holicí strojek, vlezte si do vany a pusťte se do odchlupení. Smrt elektrickým proudem přijde rychle a zaručeně.
 • 2. místo: Mytí oken ve výškách
  Mýt okna se dá různým způsobem. Můžete je třeba vysazovat a sprchovat, ale ten zaručeně nejnebezpečnější způsob je stoupnout si na venkovní parapet. Od druhého patra výše pád na chodník pravděpodobně nepřežijete.
 • 3. místo: Mobil v mikrovlnce
  Vyrobit si domácí bombu není zas tak těžké. Zrovna nedávno jsem si v návodu pro mobilní telefon přečetl, že se nemá vkládat do mikrovlnné trouby. Ne, že bych to zkoušel, ale účinky jsou známé. Vezměte mobil, dejte do mikrovlnky, zapněte ji na nejvyšší výkon, postavte se vedle ní a po několika vteřinách si na telefon v mikrovlnce zavolejte. A pak už jen krásný výlet k oblakům!
 • 4. místo: Atletika na štaflích
  Malujete si doma sami? Potom si nezapomeňte vymalovat strop! Aby byl účinek úrazu co největší, choďte na štaflích po místnosti, dalece se naklánějte a při pádu miřte hlavou na nějakou šikovnou hranu, třeba stolu, nebo skříně.
 • 5. místo: Plynová trouba
  Jste-li šťastlivci, co vlastní plynovou troubu, můžete si přivodit parádní popáleniny! Stačí troubu zapnout, ale nezapálit. Zavřít ji, a když ucítíte plyn, jít se (samozřejmě se zapálenou svíčkou či sirkou) podívat, copak se v troubě děje. Uvidíte nádherný fireball!
 • 6. místo: Cigárko v pelechu
  Zapalte si cigaretu a jděte kouřit do postele. Vemte si knížku, aby se vám lépe usínalo. Ráno už se divit nebudete...

Když nakupujete domácí spotřebiče, zajímáte se o jejich bezpečnost? Riskujete při domácích pracích? Používáte elektroniku ve vlhkém prostředí?

Reklama