Ubíráte-li se autem po silnici z Dubé na sever k České Lípě, rozprostře se před vámi úchvatný pohled na pískovcový masiv hradu Jestřebí. Navštívit ho můžete, máte-li odvahu, zdarma.

jestřebí

Teplé počasí láká k výletům. Tentokrát bychom vás chtěli pozvat k návštěvě jedné romantické zříceniny nedaleko Máchova jezera - skalní hrad Jestřebí, jehož krásu obdivoval právě i největší český romantik Karel Hynek Mácha.

Jde o skutečnou dominantu krajiny. Hrad se nachází na malém kopci v jinak rovinaté krajině, ze kterého ční bezmála třicetimetrový pískovcový masiv. „Místo pro jeho stavbu bylo vybráno velice důmyslně. Nejbližší kopce leží daleko za čarou dostřelu středověkých zbraní, okolní otevřená krajina znemožňovala nepříteli skrytý příchod ke hradu, rozsáhlé močály někde přiblížení obléhatelů vůbec vylučovaly,“ popisuje strategické umístění hradu kniha Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku III. (nakladatelství Svoboda).

Douška z historie

První písemná zmínka o Jestřebí pochází z roku 1295, jeho pravděpodobným zakladatelem je Jindřich z Dubé. Hrad je nadále majetkem pánů z Dubé až do roku 1446, kdy byl prodán Janu ze Smiřic. Jeho předchozí majitel Čeněk Berka (Berkové bylo rodové jméno pánů z Dubé) hrad prodal, aby se tak ubránil odvetnému tažení v průběhu záškodnické války proti lužickým městům. K obléhání hradu tak nakonec, podle dostupných pramenů, nikdy nedošlo, přes to na počátku 15. Století přestal být obýván a začal chátrat. Nejvíce se na jeho stávajícím žalostném vzhledu ale nepodepsal zub času, nýbrž krumpáč člověka. „Pověsti o penězích a špercích ukrytých v hradu přivedly sem hledače pokladů, jejichž působení zanechalo po sobě místnosti zavalené zřícenými stropy. Již v 18. století využívali obyvatelé městečka Jestřebí skálu opuštěného hradu k lámání pískovce jako stavebního materiálu. Pata skály se tak zužovala a v l. 1813, 1825, 1852,1868,1922 a 1936 došlo k utržení převisů narušených již přirozenou erozí. Mezi roztříštěným kamením zmizelo z větší části i hradební zdivo postavené na obvodu původní skály,“ zmiňuje kniha Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezku III.

Co dnes na Jestřebí uvidíte?

Hrad je volně přístupný a nabízí krásný romantický výlet, tedy pokud nemáte strach z výšek a úzkých skalních prostor. Nahoru se dostanete po strmém schodišti s gatickým portálem, které je umístěné v bývalé hradní studni. Přístupná je ale pouze část z dnes dochované asi čtvrtiny původního hradu, a to dolní ze dvou skalních plošin. Na té nepřístupné můžete vidět zbytky asi půl metu vysoké „zubaté“ zdi, která dnes společně s plošinou vypadá jako věž. Za zmínku stojí i výhledy z plošiny do krajiny, které jsou nádherné a hyzdí je jen jeden z betonových kolegů tohoto pískovcového krasavce.

Kde se hrad přesně nachází?

Skalní masiv se tyčí nad obcí stejného jména (tedy Jestřebí - www.jestrebi.eu). Sem můžete dorazit buď to autem (v tom případě myslím, že hrad nemáte šanci přehlédnout), anebo vlakem. Vlaková zastávka je asi 2 kilometry od hradu.

Jestrebi

Kam dál?

 

Reklama