Asociace neúplných rodin spustila vlastní psychologickou pomoc po telefonu. Za první týden fungování ji využily desítky rodičů s nejrůznějšími problémy.

Podle předsedy asociace Petra Sýkory poznatky z rozhovorů prokazují zejména fakt, že neplacení alimentů vede ke spirále snižující se životní úrovně, která může končit fatálními problémy neúplné rodiny.

Rodiče, kteří se dostanou do tíživé situace, mohou využít konzultace s psychologem, který je proškolený v otázce rodinného práva a problematiky výživného. Cílem telefonické pomoci je podat pomocnou ruku rodičům, kteří se ocitli v těžké situaci, jejíž řešení vyžaduje kromě psychologické i právní pomoc. Nejčastěji se na ni obrací zoufalé matky, které se musely kvůli tomu, že jim partner neplatí výživné, zadlužit. Často dokonce samy čelí exekuci.

„Rodiče samoživitelé se dostávají do takzvané spirály snižující se životní úrovně. Sami péči o dítě či děti nezvládají, musí ji podřídit svoje pracovní nasazení, což vede často k platovým ústupkům. Kvůli nim však nejsou dostatečně schopni platit náklady své rodiny, což se snaží vykrývat v lepším případě druhým zaměstnáním nebo brigádami, v horším případě zadlužením,“ uvádí předseda asociace Petr Sýkora s tím, že obojí s sebou zároveň nese rostoucí sociální izolaci, zpřetrhání vazeb s přáteli a často i rodinou.

zena

Zdroj foto: Shutterstock

Podle Sýkory není výjimkou ani to, že se rodič samoživitel během necelého roku dostane například z manažerského postu na pozici prodavače nebo uklízečky. Problém se totiž netýká pouze specifických sociálních vrstev a vyrovnat se s ním dokáže pouze malá část rodičů.

„Zhoršující se životní úroveň je spolu se strachem o osud dítěte obrovským tlakem na psychiku,“ upřesňuje Sýkora a dodává: „Již nyní nám volají rodiče v situaci, kdy u nich došlo ke kompletnímu zhroucení nebo například sebevražedným myšlenkám.“

Linka, stejně jako projekt VaseVyzivne.cz pro pomoc rodičům samoživitelům s vymáháním výživného, je provozován z darů fyzických a právnických osob. Fungování linky je zatím zajištěno na půl roku, Asociace však věří, že se podaří její financování zajistit i poté.

Potřebujete i vy s něčím poradit? Více informací a kontakty naleznete na stránkách AsociaceNeuplnychRodin.cz.

Reklama