5d1c9c2cdcbb0obrazek.png

Cílem zlodějů se často stává elektronické vybavení, skladované zboží ale i cenná technická dokumentace. Škoda se tak může snadno vyšplhat do výše statisíců korun. Na rozdíl od příležitostných zlodějů, kteří poberou vše, co se dá, zkušení zloději se specializují na dražší předměty. V jejich hledáčku může tak skončit i cenná firemní dokumentace ve vašich kancelářích, zdroj vašeho podnikového know how.

Zabezpečení dveří

Z průzkumů vyplývá, že více jak 80 % zlodějů by preferovalo při vloupání do objektu okno či vchodové dveře. Pro zabezpečení vaší provozovny se tak hodí mít odolné vchodové dveře, které zloději vstup do objektu znemožní, nebo alespoň maximálně ztíží. Pro zorientování při výběru dveří vám může pomoci tzv. bezpečnostní třída dveří. Jednotlivé třídy odpovídají různým stupňům napadení.

Třídy bezpečnostních dveří dle odolnosti:

Bezpečnostní dveře třídy 1
 
Bezpečnostní dveře na této úrovni poskytují jednoduché zabezpečení a hodí se pro loupeží velmi málo ohrožené objekty. Třída 1 představuje případ příležitostného zloděje, který se snaží dostat do objektu za pomoci kopání či vyrážení dveří ramenem. Takový zloděj postrádá znalosti o odolnosti bezpečnostních prvků, spěchá a snaží se pracovat rychle a pokud možno tiše.

Bezpečnostní dveře třídy 2

Tento typ bezpečnostních dveří představuje základní ochranu málo ohroženého objektu. Vyšší hodnota vybavení či skladovaného zboží však zvyšuje riziko, že se objeví zkušenější zloději, kteří budou na proniknutí do objektu dobře připraveni. Ve druhé třídě útoku zloděj již používá jednoduché nářadí v kombinaci se svou vlastní silou. Má již určitý přehled o použitých bezpečnostních prvcích a způsobu jejich překonání. Snaží se proniknout dovnitř rychle a tiše.

Bezpečnostní dveře třídy 3

Bezpečnostní dveře této třídy nabízejí vysokou ochranu majetku, která bývá používána u dobře zabezpečených objektů. Při útoku na dveře na třetí úrovni se již používá páčidlo délky 710 mm, mechanická ruční vrtačka i další nářadí. S pomocí páčidla je zloděj schopen zvýšit sílu působící na materiál a předpokládá se u něj i pokročilejší znalost bezpečnostních prvků a jejich překonání.

Bezpečnostní dveře třídy 4

Velmi vysokou ochranu poskytují bezpečnostní dveře čtvrté třídy, které dobře poslouží u vysoce střežených objektů. Zloděj na této úrovni je již značně zkušený a používá např. akumulátorovou vrtačku, zámečnické kladivo, dláta apod. Je tak schopen napadnout dveře více způsoby. Tento zloděj již způsobený hluk neřeší.

Bezpečnostní dveře třídy 5

Bezpečnostní dveře třídy 5 představují ochranu trezorového typu a je velmi obtížné skrze ně proniknout dovnitř. Tento typ dveří se hodí zejména v místech, kde se běžně pracuje s penězi. V tomto případě si zloděj již s hlukem starosti nedělá. Používá i jednoruční elektrické nářadí - např. úhlovou brusku s velikostí průměru kotouče do 125 mm.

Kvůli tomu, že s rostoucí třídou útoku roste i hlučnost, je vhodné při výběru bezpečnostních dveří zohlednit i lokalitu vaší prodejny či kanceláří. Zvlášť v případě, že je vaše provozovna umístěna dále od okolní zástavby a zloděj si s hlukem příliš starost dělat nebude, dává smysl vsadit na odolnější bezpečnostní dveře a kombinaci více ochranných prvků. Zde platí, že čím více překážek je zloději kladeno do cesty, tím větší je šance, že ho od pokusu odradíte.

Tip: Přečtěte si více informací o tom, co je důležité při výběru bezpečnostních dveří a jaké vlastnosti dveří si můžete zvolit - od designu a barvy, přes materiál, zvukotěsnost až k protipožární odolnosti.

Zabezpečení kamerovými systémy
 
5d1c9c4f6facdobrazek.pngPodle mapakriminality.cz v průběhu roku 2018 došlo na území České republiky k 1297 vloupáním do obchodů. Objasněno bylo přitom pouze 35 % (dalších 10 % dodatečně). V případě vloupání je záznam z videokamer často hlavním důkazním materiálem, se kterým může policie pracovat. Řada kamerových systémů je však zastaralá a materiál z nich je slabé kvality. V případě, že je pachatel od kamery s nízkým rozlišením vzdálen, je jeho identifikace značně ztížena.

Základním způsobem zabezpečení objektu je proto instalace kvalitních vnitřních a vnějších kamer se záznamovým uložištěm dat. Nabízí se přitom několik možností, ze kterých lze vybírat.

AHD kamery

Tento typ kamer představuje analogový přenos obrazu ve vysokém rozlišení pomocí koaxiálního kabelu. Díky tomu je obraz ve velmi vysoké kvalitě (až 4K) s velmi rychlým přenosem. Ve srovnání s IP kamerami jsou levnějším řešením. Vyžadují však montáž kabelu.

IP kamery

Pomocí IP kamer máme možnost tzv. vzdáleného dohledu. Kamera se přes router připojí k internetu, a pak vás při detekci pohybu upozorní skrze vlastní Android / iOS aplikaci ve vašem mobilu. IP kameru si můžete vybrat ve variantě s drátovým připojením, jako wifi kameru či kameru s vlastní SIM kartou umožňující fungovat i na místech bez pevného internetu. Výhodou je jejich jednodušší montáž i vlastní paměť.

Tip: Prohlédněte si varianty Wifi IP kamery, která je v současnosti pravděpodobně nejoblíbenějším typem kamery při zabezpečení domácností a menších provozoven. Stačí ji připojit do napájení a data přenáší skrze vaši vlastní WiFi síť. Odpadá tak nutnost dalšího kabelu či SIM karty.

Skryté kamery

Zatímco klasické kamery slouží částečně k odrazení zlodějů od vloupání, skryté kamery lépe slouží k zachycení při činu. Kamery jsou často umístěny v běžném předmětu, který nebudí pozornost - např. v budíku či nástěnných hodinách.

Zabezpečení firemního parkoviště

Nezapomeňte, že ke krádeži nemusí dojít přímo v budově firmy. Potenciálně ohrožené mohou být i vozy ponechané na firemním parkovišti po pracovní době. U nich je třeba si dát v první řadě pozor na to, aby v autě nebylo na viditelném místě nic cenného. V minulém roce došlo k 15 808 vykradení automobilů a pouze 12 % případů bylo úspěšně objasněno.

Firemní parkoviště je tedy dobré sledovat s pomocí venkovních kamer. Můžete tak mnohdy zachytit nejen vloupání do vozidla, ale i příjezd či příchod zlodějů, kteří nemusí tušit, že jsou nahráváni ještě před vstupem na pozemek firmy.

Tip na závěr: Nové automobily již mají v sobě zabudováno mnoho moderních bezpečnostních prvků. Jsou jimi například vozy ŠKODA Octavia, které patří mezi velmi oblíbené auta pro firmy.
 

Reklama