Vánoční svátky jsou pro většinu lidí hezkým obdobím, na které se těší celý rok. Po celoročním shonu a hektickém předvánočním spěchu mají totiž čas se alespoň na chvíli zastavit, pobýt se svou rodinou a přáteli.

Bohužel ne každému se podaří prožít tento čas idylicky. Mohou to být dospělí, kterým bývá smutno, že tráví rodinné svátky osamoceně. Ještě smutnější však je, že těžce vánoční čas prožívají i některé děti.

Ze zkušeností Linky bezpečí, na niž se děti mohou bezplatně dovolat i během Vánoc, protože ani v tomto období není přerušen nonstop provoz, vyplývá, že předvánoční čas je obdobím, kdy děti hodně řeší rodinnou situaci a některé z nich dovádí rodinné konflikty až k útěku z domova.

 

Na uvedeném grafu můžeme vidět, že rodinná problematika se objevuje během roku v průměru ve 23 % tematických hovorů na Lince bezpečí. Výkyv nastává zejména v prázdninových měsících, resp. během letních prázdnin a také právě o vánočních svátcích. V období dovolených spolu totiž rodiče a děti tráví daleko více času, a na povrch tak může vyplavat řada problémů či vykrystalizují konfliktní témata, která jsou zde latentně přítomna stále. 

 

S čím se děti o Vánocích trápí, můžeme ilustrovat na dvou příkladech. Z důvodu zachování anonymity jsou fakta v příbězích změněna.

 

Na Linku bezpečí se dovolal hoch, který si přál, aby jeho otec netrávil s nimi Vánoce. Otec totiž na něj stále křičí a na dalšího sourozence je dlouhodobě hrubý. I během hovoru bylo slyšet, že na něj táta křičí. V minulosti v rodině zasahovala i policie, ale nic se prý nezměnilo. Pracovník Linky bezpečí probíral s chlapcem možnosti, jak strávit Vánoce bez otce, v klidu. Nakonec přišli společně na možnost strávit vánoční svátky u babičky a po svátcích zkontaktuje máma sociální pracovnici.

 

Jindy zase volala dívka s tím, že její matka zhruba rok pije a doma je kvůli tomu velké napětí. Rodiče se stále hádají, otec ani prarodiče nemají chuť jít ke štědrovečerní večeři. Konzultantka si s dívkou povídá o současné situaci v rodině a o tom, jak se cítí. Dívka hovoří také o mladším sourozenci, který tuto situaci rovněž nese velmi těžce. Na závěr hovoru dostává dívka kontakt na odbornou poradnu pro mládež.

 

Tyto příběhy svědčí o tom, že i děti prožívají velká trápení a povinností nás dospělých je, pokud je nedokážeme těžkých chvil vystříhat, alespoň jim pomoci je zvládnout.

Reklama