Znáte někoho, kdo nezištně daruje něco opravdu cenného? A kdo navíc chce zůstat anonymní? Neuvěřitelné, že? To se tak často nevidí...

Konírně paláce Kinských se koná ojedinělá výstava čtyřiadvaceti děl významných moderních malířů. Název Nečekané dědictví přesně vystihuje skutečnost. Národní galerie získala obrazy nevyčíslitelné hodnoty v roce 2010 z pozůstalostního řízení jedné sběratelky. Dárkyně si nepřála publicitu, a dokonce měla v plánu obrazy darovat anonymně. Teprve na radu svých přátel se v poslední vůli k vlastnictví přihlásila.

Alena LindKdo byla ona tajemná žena? Paní MUDr. et RNDr. Alena Žižková Lind milovala umění a speciálně malíře, kteří měli nějaké vazby na francouzské umění. Narodila se v roce 1926 do uměnímilovné rodiny, která obrazy kupovala nejen v Praze, ale často jezdila na výstavy i do Paříže. Po roce 1948 obrazy naštěstí rodině zůstaly, protože si nejspíš nikdo neuvědomil jejich hodnotu.

Paní Alena vystudovala v Praze medicínu a přírodní vědy. V roce 1970 odchází do Švédska, její manžel je významný švédský vědec Göran Lind. Nejdříve bydlí ve Stockholmu, pak v městečku Lund, kde se stává její manžel profesorem na univerzitě a ona získává v místní nemocnici pověst odbornice v oboru histologie. Do Švédska si s sebou bere několik málo – především menších – obrazů z rodinné sbírky, zbytek nechává v Řeži, kde měli své letní sídlo.

Když se v devadesátých letech paní Lind vrací zpátky do vlasti, samozřejmě bere s sebou i své obrazy. A také ty, které zakoupila později ve Švédsku.

V době povodní v roce 2002 je sice letní rodinné sídlo zaplaveno, ale obrazy jsou jako zázrakem zachráněny. Zničeny jsou však dokumenty o tom, jak byla jednotlivá díla získána.

Před svou smrtí v roce 2009 se paní Lind rozhodne celou sbírku dvaceti čtyř obrazů velkoryse věnovat Národní galerii. Předtím ale prý pálí všechny dokumenty, které povodeň přežily. Takže se bohužel dnes neví, jak přesně a kdy rodina či paní Lind obrazy získala. Ničí také své osobní věci. Existuje vlastně jen jediná fotografie paní doktorky Žižkové Lind. Z jejího pasu. Nepřála si nejspíš, aby se po smrti někdo hrabal v jejím soukromí. Ne všichni toužíme po publicitě.

Co tedy můžete na výstavě obdivovat? Obrazy Toyen, Jindřicha Štyrského, Jana Zrzavého, Rudolfa Kremličky, Jana Preislera, Emila Filly, Josefa Šímy a dalších… Dobrá společnost, co říkáte?

V době nákupu prý obrazy nebyly příliš drahé, stály „jen“ několik tisíc. Dnes je to jiné. Jen obraz Na zámku Lacoste od Toyen má hodnotu přes deset milionů korun. Dlouho se dokonce myslelo, že je právě tento obraz ztracený…

Na zámku Lacoste

Toyen: Na zámku Lacoste - tak tento obraz z roku 1943 má dnes hodnotu deseti miliónů korun. Mimochodem Toyen na zámku markýze de Sade v Provence nikdy nebyla. Inspirovala se fotografií Jindřicha Štyrského.

Na další straně: ochutnávka z výstavy


Další ochutnávka z výstavy:

Bramborové divadlo

Opět Toyen: Bramborové divadlo

Milenci

Jindřich Štyrský: Milenci

Jan Zrzavý: Bretagne

Jan Zrzavý: Bretagne

Konírna

Výstava potrvá do 24. srpna v Konírně paláce Kinských na Staroměstském nám. 12

Vstupné: základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 70 Kč

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama