Vypůjčila jste si v knihovně více knih, než jste měla původně v úmyslu? Nebo se cestou z knihovny chystáte zařídit i nákupy? Krásný nápad, jak situaci vyřešit, měli v Národní knihovně ČR. Podívejte se na kolekci ekologických tašek, které zdobí motivy ze starých rukopisů...

Majitelům starých rukopisů nešlo jenom o text, kniha byla jedinečným, luxusním artefaktem, známkou společenské prestiže, a tomu odpovídalo i její precizní provedení a výtvarná podoba. Přestože dnes většina z nás nerozluští latinský či staroslovanský text, na vyobrazeních a dekoracích stále můžeme oči nechat. Národní knihovna ČR se rozhodla o tyto estetické vjemy podělit a díky spolupráci se společností ECOZZ se můžete na třech taškách z kolekce Rare Prints kochat vzory, které pocházejí ze skvostů v jejích sbírkách.

tašky

Hned dva zobrazené motivy pocházejí z bohatě zdobeného rukopisu Životy svatých otců, kteří obývali na poušti, český překlad spisu Vitae patrum, který z latiny roku 1516 pořídil Řehoř Hrubý z Jelení pro Ladislava ze Štern­berka. Výjevy ze života světců jsou prací Mistra Lobko­vického graduálu.

taška1

Na jedné z tašek je zobrazená část folia 132v, jehož text je rámován bordurou s vlčími máky a doprovází jej iluminace příběhu setkání sv. Pachomia s andělem.

taška2

Na další tašce je využita bordurová výzdoba s rostlinnými motivy z folia 28r.

taška3

Florální námět dominuje i třetí tašce, která na sobě nese barevnou kresbu Ignáce Tirsche ve stylu koloniálního baroka, jež je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictoricus Mexicanus, vytvořených kolem r. 1762. Jezuitský misionář Ignác Tirsch (1733-1781) pocházel z chomutovské měšťanské rodiny, studoval filozofii v Brně a poté teologii v Mexiku, kde byl vysvěcen a vydal se na misii do Santiaga a San José del Cabo na území bojovného indiánského kmene Pericú. Místní příroda a život domo­rodců, mesticů i kreolů jej natolik uchvátily, že je zachytil ve svých kolorovaných črtách.

Ekotašky lze pohodlně srolovat na velikost 5 x 8 cm a schovat do kabelky, kde počkají na svou chvíli. Po rozložení na rozměry 50 x 45 cm pojmou břímě o tíze až 20 kg, které lze proti vypadnutí či odcizení zajistit zipem. Dejte sbohem přírodu zatěžujícím nevkusným igelitkám a přispějte k trvalé udržitelnosti planety nošením elegantního zavazadla, které je vyrobené z recyklovaných PET lahví. Praktičnost, ekologie a krása totiž mohou jít ruku v ruce.

Ekologické tašky z kolekce Rare Prints jsou k dostání v Národní knihovně ČR za cenu 199 Kč / ks.

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama