Vtipů o tchyních koluje dost a dost. O tchánech neznám asi žádný, ale co když se tito dva lidé spojí a přidělávají mladým – a dokonce i vlastnímu synovi – zbytečné problémy? A jak se postavit k tomu, když má váš partner problémy s vlastní rodinou?

Pavlína se vdávala na dnešní dobu poměrně brzy, ale ne zase až tak brzy, aby nevěděla nic o životě. O to víc byla překvapená, když pomalu zjišťovala, že její nová rodina je podle jejích měřítek poněkud zvláštní.

rodina

„Každý samozřejmě porovnává nové příbuzné se svou původní rodinou, a tak nějak předpokládá, že vztahy a zvyklosti budou plus minus podobné,“ vypráví živě blondýnka, která očividně nemá problémy s komunikací ani s tím, aby přetlumočila čtenářkám Žena-in.cz svoje pocity.

Přiznává, že vlastně nejde na první pohled o žádný velký problém. „Nikdo mě nebije, ani nějak zvlášť neomezuje, přesto mám z rodičů mého muže a vztahů, které v té rodině panují, smíšené pocity,“ říká.

O co tedy jde? Tchyně s tchánem navštěvují mladý pár poměrně zřídka, přesto jejich návštěva – a hlavně důsledky z ní – vyvolají takový rozruch, že se z toho Pavlína ještě několik týdnů vzpamatovává.

„Třeba hned na jejich první oficiální návštěvu vlastně nemohu zapomenout. A že je to pěknou řádku let,“ začíná své vyprávění Pavlína, jež přiznává, že z toho byla tehdy dopředu pěkně nervózní, protože si byla vědoma, že poprvé vystupuje v roli hostitelky, a chtěla samozřejmě na rodiče svého muže udělat ten nejlepší dojem.

Také její manžel byl z návštěvy svých rodičů nebývale rozhozen. Neustále se vyptával, co Pavlína připraví k jídlu, a dokonce se nákupu osobně zúčastnil, což normálně prý nedělá, a neustále přidával do vozíku různé pochutiny, na Pavlínin vkus až příliš drahé.

„Ale raději jsem neříkala nic – v duchu mého oblíbeného hesla: lepší menší ústupky než velké komplikace,“ směje se své manželské diplomacii, která jí prý vždy vychází. A ano, větu, jak jsme asi všechny poznaly, objevila ve filmu S tebou mě baví svět. Nákup je prý tehdy vyšel na částku, kterou Pavlína raději nechce ani jmenovat, a byli připraveni pohostit i samotného prezidenta.

„O to víc jsem byla zaskočena, když tchán prohlásil, že pivo je špatně vychlazené a víno pít nebude, protože mu nechutná,“ vzpomíná Pavlína, která to tehdy vzala hodně osobně, ale až po několika podobných setkáních a podobných nelogických kritických útocích pochopila, že tu vlastně až tak nejde o ni jako o nějaký nevyjasněný problém mezi jejím mužem a jeho rodiči.

„Pokaždé to bylo stejné, říká Pavlína. „Jakmile měli tchán s tchyní přijet, z manžela, který si jinak rád hrál na uvážlivou hlavu rodiny, se stával neurotický uzlíček, který by snesl modré z nebe, jen aby se jeho rodiče chovali na návštěvě přívětivěji.“

  • A vždy bylo něco špatně...

„Je mi ho líto a zároveň mám na něho docela vztek,“ říká otevřeně Pavlína. „Je to snad dospělý chlap a nepotřebuje rodičům dokazovat, že je dost dobrý, ne? rozhořčuje se. „Má dobrou práci, rodinu, kde bydlet, zkrátka vše, o čem si myslím, že je pro rodiče ohledně jejich dětí důležité,“ vyjmenovává žena, která už několikrát svému muži navrhla, že prostě tyto akce nebudou pořádat.

„Ale to prý nejde, co by si o nás pomysleli,“ tlumočí Pavlína jeho reakci. Dokonce se kvůli tomu několikrát pohádali, protože s manželem pár dní před návštěvou a několik dní po ní není k vydržení a je zbytečně protivný na děti i na manželku.

„Kolikrát jsem si už říkala, že si dám pár panáků na kuráž a pěkně jim tam od plic řeknu, co mají za problém, že se k nám takto chovají, že my si odtrháváme s odpuštěním od huby, abychom jim koupili to nejlepší, a oni nemají ani tu slušnost, že by to ocenil prostým slovem DĚKUJEME, nebo aspoň taktním mlčením, pokud jim přijde naše pohoštění opravdu tak hrozné,“ říká Pavlína, ale je jí jasné, že jde spíš o takové hrdinské řeči, které by nezrealizovala, protože – jak sama říká – ona byla vychovaná tak, že se člověk k návštěvám (stejně jako na návštěvě) má chovat uctivě.

Přečtěte si také:

Reklama