63e4cae5aa77dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ženy z kmene Padaung (nebo Kayanů) žijí poklidným životem, vyznávají tradiční náboženství, pečují o své děti a políčka. Své domečky si udržují v čistotě, pěstují zemědělské plodiny a tkají látky na oblečení a přikrývky. Nejzajímavější je však způsob, kterým se zdobí. Nosí těžké mosazné spirály nejen na rukou a nohou, ale hlavně na krku. Jejích krky se tak zdají mnohem delší než šíje běžných žen. Je to však jen optický klam. Váha spirál spíše deformuje svalstvo ramen, klíční kosti a stlačuje hrudní koš. Proto krk vypadá užší a delší.

Tato nezvyklá ozdoba však není jen pro krásu. Také poukazuje na výši dívčina věna a postavení její rodiny. V minulosti se dívkám začaly dávat na krk spirály již v pěti nebo šesti letech. Den vybraný pro tento rituál určil vesnický šaman. Krk malé slečny se pečlivě potřel mastí a několik hodin masíroval. Poté dostala svůj první kruh podložený malými polštářky, aby to tolik nebolelo. Ty se později odstranily. Každé dva roky pak dostávala další spirály. Když dívka dorostla do věku, kdy se mohla vdát, měla krk na první pohled zhruba o 10 až 15 centimetrů delší. A také těžší. O pět i více kilogramů.

63e4cbbb24e18obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Legendy tradují, že původně měly kroužky na krku ženu ochránit před kousnutím dravé šelmy nebo hadím uštknutím. Také prý měly zabránit tomu, aby se žena stala otrokyní, protože otrokáři by ji nechtěli. Těžká ozdoba totiž ženám brání vést běžný život. Pít mohou jenom pomocí bambusových brček a při spaní si musí krk podkládat speciálním polštářkem. Nemohou rychle běhat a když už si spirály sundají, aby si namazaly otlačený krk, hrozí jim, že si zlomí vaz. V dřívějších dobách si žirafí ženy musely chránit i svou čest. Byla-li kráska s dlouhým krkem svému muži nevěrná, stihl ji krutý trest, který se téměř podobal smrti. Musela se vzdát svých spirál. Pak si ochablý krk musela podepřít jinak nebo strávit zbytek života vleže. 

Dnešní ženy z kmene Padaung už na blyštivé a těžké ozdobě krku tolik nelpí. Mnohé matky si nepřejí, aby jejich dcery nosily spirály, tudíž této tradici hrozí zánik. Turisté však žirafí ženy stále považují za vítanou atrakci a rádi si je fotí. A jelikož za to také dobře platí, Padaungové se tomuto snadnému zdroji obživy nebrání. Ženy s žirafími krky se tedy dál usmívají do objektivu a hrdě nosí na útlých ramenou tíži své domnělé krásy.

63e4cc34976b2blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: www.myanmargeneva.org, https://asianstyle.cz , www.northeasternchronicle.in/, www.poznatsvet.cz/