Trend výroby mýdla z mateřského mléka se na sociálních sítích objevil už před několika lety a napsal o něm například výrobce kosmetiky Honey Sweetie Acres. Podle něj má tento fenomén kořeny ve staré Číně a nyní, zdá se, zažívá obrození. Nedávno ho připomněla například mladá maminka, která na TikToku vystupuje jako Viviana Lynnette. Ta odsávala více mléka, než její miminko potřebovalo, a tak přemýšlela, co s přebytky.

646b494a262adobrazek.jpg
Foto:  Nadia Clabassi on Unsplash

Benefity mateřského mléka jsou značné, a proto například Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do šesti měsíců věku dítěte. Je zdrojem mnoha důležitých látek, o čemž informuje například Americká pediatrická akademie. Kromě vody obsahuje například laktózu, tuky, bílkoviny, imunoglobuliny, které posilují imunitu a chrání před infekcemi a je také zásobárnou vitaminů a minerálů. Jmenovitě jsou to vitaminy A, D, E, K, C či B komplex a minerály jako vápník, železo nebo zinek.

Studie tedy naznačují, že mateřské mléko by mohlo mít širší využití než jen jako potrava pro dítě. Hovoří se například o pozitivním účinku na pokožku, zlepšení stavu ekzému, podpoře hojení ran, redukci projevů akné, ochraně pokožky apod. O možném pozitivním vlivu v mateřském mléce obsažené kyseliny laurové na akné informuje například studie kalifornských vědců.

Přestože pozitivní vlastnosti mateřského mléka na pleť nejsou zatím dostatečně prokázány a bylo by zapotřebí udělat další studie, mnozí lidé přesto doma vyrábějí mýdla z mateřského mléka. Používají je k mytí pokožky kojenců i dospělých.

Jeden z návodů je zveřejněný například na stránce Work and Mother. K přípravě je potřeba mateřské mléko, glycerin, esenciální olej (například levandulový) a silikonové formičky. Glycerin se ohřeje a následně se smíchá s mateřským mlékem a esenciálním olejem, vzniklá směs se nalije do formiček a mýdla se nechají ztuhnout v lednici.

Zdroje: Medela, Biomaterials, Nutrients, Honey Sweetie Acres, TikTok, Světová zdravotnická organizace, Americká pediatrická akademie, Work and Mother

Čtěte také: