V žebříčku čtenářů Národních novin v roce 1939 skončila sice mezi herečkami na 3. místě, ale s Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou, Natašou Gollovou či Hanou Vítovou se její popularita nedala srovnávat. Ačkoli si nikdy nezadala s nacisty, dokonce se říkalo, že si nechala operovat zdravý kotník, aby nemusela hrát v německém filmu, její poválečné osudy neměly díky komunistům do tragédie daleko.
Byla tu ale naštěstí milovaná maminka, s níž se spřáhla, a ta jí umožnila udělat přijímací zkoušku na konzervatoř. Před tatínkem pak skoro rok hrála, že studuje na obchodní akademii. Když se dozvěděl pravdu, bylo samozřejmě zle a milou dcerunku vyhodil z domu. Jiřina si pohotově našla podnájem a už jako studentka začala účinkovat v některých pražských avantgardních divadlech pod dívčím jménem své maminky jako Jiřina Papežová.
Již jako konzervatoristka získala menší roli v Národním divadle, kde pak ještě před dokončením studií v roce 1930 získala angažmá. Po šesti letech pak na dlouhá léta zakotvila ve Vinohradském divadle. To už jí tatínek dávno odpustil, když viděl, jaké úspěchy dcera slaví. Bohužel se toho nedožila milovaná maminka, která ji tolik podporovala.
Další velkou hereččinou láskou se stal hezoun třicátých let Gustav Nezval. Tajný vztah, údajně ne platonický, začal při natáčení Babičky, v níž si Jiřina Štěpničková zahrála Viktorku a Nezval černého myslivce. Tvořili spolu krásný pár, a tak je potom režiséři spolu často obsazovali. Zahrála si s ním i v Muzikantské Lidušce či Janu Cimburovi. Jenže Gustav Nezval byl ženatý…
V roce 1944 se při natáčení filmu Děvčica z Beskyd seznámila Jiřina Štěpničková s budoucím otcem svého jediného syna Jiřího. Jan Samec byl akademický malíř, pedagog a scénograf a mimo jiné také profesor tělocvik a kreslení v Písku. Ve filmu lyžoval jako dublér za Jaroslava Vojtu.
Jenže to už se poměry v Československu začaly radikálně měnit. Brzy po „Vítězném únoru“ se rozjela tajná akce s názvem Generální prevence. Jejím cílem bylo vybrat z každého oboru alespoň jednu osobu, z něčeho ji obvinit a exemplárně potrestat! Za oblast kultury byla vybrána Jiřina Štěpničková.
V létě 1951 dostává od režiséra Františka Čápa dopis, aby přijela do Německa, že tam má pro ni práci. Past, kterou narafičila StB, Jiřina Štěpničková neprohlédla! Po dlouhém rozmýšlení se rozhodla, že do Německa přece jen pojede. Nabídla své kamarádce Růženě Daňhové, aby jela i se svou roční dcerkou s ní. Ona bude filmovat a někdo se musí starat o čtyřletého synka a domácnost. Jenže dopis byla zdařilá provokace a z převaděče se vyklubal estébák! Kousek před hranicemi byli všichni zatčeni. Akce Generální prevence se povedla!
Během medializovaného dvoudenního procesu, který brzy následoval, byla Jiřina Štěpničková odsouzena k patnácti letům vězení! Přitížily jí petice z Vinohradského divadla, které pro ni žádaly trest smrti. Nepomohly ani petice z Národního divadla, kde se její bývalí kolegové naopak zasazovali za její propuštění. Za mřížemi pardubické věznice strávila necelých deset let. Syn Jiří po krátkém intermezzu v dětském domově prožil dětství u prarodičů a svého otce v jeho nové rodině. Matku směl navštěvovat jednou za tři měsíce na několik desítek minut.
Brány věznice opustila Jiřina Štěpničková několik dní před velkou amnestií v roce 1960. Majetek jí byl samozřejmě zabaven, takže se synem zpočátku živořila v jedné místnosti bez vody. Ke své profesi se vracela pomalu a opatrně. Nejdříve směla působit v rozhlase, pak teprve uvažovala o návratu do divadla. Na Prahu ale zpočátku neměla nárok. Když dostala nabídku účinkovat na Kladně, okamžitě souhlasila. Nakonec získala angažmá v Realistickém divadle a bylo jí umožněno i filmovat.
Dočkala se i oficiální rehabilitace a následně titulu zasloužilá umělkyně. Její životní pouť se uzavřela v roce 1985. Příčinou její smrti byla rakovina…
Foto: Wikipedia, youtube.com, kniha Jiřina Štěpničková: Herečka v pasti
Na našem webu jste si také mohli přečíst:
- Věčně zasněnou Hanu Vítovou proslavil Noční motýl
- Adina Mandlová, prvorepubliková megastar
- Trudi Grosslichtová, neznámá hvězda třicátých let
Nový komentář
Komentáře
Největším paradoxem bylo, že Jiří Štěpnička hrál titulní roli ve velkoseriálu (naštěstí nevysílaném) Klement Gottwald.
Pro M. Heyduka:
Nejčastěji bývá zmiňováno jméno Jiřiny Jiráskové, ale podle všeho iniciátorem schůze, která měla odsoudit "zrůdný" čin paní Štěpničkové, byl Ota Sklenčka, předseda partaje (ostatně jak jinak). Na té schůzi vznikla petice, kterou prý podepsali všichni členové Vinohradského divadla, kromě dvou "statečných" - Josefa Chvaliny a jeho ženy Lídy Vostrčilové. Tedy i Vlasta Chramostová, A. Hegerllíková, J. Jirásková... prostě všichni, celý ansámbl. A z těch prý byly nejaktivnější soudružky Světla Amortová, Soňa Neumannová (dcera SKN), Světla Svozilová a Jarmila Švabíková, kterým se připisuje, že žádaly trest smrti. Paní Štěpničková prý někdy v roce 1969 petici viděla, ale odmítla uveřejnit jména těch, kteří ji odsuzovali.
Naproti tomu okamžitě byla poslána petice z ND, která žádala propuštění paní Štěpničkové. Mezi těmito divadly tehdy panovala velká rivalita.
Většina "kolegyň" Vinohradského divadla to pak omlouvala mladickou nerozvážností, ale těžko si asi dovedeme představit tu děsivou a dusivou atmosféru 50. let (konstatování, nikoli omluva). Nejvíc prý podpisu litovala Antonie Hegerlíková, která se prý paní Štěpničkové omlouvala při každém setkání, po návratu z vězení jí pomáhala a tu nejspíš JŠ vzala na milost.
Neškodili fašisti a komunisti (to byl jen ideál),ale škodili a škodí dodnes zrůdné odnože tohoto národa,které se kupodivu objevují vždy na nějakých výhodných postech a svojí zvráceností oblbují primitivní národ.Naše země vzorem všem ! Končím - nechci na Bory..........
Ano, přesně tak, proč nikdo nezveřejní tuto petici se všemi jmény? Nutno dodat, že do této party patřila také všemi obdivovaná Jiřina Jirásková!
...prosím prosím mohl by autor článku ještě uvést a to jmenovitě... které to byly ty zrůdy bolševické kolegyně co pro ní požadovali trest smrti
Moc se mi líbí a musela to být hodně silná žena, život si s ní teda opravdu hodně pohrál.
Byla moc sympatická a nebyla to taková "prvorepubliková krasavice". Počestné paní pardubické - žena kata, Maryša, Děvčica z Beskyd, Varúj. A mnoho dalších.
no já Jí nějak jako herečku nemusel,vlastně ani Jirku,většinou hrál takové záporáky,ale hluboce se skláním před jejich lidským hrdinstvím,měli opravdu tvrdý osud, přesná ukázka že nelze nikoho nelze povrchně hodnotit,byla to velká žena !! čest její památce
Opět krásný a zajímavý článek, měla jsem jí moc ráda a syna také zbožňuji :)
Pro mě to byla úžasná herečka...
Určitě by byla paní Štěpničková na svého talentovaného syna hrdá.
Moc smutné,díky za pěkný článek.
Tak to bylo dost smutné čtení. Pro naši mladší a mladou generaci krásně vykreslena úskočná StB i ti kteří byli ochotni zničit člověku život a žádat pro matku malého dítěte smrt. To mě dost zasáhlo....
jj, fašisti a komunisti se podepsali na životech a osudech mnoha lidí. Je nutno pořád připomínat tyto křivdy a zrůdné činy!