Máte rádi české večerníčky? Potom si nenechte ujít nový loutkový večerníček Šárky Váchové, Chaloupka na vršku! Sledovat ho můžete již od 12. prosince vždy v 18.45 hodin na ČT1.

„Chaloupka na vršku vás vrátí  do časů, které jsou už nenávratně pryč, ale mají své kouzlo a vzpomenou si na ně rádi i dospělí,“ prozradil nám Ladislav Šticha, Tiskový mluvčí České televize. „Ti si možná spolu s dětmi také zazpívají.“

 „Nový večerníček chce dětem názorně ukázat celoroční cyklus, jednotlivá období, jak jdou za sebou – jaro, léto, podzim, zima. Děj se odehrává v podhorské vesničce na konci 19. století. Kořeny pohanských a křesťanských zvyků se tady prolínají tak, aby byly malým divákům srozumitelné. Přála jsem si také, aby děti pochopily, jak vznikaly lidové písničky a naučily se je. Vycházím ze zkušenosti, že já sama jsem si hodně zapamatovala z toho, co jsem četla a viděla právě v dětství,“ říká autorka námětu, výtvarnice a režisérka Šárka Váchová. Její jméno znají diváci pohádek na dobrou noc ze seriálu Vánoční koledy, na nějž volně nový večerníček Chaloupka na vršku navazuje, a také večerníčku Šibal, k němuž vytvořila výtvarné návrhy.

Večerníček Chaloupka na vršku je z časů, kdy se o televizi dětem nezdálo ani ve snu a společně s dospělými žili daleko víc různými svátky, přírodou a lidovými zvyky. V Chaloupce žije otec řezbář se třemi dětmi Andulkou, Mařenkou a Honzíkem, už bez maminky. Tu nahrazuje sourozencům nejstarší Mařenka. Spolu s dětskými hrdiny se diváci dozvědí například, jak to bylo na Tři krále, o Masopustu, na Mikuláše, jak se Andulka bála Smrtky, jak odletěly čarodějnice, či jak připravovali Velikonoce a Vánoce. To všechno poskytuje dostatek prostoru pro radost, vtip i pro klukovské zážitky venkovských dětí.

Ke spolupráci na literárním scénáři Chaloupky na vršku si režisérka přizvala Pavla Cmírala. Dále s ní spolupracovali Marie Kšajtová (dramaturgyně), David Filcík a Jan Smrčka (animace), Jan Müller, Jakub Halousek (kamera), Ivo Špalj (zvuk), Lucie Haladová (střih), Arnošt Doležel (vedoucí výroby), Milan Halousek (výroba) a další. Autorem hudby je Petr Skoumal.

O Chaloupce na vršku a životě v ní a ve vsi vypráví Ladislav Mrkvička. Postavičky dětí a obyvatel kolem Chaloupky mluví a zpívají Magda Reifová, Dana Syslová, Lenka Krupanská, Claudia Eftimiadu, Hana Dotřelová, Otakar Brousek, Vladimír Kudla, Ondřej Volejník, Vlasta Peterková a Petr Skoumal.

Jak se vám líbí nové české večerníčky?

Reklama