Nabízíme vám několik zajímavých tipů, které uspokojí zájemce o „ruch velkoměsta“ i ty, kteří milují místa s liškami, co dávají dobrou noc hned po večerníčku, areály pod alpskými velikány i střediska, kam to máte z domova pár kilometrů, místa, kde si zalyžují děti, ale taky dospělí - nejen proto, že mohou odložit potomka do lyžařské školy, ale i proto, že mají k dispozici krásně strmé svahy, jaké naposledy sjížděli jako bezdětní.
5be1a402af9eaobrazek.jpg
Takže neváhejte, oprašte svou lyžařskou výzbroj a pořiďte vhodné vybavení i dětem. Pokud nechcete riskovat, že koupíte potomkovi drahé lyžařské boty a lyže, z nichž během sezóny vyroste, zajděte s ním raději do půjčovny. V těch velkých, jako je třeba Happy sport, dostanete dětský lyžařský komplet na celou sezónu za zlomek kupní ceny a ještě vám během sezóny v případě potřeby vymění menší za větší. Každopádně nezapomeňte sebe i děti vybavit kvalitní helmou, lyžařskými brýlemi a dobrými rukavicemi, ale také dobrým oblečením, které dokáže tělo ochránit před mrazem i deštěm. A můžete vyrazit za dobrodružstvím.

 • Zalyžujte si s ročním mrňousem
  Les 2 Alpes (Francie)

V proslulém francouzském středisku Les 2 Alpes se díky vysoko položeným sjezdovkám na největším evropském ledovci Mont de Lans dá lyžovat v podstatě celoročně. Dobrou zprávou pro rodiče začínajících lyžařů je, že z celkem 225 kilometrů tvoří 158 kilometrů zelené a modré tratě. Na větší děti tu kromě lyžování čekají lákadla, jako například zážitek ze simulace laviny, jízda na mini sněžném skútru či na skútru upraveném pro jízdu na ledové ploše.

Co se týče nabídky pro zkušené sportovce, Les 2 Alpes je rájem snowboardistů a extrémních lyžařů. V oblasti La Grave s převýšením 2150 m si užijete pohybu ve volném terénu, boulích a prašanu se sjezdy skalními průrvami. A jistě vás bude zajímat, že v Les 2 Alpes je jeden z nejlepších snowparků ve francouzských Alpách.

Tip: Už roční prckové si tu vychutnají klouzání po sněhu díky speciálnímu zařízení Baby Snow, které vymyslel jeden ze zdejších lyžařských instruktorů. Je to v podstatě snowboardové prkno vpředu s řídítky a improvizovaným sedátkem pro dítě a vzadu s rukojetí, kterou drží dospělý na lyžích nebo na sněžnicích. Ovládání je velmi snadné, takže si společně s potomkem až do čtyř let jeho věku můžete užívat pohybu po zasněžených doplích částech svahů.5be1a3efd9309obrazek.jpg

 • Přihlaste děti na olympiádu
  Galtür (Rakousko)

Pokud chcete prožít zimní dovolenou na poklidném místě, bude alpská vesnička Galtür na konci údolí Paznauntal, pod impozantní horou Ballunspitze to pravé ořechové pro vás. Lyžování má v této oblasti dlouhou tradici – ostatně Galtür se již v roce 1930 pyšnil vůbec nejdelší evropskou lanovkou. V Silvaparku, zahrnujícím 43 kilometrů zdejších upravovaných svahů, si užije celá rodina – včetně rodinných příslušníků, kteří se rádi prohánějí na snowboardu, freestylistů, freeridistů, běžkarů nebo skialpinistů. Zatímco malé děti budou trávit čas ve školce či lyžařské škole, ty starší se naučí skákat na lyžích či snowboardu anebo se budou věnovat rychlostnímu lyžování.

A kdyby se vám náhodou zastesklo po rušnějším prostředí, jistě oceníte, že z Galtüru, jenž je dnes součástí rozlehlé lyžařské oblasti Silvretta, je to jen 9 kilometrů do známějšího střediska Ischgl, přičemž mezi oběma místy jezdí bezplatný skibus.

Tip: Přihlaste děti na olympijský závod v rámci zimních olympijských her, které se tu odehrávají každý týden. Olympiáda je sice v „mini verzi“, ale jinak je tu všechno jako na skutečném klání, včetně měření času nebo ceremoniálů udílení medailí a pohárů.

 • Ukažte jim soba a polární lišku
  Are (Švédsko)

Co takhle vydat se za lyžováním tam, kde má své kořeny, totiž do Skandinávie? Švédský Are, který je jedním z největších lyžařských areálů ve Skandinávii, byl založený v roce 1909. Víte, že prvním člověkem, který se hned o rok později svezl na zdejší víc než 1,5 km dlouhé bobové dráze, byl švédský princ Wilhelm? Ostatně v roce 2009 zařadil magazín Condé Nast Traveller Are mezi nejlepší lyžařská střediska na světě. Jistě jen dobré vzpomínky má zdejší svahy česká reprezentantka Šárka Záhrobská Strachová, která tady v roce 2007 získala zlatou medaili ve slalomu (středisko patří mezi pořadatele závodů Světového poháru v alpském lyžování).
5be1a410e0e7cobrazek.jpg

Bezpochyby se tu bude líbit i vám. Are tvoří pět lyžařských areálů se stovkou sjezdovek různých obtížností. Na rodiny s dětmi tu myslí nejen co se týče ubytování a restaurací, ale také na svazích, kde jsou speciální rodinné zóny. Zvlášť této cílové skupině patří hora Tegelfjäll se širokými sjezdovkami a půvabnými scenériemi, kde se malý lyžaři s rodiči mohou cítit v bezpečí.

Tip: Když se vydáte dál do přírody, možná narazíte s trochou štěstí na polární lišku nebo na soba. Taky proč by ne, když jste jen 350 kilometrů od severního polárního kruhu.

 • Lyžujte na dálnici
  Livigno (Itálie)

Tou dálnicí samozřejmě nemyslíme rušnou silnici, po které se prohánějí auta, ale širokánskou sjezdovku, kde se nemusíte bát, že byste se snad srazili s jinými lyžaři. Právě Livigno je podobnými dálnicemi proslulé, čili je pro malé lyžaře – začátečníky jako dělané. To ale neznamená, že vy byste se jako zkušení jezdci nemohli těšit na spoustu skvělých „černých“ srázů nebo červených sjezdovek. Na snowboardisty čeká jeden z nejrozsáhlejších a nejdokonalejších snowparků v celých italských Alpách.

Livignu se někdy pro jeho vysokohorský ráz přezdívá „italský Tibet“, pravda je, že díky jeho poloze se po celou sezónu nemusíte bát nedostatku sněhu. Jestli chcete někomu vyprávět, jak vypadá typická lyžovačka v Dolomitech, v Livignu to zaručeně zjistíte.

Tip: Vezměte děti po lyžování do bazénového a wellness komplexu Aqua Granda, který najdete na okraji Livigna. Jde o vůbec největší wellness centrum v Evropě, kde si kromě pobytu v relaxační zóně můžete zaplavat v krytém poloolympijském bazénu nebo v v black poolu, bazénu s vodopády a vířivkami v tmavém prostředí se zářivě modrou vodou. Bude to jako v noci pod hvězdami!

 • Bydlete u sjezdovky
  Les Karellis (Francie)

Máte-li na namrzlých silnicích obavy z kombinace malé děti a auta, bude se vám líbit v menším francouzském středisku Les Karellis uprostřed údolí Maurienne, kde je sedm prázdninových vesniček rozmístěno rovnou podél sjezdovek a lyžařských vleků. Bezplatně si můžete vypůjčit jak dětskou postýlku, tak jídelní židličku nebo dětskou vaničku. A až se vydáte ven na čerstvý vzduch, pronajmete si speciální sáně pro mimina.

Od čtyř let můžete dítě přihlásit do lyžařské školy. Nestihnete-li se vrátit ze svahu do konce jeho „vyučování“ – více než 60 kilometrech značených sjezdovek všech úrovní jen tak projekt nestihnete – máte jistotu, že se o něho postarají ve „Sněžné zahradě“. Větší děti budou natěšené na snowpark a hlavně na speciální akce pro mladé a na diskotéky, kam je dospělým vstup zakázán. Společně se můžete vyřádit třeba na některé ze sáňkařských drah.
5be1a41c60223obrazek.jpg

Tip: Dopřejte dětem cestu zdejším speciálním dopravním prostředkem, a to vlakem taženým rolbou.

 • Zjistěte, co je doma nového
  Černá hora (Česká republika)

Alpské velikány sice v Česku nemáme, přesto se vyplatí navštívit i některá česká lyžařská střediska. Krkonošská Černá hora nad Janskými Lázněmi láká lyžaře čtyřmi dlouhými sjezdovkami s více než pětisetmetrovým převýšením. Je příjemné navštívit místo, kde vidíte, že se provozovatelé snaží jít s dobou: původně úzké sjezdovky příjemně rozšířili, starým lanovkám dopřáli modernizací a přidali také úplně nové – jako třeba před dvěma roky luxusní vyhřívanou šestisedačku Hofmanky, která dopravuje lyžaře na velmi širokou trať, pro rodiny s dětmi jako dělanou. V areálu najdete hned tři dětské parky, včetně nově vybudovaného Live Parku.

Výhodou je dopravní i cenové propojení areálu s ostatními středisky ze skupiny SkiResort Černá hora – Pec, kdy vás rodinný skipas koupený za příznivější cenu opravňuje lyžovat i Peci pod Sněžkou, Velké Úpě, ve Svobodě nad Úpou a v Černém Dole.

Tip: Jednou z loňských novinek je snowtubingová dráha v Live parku Formánky. Jestli jste tenhle „dopravní prostředek“ ještě nevyzkoušeli, máte nejvyšší čas.

 • Vezměte děti do ráje
  Serfaus-Fis-Lady (Rakousko)

V propojených horských vesničkách Serfaus, Fiss a Ladis vysoko nad údolím Innu, nebudete mít pochybnosti, na koho se tu zaměřují. Areál Serfaus-Fiss-Ladis se totiž pyšní přízviskem „nejlepší destinace v Alpách pro rodiny s dětmi“.

O malé lyžaře se tu starají skutečně příkladně. Děti nadchne jak obrovské lyžařské hřiště Kinderschneealm, tak dětské parky Berta’s Kinderland a Murmlipark nebo vesnička Igloo. Budou se jim líbit zážitkové trasy Murmli Trail a Dino Forest se strašidly a pohybujícími se zvířaty. Na Medvědí sjezdovce pak minou několik dřevěných medvědů, přičemž hned tomu prvnímu projedou otevřenou tlamou. A to samozřejmě zdaleka není všechno, k dispozici jsou dětský cross park, snow park se slalomem a skokánky, tobogány nebo sáňkařské dráhy.

Na dospělé lyžaře čeká 212 km upravovaných tratí, převážně červených, a ještě 18 km vyznačených lyžařských tras off piste.

Tip: Nenechte si ujít projížďku nejkratším metrem na světě, které má čtyři stanice a najdete ho v Serfausu. Po trati o celkové delce 1280 metrů sváží lyžaře k nástupní stanici lanovek.