Vážená Ajo a ženy-in,

v pátek jste se u mého článku o Elišce Přemyslovně "Snědá matka otce vlasti" dožadovaly zdrojů, ze kterých jsem při psaní článku čerpala. Nestačilo Vám mé vyjádření, že se jedná asi o 11 odborných publikací. Proto je uvádím a zároveň se omlouvám, že nejsou uvedeny všechny - navštěvuji místa spojená se životem osobností, které mne zajímají, nebo výstavy či přednášky - v těchto příkladech si dělám poznámky nebo spoléhám na svou paměť.Velké dějiny Koruny české II., III.
   Vratislav Vaníček, Paseka

Století posledních Přemyslovců
   Josef Žemlička, Melantrich 1998

Dějiny markrabství moravského
   Rudolf dvořák, LMKMa 2000

Toulky českou minulostí 2
   Petr Hora Hořejš, Baronet 1997

Dějiny zemí koruny české v datech
   František Čapek, Libri

Eliška Přemyslovna, Královna česká
   Božena Kopičková, Vyšehrad 2003

Ženy a milenky českých králů
   Čechura-Hlaváček-Maur, Akropolis 2000

Ilustrovaná encyklopedie
   Encyklopedický dům 1995

České země v letech 1310-1378 - Lucemburkové na českém trůnu
   Jaroslav Čechura, Libri 2005

Král diplomat
   Jaroslav Spěváček, Panorama 1982

www.royal-history.html


Bohužel nemohu uvést přesné zdroje informací, které jsem se dozvěděla při návštěvách památek spojených s Přemyslovci a Lucemburky, např. Zámek Zbraslav nebo z výstav jim věnovaných - např. Václav II. Kutná Hora - tuším r. 2002. Poslouchala jsem výklad nebo si zakoupila příručku výstávám věnovanou.

Taktéž jsem přelouskala Kroniku tzv. Dalimila s vysvětlivkami, která mi byla před rokem zapůjčena. Vyšla tuším v r. 2004, nakladateství neznám. Autor je taktéž neznám - myslím kroniky.

Doufám, že Vám všechny výše uvedené informace budou stačit. Články o historických postavách nebo významných osobnostech budu psát dále, ale Vámi tak požadované zdroje budu uvádět minimálně. Naposled jsem tak činila při psaní seminárních prací při studiu, kdy to bylo samořejmě nutné a mé profesory to zajímalo. Pro magazín Žena-in seminární práce nepíši. Sumarizace výše uvedených zdrojů mi trvala téměř hodinu.

Děkuji za pochopení

S úctou

Mira Šindrbalová

P.S.: o víkendu jsem procházela noviny a časopisy, které považuji za seriózní - MFDnes, Lidové Noviny, deníky Bohemia, časopisy Reflex, Instinkt a Koktejl. U žádného článku o historii, známé osobnosti, z kultury atd. jsem nenašla zdroje. To jen na okraj.

 

 

Reklama