Klára byla aktivní sportovkyní, běhala, co jí dech stačil, chodila po horách a dny rozhodně netrávila vysedáváním u televize anebo vyspáváním. Místo lodiček obula každý den po práci tenisky a vyběhla loukou neloukou, cestou necestou, kam se jí zachtělo. Jednoho dne ji ale její běžecké boty zavedly na úplně jinou životní trať a tenisky na nějakou dobu doslova zavěsila na hřebík. 

Něco je jinak

To, že je těhotná, Klára nepoznala hned. „Před otěhotněním jsem hodně sportovala, konkrétně běhala dlouhé tratě. Na třiceti kilometrech je každé kilo navíc znát. Vždy jsem proto byla spíše hubenější, nebo spíše šlachovitější, a perioda se u mě dostavovala asi jako dubnové počasí: jednou ano, jednou ne. Takže mě ani nepřekvapilo, že mi jeden cyklus vynechal. Navíc to bylo v zimní přípravě, kdy jsem měla opravdu náročný tréninkový plán a absenci menstruace jsem přičetla právě zvýšené fyzické námaze.“ Obavy tedy nebyly na místě.

Projděme si nyní s Klárou jednotlivé těhotenské příznaky. Třeba se v nich poznáte. Připraveny? Jdeme na to:

1. Únava

5d7b611e1dcd6obrazek.png
Tohle by vás asi jako typický těhotenský příznak nenapadlo, že? Ale je to tak. Tělo se vypořádá s hormonální bouří, která v něm po oplodnění vajíčka nastala. A tak reaguje jako medvěd před zimním spánkem: utlumí se. Dochází totiž k velkému nárůstu hormonu progestronu, který způsobuje pocity únavy a mnohdy až vyčerpání. „Byla jsem jako praštěná palicí. Usínala jsem ve stoje, na ranní tréninky jsem se nutila. Byla jsem bez energie a síly, sportovní výkony šly dolů, jela jsem na krev. Ale tak to prostě před důležitým závodem bývá.“ I to byl důvod, proč Kláru ani nenapadlo, že by mohla být těhotná.

Únava zpravidla ustupuje s příchodem 2. trimestru. U velkého procenta žen se objevuje opět v závěru těhotenství, kdy je ale způsobena především rostoucí váhou miminka i budoucí maminky a nepohodlím při spánku. To už je ale, podle Klářiných slov, „finišerská rovinka před cílem“ – tedy před samotným porodem.

2. Opožděná či žádná menstruace

Pokud berete antikoncepci, lze poměrně přesně spočítat, kdy by se menstruace měla dostavit. V opačném případě záleží na několika (většinou negativních) faktorech, které mohou způsobit její zpoždění. Jsou jimi především stres a velké životní zvraty a události (např. smrt blízkého člověka, deprese ze špatných vztahů s kamarádkou nebo sestrou, odloučení od zvířecího mazlíčka…). „Tou dobou jsme měli v práci finanční audit, do toho jsme se s partnerem starali o nemocného tatínka, a tak mi kromě sportu nezbýval čas sama na sebe nebo na kamarádky. Prostě období blbec,“ popisuje Klára těžké období na začátku těhotenství.

Zpoždění menstruace o více jak 14 dnů už byste měla řešit se svým gynekologem. Ještě před tím si ale udělejte těhotenský test. Právě teď je nejlepší čas.

Pro první testování je nejlepší volbou sáhnout po těhotenském testu s nejvyšší citlivostí, který je schopný zaznamenat těhotenství již první den po vynechání menstruace (tuto informaci udávají přímo výrobci). V případě, že je těhotenský test negativní a menstruace v dalších dnech stále
nedorazila, je vhodné vyzkoušet test ještě jednou. Testy fungují na principu hladiny hormonu hCG, který každým dnem sílí. Je tedy možné, že v momentě, kdy jste si jej dělala, nebylo oplodněné vajíčko dostatečně zavrtané v děložní sliznici a nemělo tolik času na produkci tohoto těhotenského hormonu. Dejte mu dva, tři dny a uvidíte, na čem jste.

3. Vysoká bazální teplota

Jde o nejnižší teplotu, které naše tělo dosáhne, když jsme v klidu. Ideálně tedy v posteli. Proto ji
měříme ráno, ihned po probuzení. V průběhu ovulace se totiž tělesná teplota ženy zvýší. A co se děje během ovulace, už známe: šance na otěhotnění se značně zvýší.

Pokud patříte k ženám, které sledují svou bazální teplotu, můžete těhotenství postřehnout i z vašeho grafu. Pokud zůstává bazální teplota zvýšená (neklesá) více dnů v řadě, jste  pravděpodobně těhotná.

4. Bolest hlavy

S migrénou má osobní zkušenost nejedna z nás. I za ní můžete hledat stres, nevhodnou stravu (příliš kořeněná jídla), změnu počasí, nedostatek či naopak nadbytek spánku a podobně.

Na začátku těhotenství vás může hlava bolet kvůli rostoucímu objemu krve. Bolest postupně ustoupí a tělo si zvykne na zvýšenou hladinu hormonů.
„Na migrény jsem nikdy netrpěla. Teď se stále častěji začaly objevovat během dne. Řešila jsem je otevřením okna (dostatek kyslíku), šálkem kávy (co by káva nespravila) nebo jsem si šla jednoduše na ”pět minut“ lehnout.“ Poznáváte se?

5. Nevolnosti
5d7b61625a039obrazek.png

Známé také jako „ranní nevolnosti“. Asi nejznámější příznak těhotenství. Nenechte se zmást: potíže s žaludkem jako na vodě, pocit kamení v břiše nebo zvracení vás může potkat i průběhu dne.

„Ráno mi bylo občas špatně. Zvracela jsem, ale ne nikterak závratně. Přičítala jsem to stresu z auditu. Během dne jsem měla žaludek jakoby na vodě a neměla na nic chuť. Zachraňovaly mě malé svačinky, které jsem si nosila z domova (krabičky s nakrájeným ovocem nebo oříšky) nebo si je koupila cestou na autobus (ovesné sušenky, tvarohový šáteček) a neustále je uždibovala. Byly hezky schované v mém ‚záchranném šuplíku‘,” směje se Klára a vkládá si do úst kuličku hroznového vína.

Těhotenské nevolnosti se začnou projevovat asi měsíc po oplodnění vajíčka, ve výjimečných
případech i dříve nebo také vůbec. Každé tělo je jiné, tak to neberte jako dogma a berte tento stav jako dočasný. Až budete v náruči chovat své miminko, na nějakou nevolnost na začátku si ani nevzpomenete.

Dobrou zprávou je, že s příchodem druhého trimestru nevolnosti ustoupí a poté pozvolna zcela zmizí. Nicméně je dobré vědět, že tomu tak být nemusí a je možné, že některé ženy tyto obtíže trápí až do porodu. Ale o tom zase jindy.

6. Zvláštní chutě a vlčí hlad, či naopak nechutenství

Asi v každé rodině koluje, kterak si budoucí maminka na vánočku namazala sádlo se škvarky a marmeládou. Nebo jak vaše kamarádka celé těhotenství „ujížděla“ na zelených a kyselých jablkách. A co ten případ kolegyně z práce, která naopak nejedla vůbec. Čert aby se v tom vyznal. „Pamatuju si na jeden okamžik na začátku těhotenství. Ještě jsem nevěděla, že jsem „v tom“. Přišla jsem domů z práce o něco déle a nechtělo se mi vařit. S přítelem jsme si tedy objednali pizzu. Normálně bych snědla jen polovinu. Na tu druhou si vždy dělal zálusk Jirka. Jenže tentokrát jsem ji snědla celou! A navrch ještě dva nanuky.“ Jak vidíte na Klářině případu, v počátcích těhotenství se mnoho z nás potýká s návaly hladu a zvláštních chutí.

Dejte na zdravý rozum. Když máte hlad, najezte se a své chutě nepotlačujte. Důležité je, aby vašemu miminku nechyběla pestrá strava. Dopřávat si každý den čokoládu a kyblíky zmrzliny není dobrý způsob, jak mu dopřát to nejlepší. Toto samozřejmě neplatí v začátcích těhotenství, kdy o svém stavu nevíte a zvláštní chutě přikládáte blížící se periodě.

7. Pálení žáhy

„Jsem známá milovnice pálivého jídla. Jednou jsme si zašli do naší oblíbené asijské restaurace. Všechno proběhlo v pořádku, ale doma… Moje žáha byla v jednom ohni. Že by došlo i na mě a mám problém s pálením žáhy po pálivém jídle? Představa, že už si nikdy nedám své oblíbené Pho bo s vrchovatou lžící chilli papriček, aniž bych po ní musela spolknout tabletku, mě málem rozbrečela.“ To už je ale jiný těhotenský příznak…

Palčivá bolest za hrudní kostí spojená s kyselou nebo hořkou pachutí v krku a ústech může být  zejména následkem konzumace většího množství tučných nebo pikantních jídel, nebo právě v těhotenství. I když je pravda, že tento příznak se objevuje spíše až ke konci těhotenství. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo, a tak se s ním můžete setkat i na jeho začátku.

Pokud jste s tím nikdy neměla problém (ani po snědení kotle indického kari), je poměrně vysoká
pravděpodobnost, že by se opravdu mohlo jednat o prvotní těhotenský příznak.

8. Zvýšená vnímavost pachů a změny chutí

O vnímání pachů a vůní v těhotenství by se daly popsat celé stohy papíru. Přitom nejde o nic zvláštního. Ano, zmoklý pes nebo připálená ryba nevoní asi nikomu. Jsou ale případy, kdy těhotným ženám začnou vadit i zcela normální věci. „K Vánocům jsem od Jirky dostala drahou voňavku. Moc jsem si ji přála a nevynechala jsem jedinou návštěvu parfumérie, aniž bych si ji neodnesla na vzorku papíru domů. Byla jsem v sedmém nebi. Jenže na jaře jsem ji nemohla ani cítit, zvedal se mi z ní žaludek. Pravda, měla silné aroma, ale takhle špatně mi z ní nikdy nebylo. Zklamaně jsem ji uložila dozadu kosmetické skříňky s tím, že se mi časem zase začne líbit.” 

Po oplodnění dochází v těle k rychlému růstu hladiny estrogenu, který způsobuje právě citlivější vnímání pachů a vůní. To, co nám před tím vonělo, najednou nemůžeme ani cítit a naopak. Mohou nám vonět i zdánlivě nepochopitelné věci jako například olomoucké syrečky. I tento příznak po několika týdnech odezní.

9. Náladovost a přecitlivělost

„Vytáčelo mě úplně všechno. Že nechal hrneček od kávy na stole. Když ho druhý den uklidil do myčky, dal ho tam špatně. Nebo že místo zelených jablek koupil žlutá. Zkrátka malichernosti. Jirka to bral s humorem a zcela mylně se domníval, že „to“ brzy dostanu. Tak mi příště donesl mléčnou čokoládu. Na nervy. Zase špatně. Měla jsem chuť na lískooříškovou,“ dodává v záchvatu smíchu Klára. Náladové období nesouvisí jen s příchodem menstruace, ale právě také s hormonální bouří ve vašem těle. To se vyrovnává s novou situací a připravuje se na náročných devět měsíců. Pokud jste v běžném životě drsňačka a najednou vás rozbrečí reklama na toaletní papír, rozhodně zbystřete.

10. Citlivá prsa

5d7b6223e3133obrazek.pngV počátcích těhotenství, vás možná překvapí citlivá ( mnohdy popisovaná až jako bolavá) prsa. V některých případech můžete mít pocit svědění bradavek, které mohou i výrazně ztmavnout. Nepříjemné mohou být i jindy tolik vítané doteky vašeho partnera nebo látky podprsenky.

„Při běhu mě začala bolet prsa. Každý dopad nohy na zem a s tím spojený otřes do celého těla včetně prsou doslova bodal. Je nejvyšší čas přejít na podprsenku s vyšší oporou prsou, říkala jsem si. I večerní mazlení v posteli bylo nepříjemné. Prsa jsem měla jakoby napnutá a když jsem ve sprše uviděla tmavé bradavky, lekla jsem se, že jsem nemocná.“


Zvýšená citlivost a bolest jsou způsobeny rostoucí hladinou těhotenských hormonů v těle. Zajímavé je, že tento těhotenský příznak můžete pozorovat už asi týden až dva po oplodnění.

11. Časté močení

Sotva vyjdete z bytu, už se vám zase chce na „malou“. Rychle se vrátíte, ale proud není zase tak silný, jak akutně to na ulici vypadalo. Na vině je nárůst množství krve a jiných tělních tekutin, které způsobují častější nutkání na močení. „V prvních týdnech těhotenství jsem běhala své tréninky s papírovými kapesníčky vloženými za legínami. Čůrala jsem snad na každém kilometru. Představa, že mě čeká půlhodinová cesta do práce tramvají, byla nepředstavitelná.“ I když zrovna neběháte tak intenzivně jako Klára, tento těhotenský příznak zná asi každá budoucí maminka. Patří bohužel k těm, kterých se nezbavíte prakticky po celé těhotenství. S rostoucím bříškem totiž dochází k utlačování močového měchýře. To znamená, že ke konci těhotenství navštívíte toaletu během dne opravdu hodněkrát. Bohužel i v noci.

12. Průjem nebo zácpa

Progestron má kromě nadměrné únavy na svědomí i zpomalení činnosti střev. Jindy rychlý metabolismus a aktivita střev během těhotenství zvolní. S pravidelnou ranní návštěvou toalety a vyprazdňováním se rozlučte. „Když už jsem, díky častějšímu močení, byla na toaletě jako doma, zpozorovala jsem další divnou věc. Měla jsem problém se vyprázdnit. A to i po pálivém jídle nebo v rámci mého ranního rituálu. A když už mluvíme tak otevřeně: břicho jsem měla jako pátrací balón, cítila jsme se nafouklá a…mno, prostě jsem sem tam pustila „ducha“."

Můžete tedy, stejně jako Klára, trpět plynatostí, pocitem nafouknutého břicha, zácpou, nebo naopak průjmem. To si jeden nabere, že?

13. Bílý výtok

Takový výtok neznamená jen možný problém s vaginálním kvasinkovým onemocněním. V těhotenství je způsoben hormonálně a není škodlivý, naopak má ochrannou funkci.

„Bílý výtok na kalhotkách jsem považovala za vaginální infekci. První týden jsem tedy zkusila vypustit mléčné výrobky – to mi vždy pomohlo. Kdybych jen tušila, že je to něco mnohem jiného…“

Běžný těhotenský výtok je řídký, bílý nebo bezbarvý a bez zápachu. V průběhu těhotenství se může jeho množství zvyšovat. Nejde mu nijak zabránit nebo vyléčit. Je způsoben hormonálně a má ochrannou funkci proti infekcím pochvy a dělohy.

14. Implantační krvácení

Malé procento žen může v prvních týdnech po oplodnění pozorovat drobné krvácení, které bývá velmi slabé a trvá zpravidla jeden až dva dny. Krvácení se objevuje 10. až 12. den po početí, což je zhruba 2 až 4 dny před očekávanou menstruací.

„Lehce jsem krvácela. U mě nic nenormálního. Na to jsem byla u své nepravidelné menstruace zvyklá. Jednou hodně, jednou málo. Jednou vůbec. A pak…“ A pak z toho bylo těhotenství.

V tuto dobu už dochází k uhnizďování vajíčka. Slabě krvácet můžete v počátečních měsících gravidity. Není to nic neobvyklého. Pokud krvácíte více, raději navštivte ihned svého gynekologa.

15. Pozitivní těhotenský test

5d7b626e2e656obrazek.png
„Když už jsem měla zpoždění skoro dva měsíce, začala jsem si dávat dohromady dvě a dvě. Nevolnosti, náladovost, silné chutě mimo periodu, citlivá prsa… A tak jsem si koupila těhotenský test. Když jsem na něm pak spatřila dvě čárky, rozbrečela jsem se. Zahalil mě takový příjemný a teplý pocit v podbřišku a u srdce. Hned jsem tomu malému uvnitř slíbila, že sportovně zvolním a přestanu se cpát čokoládou.“ A dnes je z toho kluk jako buk.

Poslední a zřejmě nejznámější způsob, který potvrdí, že jste těhotná. K jeho koupi většinou dospějete v momentě, kdy jste u sebe zpozorovala nějaké výše uvedené příznaky těhotenství. V momentě, kdy v ruce držíte pozitivní těhotenský test, je načase začít přemýšlet o objednání se k vašemu ošetřujícímu gynekologovi. Je jasné, že jste napjatá, těšíte se a zároveň máte zajisté i trochu obavy, ale vydržte. Na první prohlídku v těhotenství je totiž vhodné objednat se cca v 7. týdnu těhotenství - v tuto dobu na ultrazvuku již lékař bude moct s největší pravděpodobností zaznamenat srdeční akci miminka, kterou na monitoru uvidíte i vy. A zaručujeme vám, že je to jeden z nejkrásnějších pohledů, které se vám v životě naskytnou.

Článek vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník.
5d7b62873a3d1obrazek.png

Reklama