mum

Zůstat doma s dítětem znamená pro většinu žen značné omezení příjmu. Naštěstí už dávno neplatí, že by si maminky na mateřské a rodičovské dovolené nemohly přivydělat. Svá pravidla to ale má. Jak je neporušit?

Mateřská dovolená

Vycházejme teď z toho, že máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, a také ji ze sociálního zabezpečení čerpáte. V takovém případě pro vás jistá omezení platí, pokud se rozhodnete pracovat.

  • Pracovat můžete v průběhu celé mateřské dovolené s výjimkou prvních šesti týdnů po porodu. To vás nikdo zaměstnat nesmí.
  • Nemůžete se vrátit na své původní místo. U stejného zaměstnavatele sice nastoupit na hlavní pracovní poměr smíte, ale pouze v případě, že budete vykonávat jinou činnost na jinou smlouvu, než ze které pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Další možností je uzavřít spolu dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP).
  • To samé platí i pro maminky podnikatelky. Pokud čerpáte peněžitou pomoc v mateřství ze své podnikatelské činnosti, pak ji nemůžete vykonávat. Jiné to je, pokud máte jako podnikatelka své zaměstnance a kolegy – ti pro vás mohou nadále pracovat i po čas vaší mateřské dovolené. Vy sama se ale můžete nechat zaměstnat jinde.
  • Jestliže se rozhodnete pracovat pro jiného zaměstnavatele, neplatí pro vás žádná omezení, tedy s jednou výjimkou. Pokud budete vykonávat stejný druh práce u konkurenčního zaměstnavatele, musí vám k tomu ten váš, od kterého čerpáte mateřskou dovolenou, dát písemný souhlas. Omezení neplatí pouze pro pedagogické, vědecké, umělecké, literární a publicistické činnosti.
  • Chcete dál podnikat, nebo se musíte vrátit do svého původního zaměstnání? Na mateřskou dovolenou může nastoupit otec dítěte, kterému je předáte do péče. Ovšem až po skončení vašeho šestinedělí, tedy od sedmého týdne věku miminka.
  • Nezapomeňte, že pokud budete po čas mateřské dovolené zaměstnaná, musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění, ale i daň z příjmů.

Rodičovská dovolená

Pro období pobírání rodičovského příspěvku pro vás neplatí žádná omezení. Můžete se nechat zaměstnat, kde chcete, a stejné je to i s vaším podnikáním.

  • Pokud si chcete jen přilepšit formou příležitostných činností, nemusíte výdělky z nich přiznávat, vykazovat je ani danit. Váš roční příjem v takovém případě ale nesmí přesáhnout hranici třiceti tisíc korun.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: