Můžete je použít do aromalampy, k inhalaci, do koupele nebo nanést přímo na pokožku. Éterické oleje zvládnou působit na naše tělo i mysl všemi cestami, takže i prostřednictví vůně. Jen pozor, aby byly čistě přírodní, jen takové mají léčivé účinky. Výtažky z květů, semen, kůry, listů nebo stonků rostliny jsou označené také jako silice či esenciální oleje. Oproti tomu levnější, syntetický vonný olej je vyráběn uměle, byť do něj mohou být přidány i některé přírodní složky. Od toho se dočkáte jen libé vůně, ovšem bez dalších účinků.

Foto:Shutterstock

Esenciální oleje dodávající energii

Citrusy

  • Mandarinka pročišťuje vzduch a dodává mu svěžest. Uvolňuje svalové napětí a duševní vyčerpání. Působí proti chronické únavě a stresu, revitalizuje tělo a probudí v něm skryté energetické rezervy.
  • Pomeranč působí antidepresivně, zlepšuje náladu a navrací energii. Náš organismus celkově revitalizuje.
  • Citron pomáhá detoxikovat organismus a povzbuzuje tělo i mysl.
  • Grep působí jako antidepresivum, zlepšuje náladu a pomáhá k návratu fyzické i duševní síly. Kromě toho působí proti bolestem hlavy a uvolňuje napjaté svaly.

Lemongras
Díky citrusové vůni má na tělo i mysl podobné osvěžující účinky také tato bylinka. Zaplaší únavu, pomůže lépe se koncentrovat a navíc má i antibakteriální účinek. Prospěšná je i trávicímu traktu.

Borovice
Kromě toho, že zlepšuje příznaky nachlazení, tedy kašle a rýmy, pročišťuje vzduch a navrací tělu i mysli ztracenou energii.

Rozmarýna
Tahle bylinka dodá harmonii nejen pokrmům, ale také vašemu tělu i duši. Doplňuje energii, poradí si s chronickou únavou a působí proti stresu a nervozitě. Navíc ji teď užijete i při onemocnění dýchacích cest.

Skořice
Stačí upéct štrůdl a máte hned lepší náladu? Může za to i vůně skořice v něm, která má blahodárné účinky na tělo i mysl. Mírní stres i chronickou únavu, zlepší vám koncentraci i náladu. Kromě toho má pozitivní vliv na trávení, pomáhá při příznacích nachlazení a údajně má být i afrodiziakem.

Mateřídouška
Pomůže vám nejen při nespavosti a problémech soustředit se, protože působí jako přírodní antidepresivum, ale také zmírní únavu. Dokáže potlačovat bolest, takže je výborná například při migréně.
Fota:Shutterstock

Čtěte také:

Reklama