A pamatujte, ačkoliv jaro k očistnému restartu přímo vybízí, skutečně vám tělo poděkuje, budete-li jej dodržovat dlouhodobě. Náš organismus se totiž s toxiny vypořádává po celý rok bez ohledu na období.

624d781934887obrazek.png

Pár tipů na to, jak nastartovat po zimě nejen tělo, přináší nákupní rádce Heureka.
Termín, na který Velikonoce připadají, je pohyblivý a stejně tak i období tradičního čtyřicetidenního půstu, jenž Velikonocům předchází. Nenechte se zmást, nejedná se o žádnou hladovku, ale pouze o alespoň dočasné vyřazení některých potravin z jídelníčku. Dříve šlo zpravidla o vše pocházející od teplokrevných zvířat, tedy maso, mléko, vejce, sádlo apod. Omezení se kvůli očistě ducha týkala samozřejmě i alkoholu, tabáku a zábavy. Dnes tuto formu půstu dodržují spíše jen praktikující věřící, zatímco v moderním pojetí se jedná o očistné či detoxikační kúry.

Každé odlehčení se počítá
Pokud si netroufáte na velké změny v jídelníčku, začněte odlehčovacími dny. Čerstvé a syrové plodiny mají vždy přednost a takové ovocné a zeleninové šťávy dokáží doslova zázraky. Bioaktivní látky se z nich dostanou do oběhu mnohem rychleji. Nejlépe uděláte, když zařadíte smoothie do jídelníčku trvale a dáte si svou pravidelnou dávku vitamínů alespoň obden.

Ať už se jedná o čisté šťávy nebo smoothies, vždy je lepší připravovat je těsně před konzumací, s moderními pomocníky, které najdete na Heurece už od pár set korun, půjde příprava jedna dvě. Totiž v případě, že budou nápoje déle stát, vitamíny a enzymy začnou pomalu ubývat. S vyhledáním toho správného přístroje i přísad pro výrobu smoothie, jako jsou chia semínka či různé superpotraviny a koření, vám pomůže nákupní rádce. U přírodních nápojů dávejte přednost zeleninovým, případně ovocným s větší příměsí zeleniny, neboť čistě ovocné šťávy obsahují velké množství fruktózy. Prim přitom hraje listová zelenina, která je bohatá na chlorofyl, a vedle nešlápnete ani s mořskými řasami. Navíc tyto suroviny dodají vašim nápojům zcela jiný rozměr. Zároveň vždy platí, že je dobré dělat smoothie z celých plodů, tedy včetně slupky, která obsahuje tolik důležitou vlákninu.

Zaměřeno na játra

624d7833ef322obrazek.png

Podle čínské medicíny souvisí každé roční období s jinými tělesnými orgány, které je v danou dobu dobré posilovat. Jaro je spjato s játry a žlučníkem. Právě játra jsou takovou čističkou našeho těla, která běží v režimu 24/7. Náš životní styl jim dává pořádně zabrat, proto bychom se při detoxikaci měli zaměřit právě na tento orgán. Pomůže jim zařazení ostropestřce mariánského, kurkumy či červené řepy. Nevíte-li si příliš rady s výběrem různých doplňků stravy či bylinek, podívejte se na stránky nákupního rádce Heureka, kde stačí zadat například chlorella či ostropestřec a ihned uvidíte srovnání nejrůznějších produktů včetně toho, zda a jak byly hodnoceny uživateli. Nutno také připomenout omezení soli a zaměření se na pitný režim. Naše babičky si dopřávaly čaj z kopřiv, který krásně pročistí. Klasickou kávu zkuste nahradit pampeliškovou, je lahodná, bez kofeinu a posiluje játra a ledviny.

3 tipy na loupání vajec
Oloupat vajíčko natvrdo je někdy náročná disciplína. Jak na to, abyste loupáním skořápky nestrávili půl dne a zároveň aby z vajíčka něco zbylo? Inspirujte se 3 tipy nákupního rádce Heureka na rychlé loupání za pomoci sklenice, lžičky či vlastního dechu.

Barevné a voňavé Velikonoce
Po očistném režimu se pak na Velikonoce můžete odměnit pořádnými dobrotami. Tradiční mazance, jidášky a beránky doplňují slané pochoutky v podobě nádivky nebo specialit z vajec. I když ty přijdou spíše na pořad dne těsně po Velikonocích, když přemýšlíme, co s nimi. Vyheurekujte si pomocníky na pečení, ať už formy či vykrajovátka, nebo třeba kuchařky. Nemusíte přitom zůstat jen u staré dobré klasiky, sáhněte i po netradičních formičkách. A co by to bylo za svátky jara bez veselých dekorací v podobě fešáckých zajíčků, žlutých kuřátek nebo kreativně zdobených kraslic. Čerstvé tulipány, narcisky a zelené osení už jen dokonale doladí atmosféru, vše provoní a rozzáří. Nákupní rádce přináší inspirace včetně nejrůznějších tipů, triků a zvyků. Stačí si vše projít a pak už se jen těšit na Velikonoce.

Reklama