england

Klasicky britské velikonoční svátky? Pouštění draků, hledání čokoládových vajíček tam, kde je zanechal velikonoční zajíček a obdarovávání potřebných královskou rodinou. Na britských ostrovech toho na Vás letos ale čeká mnohem víc.

Navštivte probouzející se přírodu a užívejte si jarního sluníčka. Obdivujte pučící stromy v nádherných parcích a unikněte jarnímu shonu. Relaxujte a je jen na Vás, zda si vyberete psí běh, detektivní historky nebo vzrušení sportovních závodů.

Velká Británie nabízí vše. VisitBritain Vám také slibuje, že nikde nadohled neuvidíte ani jednoho pomlázkou vyzbrojeného koledníka! Dopřejte si letos mírumilovné Velikonoce ve Velké Británii! 

Velikonoční hudební festival v Aldeburghu: 2. – 4. dubna

Aldeburgh se rozhodl uspořádat před hlavním letním festivalem malý „předkrm“ v podobě velikonočního festivalu vážné hudby. V pátek bude festival zahájen vystoupením sboru The Sixteen, který a capella představí velkolepé církevní písně od známých před- i po-reformačních autorů, jako jsou například John Sheppard, Thomas Tallis nebo William Byrd. V dalších dnech festivalu si můžete poslechnout Bachovy, Handlovy a Telemannovy velikonoční kantáty nebo koncert Britten–Pears Orchestra pod taktovkou Antonello Manacorda. Další informace naleznete na stránkách festivalu: www.aldeburgh.co.uk. 

england

Detektivní Velikonoce za času Tudorovců: 2. – 5. dubna

Zámeček Kentwell připravil pro malé i velké návštěvníky oslavy Velikonoc ve stylu doby Tudorovců. Během chvilky se tak přenesete na anglický venkov 16. století a budete moci sledovat řemeslníky při jejich práci, ochutnat tradiční velikonoční marcipán i typické koláčky cross-buns přímo z místní pekárny a sledovat velikonoční ruch a shon. To ovšem není všechno! Příchozí se stanou účastníky velkého detektivního pátrání po vrahovi Williama Cloptona, majitele panství. Díky této poutavé a každoročně obměňované hře je Kentwell oblíbeným jarním výletním místem již několik let. Zkuste rozlousknout velikonoční záhadu: www.kentwell.co.uk  

Velikonoční Autoshow Thunderball: 2. – 5. dubna

Bije Vaše srdce pro burácení motorů a automobilové závody? Pak se jistě o velikonočních svátcích vypravte na závodní dráhu Santa Pod blízko Wellingboroughu, kde po celé čtyři dny je nachystán nepřetržitý zábavní program. Kromě závodů automobilů i motorek a motoristických přehlídek, freestylových exhibic a výstavy formulí si můžete vyrazit na speciální koncert Petera Andrého nebo představení Muzikálu ze střední. Součástí Thunderballu jsou i každodenní profesionální wrestlingové zápasy a v sobotu večer na všechny čeká pompézní ohňostroj. Pořadatelé umožňují zájemcům i vyhlídkové lety helikoptérou nad celým areálem. Na své si přijde opravdu celá rodina. Na závěr zpráva, která jistě potěší: děti do 16 let mají vstupné zcela zdarma! Další podrobnosti najdete na stránkách: www.santapod.co.uk, kde si můžete zakoupit online i vstupenky.

england

Hra o soudek: pondělí 5. dubna

Dvě mezi sebou neustále soupeřící vesnice, Hallaton a Medbourne, v hrabství Leicestershire, se chystají každý rok na velikonoční pondělí jako na jednu z největších událostí celého roku. Už po více než 200 let se obyvatelé sejdou k průvodu přes obě vesnice a trojím vyhozením malého soudku do vzduchu odstartují začátek závodu. Jednotlivá mužstva se snaží soudek uzmout a odnést ho na bezpečné místo, vzdálené asi 1,6 km. Závod je velmi obtížný, znepříjemňují ho různé příkopy, živé ploty, dokonce i napnuté ostnaté dráty. Během něho se mísí všechno nemilé – krev, pot a opilecké hulváctví hráčů, ale přesto se jedná o velmi oblíbenou rodinnou událost, na kterou zavítá pokaždé velké množství návštěvníků a schází se zde celé rodiny. Před odjezdem se podívejte na videozáznam závodu z předchozích let: http://www.youtube.com/watch?v=adBjeZRTsGE

england

„Primátorky“ na Temži: sobota 3. dubna

Která univerzita je lepší, Cambridge nebo Oxford? Odpověď se hledá stěží, napovědět ale mohou tradiční závody osmiveslic na Temži. Konají se již od roku 1829 a o důležitosti vítězství nejen pro akademickou obec vypovídá i hojná účast 250 tisíc diváků z celého světa. Zda Oxfordská univerzita obhájí své loňské vítězství se můžete přesvědčit v sobotu 3. dubna od 16:30, kdy se závod bude konat již po stopadesáté šesté. Podívejte se na internetové stránky závodu: www.theboatrace.org.

Psí Velikonoce – CaniX: 3. – 4. dubna   

Nejlepší přítel člověka si musí jarní svátky také užít se vším všudy. Nejlépe bude, když ho odměníte pořádným přespolním během! Velikonoční cross-country psí závody (ve kterých běží pes po boku svého majitele) jsou nachystány na hradě Kielder Castle v hrabství Northumberland. Přihlásit se můžete již nyní. Jistě si vyberete kategorii, která bude sedět Vaší kondici i rase psa. Po běhu si oba zasloužíte nějaký vybraný britský pamlsek z místí kavárny. Další informace o zdravém životním stylu pro Vás i Vašeho čtyřnohého miláčka najdete na stránkách: www.cani-cross.co.uk.  

Drakiáda, Zelený čtvrtek a koledování po anglicku

englandStejně jako naši školáci doma malují kraslice, britská dítka vyrábí draky. Konají se soutěže v jejich pouštění, například v londýnském parku Hampstead. Dalším zvykem jsou velikonoční průvody, na které si děti a často i jejich rodiče vyrábí veselé a zdobené velikonoční klobouky, nazvané Easter Bonnet, které vrcholí soutěží o nejlepší model. Tradice má kořeny v dobách dávno minulých, kdy si ženy po dlouhém půstu konečně mohly dopřát něco nového do šatníku.

Mezi britskými zvyklostmi lze najít i drobnou paralelu k českému koledování. Ač se Britové děsí, že v našich krajích se dívky šlehají mladými vrbovými proutky, přečtěte si, co činí anglické ženy svým manželům. Vyčkají si a až na druhé pondělí po Velikonocích donutí své muže sedět přivázané na židli tak dlouho, dokud nedostanou drobné výkupné. Jejich protějšky jim zpravidla nezůstanou nic dlužni a už v úterý jim nachystají stejnou pastičku, ovšem žena se může vykoupit i pouhým polibkem.

Zelený čtvrtek, který nám káže jíst a nosit zelené věci, je pro Brity dnem obradovávání. Panovník k sobě sezve tolik potřebných, kolik je mu let a obdaruje je pamětní mincí. Letos tedy uvítá Alžběta 84 mužů a žen.

Nová jarní míza z Cheshiru

Hotelový a lázeňský komplex Grosvenor Pulford, který leží blízko starobylého a malebného města Chester v hrabství Cheshire, připravil pro všechny, kteří se chtějí otřepat po dlouhé zimě a nabrat nové síly do další části roku, velmi lákavou nabídku! Jedná se o až čtyřdenní pobyty, ze kterých si vyberou jak zamilované dvojice, které chtějí prožít romantické chvíle, tak rodiče, kteří potřebují alespoň na chvíli zaměstnat své ratolesti. Velikonoční balíčky zahrnují ubytování včetně anglické snídaně, možnosti využít všech sportovních a volnočasových zařízení, včetně pobytu v místních lázních, tříchodovou večeři, večerní zábavní program a lístek do jedné z největších britských zoologických zahrad v Chesteru. A navíc na každého čeká sladké velikonoční překvapení! Třídenní pobyt pořídíte již za 150 liber na osobu a děti platí polovic!

Nechte se inspirovat dalšími výhodnými pobytovými balíčky na stránkáchwww.breakswithtradition.com.  

 Pro více informací o akcích a událostech ve Velké Británii navštivte www.visitbritain.cz.

Reklama