„S Agátou jsme spolu čtyři roky a vždycky se zajímala o zdravou stravu a záleželo jí na štíhlé postavě. Jenže asi před dvěma lety se začala hodně přejídat a potom si to kompenzovat zvracením. Zpočátku to přede mnou samozřejmě tajila, ale nakonec jsem přišel na to, co stojí za jejím divným chováním,“ popisuje Pavel.

65a101bc664a2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Agáta mu prý slíbila, že se zvracením po jídle přestane, protože sama dobře ví, že to jejímu tělu neprospívá, ale už uběhly dva roky a dvaatřicetileté ženě se z koloběhu přejídání a zvracení stále nepodařilo dostat.

„Zkusili jsme snad už všechno. Chodí na terapie, bere léky na psychiku, krátce byla i dobrovolně hospitalizovaná. Snažíme se nenakupovat nezdravé potraviny, jíme hlavně společně, ale nemůžu na ni dohlížet čtyřiadvacet hodin denně, protože samozřejmě chodíme do práce. Minimálně několikrát týdne se mi svěří s tím, že se přejedla a zase zvracela. Už se to podepisuje i na jejím zdraví. Má hodně kazů, ve velkém jí vypadávají vlasy, trpí refluxem, v posteli s ní samozřejmě skoro nic není. Moje krásná přítelkyně se proměnila v trosku a já nevím, co si počít,“ říká Pavel.

Ten došel k závěru, že Agátu zřejmě už ani nemiluje, ale také se s ní nedokáže rozejít. Agáta je na něj hodně fixovaná a Pavel se bojí, že by rozchod nemusela zvládnout.

„Po dvou letech už jsem vyčerpaný z toho, jak jí pořád musím dělat vrbu, utěšovat ji, když si vyčítá, že zase zvracela, doprovázet ji po různých doktorech a bát se o ni. Na druhou stranu, kdybych se s ní rozešel, cítil bych se taky hrozně, že jsem ji v tom nechal. Obě varianty jsou úplně na nic a ať udělám cokoli, žádná nikdy nebude stoprocentně správná,“ stěžuje si Pavel.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.

O komentář jsme poprosili seniorní psychoterapeutku Mgr. Veroniku Macovou:

Pavle, a co jste vlastně zkusili udělat konkrétně pro Vás? Zníte dost vyčerpaně. Víte o tom, že i blízcí osob s poruchou příjmu potravy mají své pocity, potřeby a že si zaslouží pozornost? Dlouhodobě pečovat o někoho, kdo je pro mě důležitý, může být extrémně náročné. Není vůbec žádná ostuda, prohra ani selhání si jako pomáhající říct o pomoc. Existují například skupinové programy pro rodinné příslušníky a blízké lidí s duševním onemocněním, mezi které mentální bulimie patří. Tam mimo jiné zjistíte, že nejste sám, kdo se s něčím takovým potýká. Skupinová psychoterapie totiž není jen pro osoby s diagnózou. 

thumbnail-Veronika-Fin.jpgMgr. Veronika Macová je zakladatelka a ředitelka psychoterapeutického a poradenského centra Willow Therapy a projektu Skupiny Praha, seniorní psychoterapeutka a seniorní psycholožka, pracuje převážně s dospělými individuální a skupinovou formou face to face i on-line, nejčastěji se zabývá tématy životní nepohody či nespokojenosti, smutku, úzkostí, stresu, vyhoření, vztahů, samoty, sebevědomí a sebehodnocení, práce se vztekem a agresí a dalších potíží spojených s kriminalitou či trestnou činností, jejími klienty bývají často muži a věnuje se také mentoringu svých kolegů.