Chronickou bolestí nazýváme stav, kdy bolesti trvají více než tři měsíce. Trpí jí až třetina populace a často vzniká po úrazech, operacích a nemocích. Nejčastěji jde o bolest kloubů, hlavy, páteře, svalstva nebo zubů. V mnoha případech jde o neurologický problém, v jiných si ale lékaři lámou hlavu. Může jít o bolest mírnou, se kterou se pacienti dokážou smířit a berou ji jako součást svého života. Když ale přestanou zabírat léky na utlumení, může postupem času vyvolat úzkosti, deprese, poruchy spánku, snížení libida, změny chování nebo člověk inklinuje k sociální izolaci. Navíc člověka vyčerpává nejen fyzicky, ale i psychicky. Postižený buď přestává mít chuť léčit se, protože po zkušenostech už nevěří v uzdravení nebo se z léčby stává začarovaný kruh. V nejhorších případech končí trápení sebevraždou.

Zuzana, 27 let


Foto: Shutterstock

Bolesti hlavy mě trápí zhruba od sedmnácti let. Než jsem přišla na to, že bolest ovlivňuje to, jak se chovám, došlo mi to docela pozdě. Když jsem si zapomněla vzít prášek, intenzita se stupňovala, tak jsem byla nesnesitelně nepříjemná. Podle mě jsem přišla tenkrát o přítele, byli jsme mladí a on už to se mnou nevydržel. Byla jsem na magnetické rezonanci, EEG, ale na nic se nepřišlo. Mám problémy s hormonální nerovnováhou, menstruaci jsem sama od sebe nikdy nedostala a nyní beru estrogen.

MUDr. Jana Patáková: Poměrně málo informací na to, abych mohla udělat závěr. Ten nejde ale udělat online nikdy. Mohu se jen domnívat, že by mohlo jít o neurologický problém spojený s krční páteří. Napadá mě také, jestli Zuzana nemá problémy s podvěskem mozkovým, ale vzhledem k tomu, že bere estrogen, předpokládám, že hormonální nerovnováhu řeší. I odtud by se bolesti hlavy mohly případně brát.

Kateřina, 62 let


Foto: Shutterstock

Už pět let trpím bolestí v bérci levé nohy. Každý den si beru ráno léky na bolest, abych vydržela. Musím říct, že jsem se s bolestí naučila docela žít, i přes to, že léky už ji spíš jen odsunou do pozadí a já mohu fungovat. Nejvíce mi vadí reakce mé rodiny, dcera mi často říká, že přece nejsem tak stará, abych kulhala, že prý maminky jejich kamarádek se alespoň snaží cvičit. Jenže mě cvičení strašně bolí. Chronická bolest se lidem těžko vysvětluje, nikdo nechápe, že lékaři nedokážou najít přesnou příčinu a hned ji odstranit. Bolest se navíc zvyšuje, předepsané léky nefungují. Loni mi byla diagnostikována artróza a cukrovka.

MUDr. Jana Patáková: Opět málo informací k tomu, abych z nich udělala závěr. Mohlo by jít o neuropatii, nebo bolest, která souvisí s artrózou. Doporučila bych přestat hledat příčinu bolesti a řešila její snášenlivost. S přibývajícím věkem se snižuje práh bolestivosti, a proto bych neváhala navštívit psychologa. Psychika ve snášení bolesti hraje opravdu velkou roli.

Daniela, 45 let


Foto: Shutterstock

Už 20 let trpím bolestmi páteře mezi lopatkami. Někdy je to bolest mírná, jindy vystřeluje až do břicha. Stávalo se mi, že jsme třeba seděli s přáteli v baru a já jsem se musela z ničeho nic omluvit a jet domů, protože bych se musela kroutit na židli. Za tu dobu jsem byla několikrát na obstřicích, beru léky na bolest. Byla jsem i na neurologii, taky nic. Skoliózu nebo jinou deformaci nemám.

MUDr. Jana Patáková: Tady to vypadá spíše na ochablé zádové svalstvo, může jít i o vychýlený obratel. Jediné, co můžu doporučit je vytrvat v cvičení. Paní určitě byla i na rehabilitacích, kde se naučila cviky. Pokud u nich ale nevytrvá, záda se do původního stavu nevrátí. Může jít ale i o další příčiny, opět nelze soudit na základě několika málo informací.

Pokud se chcete vaší dlouholeté bolesti zbavit, navštivte jednu z klinik zabývající se léčbou chronických bolestí. Terapeutický tým zahrnuje odborníka na bolest (algeziologa), neurologa, rehabilitačního lékaře, psychologa, psychiatra a radiologa. Kromě léků se na bolest aplikují psychoterapeutické, rehabilitační a fyzikální postupy, ozařování či chirurgické metody.

Pokud vaše bolest trvá více než tři měsíce, nejde o příznak, ale o nemoc samotnou. Svůj boj za životem bez bolesti rozhodně nevzdávejte. I když se rada bude zdát malicherná, často opravdu pomáhá cvičení, u kterého je ale potřeba vydržet několik měsíců, než ucítíte změny. Začátky mohou být krušné, ale tato cesta je lepší než se dopovat léky.

Reklama