Partner to pro ni chystal jako velké překvapení a dárek k prvním výročí jejich vztahu. Pozval ji na luxusní večeři a tam jí předal krásně zabalenou krabičku, v níž se ukrýval klíč s visačkou s jejím jménem a jeho adresou. Jenže očekávaná radost se nedostavila. Vzmohla se jen na nejistý úsměv. Ne že by jeho nabídku na společné bydlení v jeho podstatně větším bytě nepochopila. Jen si nebyla jistá, co na ni odpovědět. A tak mu jen poděkovala a objala ho. Definitivně kývnout na jeho nápad však dodnes nedokázala.

480b74a0b203a-klic.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

„Asi bych měla být nadšená a už balit kufry. Je super vědět, že se mnou počítá. Ale upřímně – nejsem. Miluju Adama, to určitě ano. Nemám v plánu rozcházet se s ním. Jen je mi v mém malém bytečku neskutečně dobře. Nic mi nechybí, tak proč ho opouštět?“ ptá se Adéla, která tu žije sama spokojeně už šestnáct let. A za tu dobu si na svůj způsob života zvykla.

Můj byt je taková malá oáza klidu a soukromí. Když nikoho nechci vidět, prostě se tam zavřu a jen jsem. Nemusím nikomu nic vysvětlovat, s nikým se dohadovat. Dělám si vše po svém. No, a když pak mám chuť nebýt sama, jdu na návštěvu k Adamovi. Nebo on ke mně. Je to podle mě i víc sexy, než si být nablízku nepřetržitě a dělat před sebou i ty méně estetické činnosti,“ krčí rameny Adéla, kterou nenutí do společného bydlení ani zakládání rodiny. 

„Tohle téma jsme si vyjasnili hned na začátku. Děti mít nemůžu a můj partner o ně taky nijak zvlášť nestojí, takže rodičovství prý oželí. Proto mi nepřijde nezbytně nutné sestehovávat se. Takhle je nám přece dobře,“ dodává Adéla a otevřeně přiznává, že ráda oželí i úlohu hospodyně. Jenže na druhou stranu nechce partnera ranit. „Je asi dost hloupé říct mu, že s ním žít nechci. Tuším, že se urazí. A tak přemýšlím, jak to zaonačit, aby byla spokojenost na obou stranách."

O vyjádření jsme požádali terapeutku Kristínu Pelikánovou:

Adéla již zmínila výhody, které jí oddělené bydlení přináší, přesto bych ji vyzvala k tomu ať se zamyslí i nad benefity společného soužití. Je i důležité, zda si takhle vztah představuje i do budoucna - jaké má s Adamem plány? 

Rozumím její obavě, obzvláště po velmi dlouhé době, kdy žila sama - Je toto rozhodnutí o tom, že je zvyklá na svůj nerušený prostor nebo se o Adamovi? (Jinými slovy je to o ní nebo o nich jako o páru?)

Tyto obavy bychom spolu probraly a podpořila bych ji v tom, aby je prodiskutovala i s Adamem. Je možné, že Adamova reakce na ně bude nějaká. Třeba se urazí, jak říká, ale třeba bude smutný, zklamaný - tímto nechci vyvíjet na Adélu emoční nátlak, jen bych ji navrhla i tu možnost vcítit se do Adama. Jaké by to bylo, kdyby to bylo obráceně - jaké pocity by v ní vyvolávalo, kdyby radostně předala klíče a on se zdráhal. Šlo by o to, aby Adéla mluvila o téhle situaci a měla na ní náhled. 

Může tu být téma strachu pouštět se do něčeho vážného - přeci jen při společném bydlení vidí člověk vše, co partner dělá, ale taky partner vidí, co děláme my - jsou nějaké věci, které by Adam vidět/znát neměl?

Tak jako tak, nikterak bych její rozhodnutí či způsob přemýšlení nehodnotila - jen bych nabídla možnost podívat se na tuhle záležitost z různých úhlů.

Obecně jde ve vztahu o velký krok. Někdy vyjde a někdy je společné bydlení třeba jen urychlením případného rozchodu. Některé páry společné bydlení zkusí a zjistí, že to moc nejde a pak se rozhoduje, co se vztahem dál. A někdo to má jako Adéla. Na každého může její vysvětlení působit jinak - může to být o neochotě se přizpůsobovat nebo měnit své návyky, může to být strach z různých situací. Může to být taky i netradiční vztah, kdy lidé hledají, co ještě zvládnou. Hodně záleží na motivaci, proč společné bydlení nechtějí. Pokud je za tím strach - pak to může být velké téma na několik sezení, protože strach je často dám nějakou zkušeností (s minulými partnery nebo z dětství). To, že se říká, že společné bydlení je přirozený vývoj vztahu má svůj smysl. Poznat člověka tak, jak ho na návštěvě nepoznáte má taky svůj smysl pro trvání vztahu. 

I společné bydlení je o komunikaci. Pokud jeden z partnerů potřebuje častěji soukromí a nerušit, dá se tomuto přání vyhovět, ale je potřeba aby to druhý partner věděl. 

57ed378a1019c-obrazek.jpgKristína Pelikánová je jednou ze zakladatelek platformy Feministické terapie, pracuje jako terapeutka, psychoterapeutická poradkyně a lektorka. Má vystudovanou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií a absolvovaný psychodynamický psychoterapeutický výcvik. Během sezení se často s klienty vrací do minulosti, do důležitých a často traumatických momentů, které ovlivňují klientovu přítomnost i budoucnost.

Do terapií zahrnuje i feministický aspekt, a to tak, že poukazuje, že naše životy ovlivňuje kromě nás samotných i společnost, od které se nelze oddělit. Zabývá se tématy duševního zdraví, zotavení s duševních onemocnění a provázení během procesu zotavování, vztahy, vyhořením, prokrastinací. Více o Kristíně Pelikánové najdete zde: www.pelikanovakristina.cz

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.