Každý člověk má nějakou neřest nebo malou závislost, která zrovna neprospívá jeho zdraví. Ať už se jedná o kouření, občasné pití alkoholu nebo časté pití kafe. Ale i to patří k životu. Co když však tato věc vadí našemu partnerovi?

Někdy je těžké zvyknout si u partnera na to, co sami neděláme a co nám třeba i vadí. V takovém případě je hodně důležitá tolerance, někdy pomůže i pomalé a (hlavně nenápadné) přesvědčování. Ale často se všechny podobné snahy míjí účinkem. O tom by mohla vyprávět sedmadvacetiletá Diana - její přítel Jarda kouří marihuanu. Jí se to nelíbí, ale nic s tím nezmůže.

smoke

„Je těžké o tom mluvit, abych nevypadala jako nějaká netolerantní a protivná ženská, které všechno vadí. Mně vlastně vadí na Jardovi jediná věc, a to, že kouří marihuanu. Je to ale pro mě tak zásadní, že si na to nezvyknu. A Jarda se trávy nevzdá, to vím určitě. Už jsem to zkoušela mockrát, ale vždycky mě odbude, že každý má nějakou neřest, a ať ho nechám být.

Kdyby si dal jednou za čas jointa, tak to vůbec neřeším. Když jsme se před rokem seznámili, nekouřil tolik, vždycky si zapálil třeba v hospodě nebo na nějaké akci, což mi připadá ještě jakž takž normální. Ale teď kouří opravdu hodně, každý den si dá víc než dva jointy, do toho samozřejmě kouří ještě cigarety. A připadá mi, že je začal nahrazovat marihuanou, je to čím dál horší. Někdy si dá už ráno, než jde do práce, a večer kouří pravidelně. Nevím, připadá to moc jenom mně?

Určitě se jí nevzdá

Jinak je Jarda prima chlap, rozumíme si, máme podobné názory. Říkala jsem si, že by to mohl být dobrý chlap pro život, s kterým bych chtěla založit rodinu, ale teď nevím. Zatím na Jardovi není vidět, že by ho marihuana nějak ovlivňovala nebo změnila, ale kdo ví, jak to bude vypadat po dalších pár letech užívání? Přece jen je to droga, a ta má vždycky nějaké účinky, které se ale mohou projevit později. Už jsem takové případy viděla, ostatně stačí si přečíst nějaké odborné články o marihuaně.

Bojím se toho, že se Jarda časem změní, že si prostě lidově řečeno „vyhulí“ mozek. A s takovým člověkem se mi nechce plánovat rodinu a děti. Nechci ani, aby děti žily v tom, že je normální kouřit trávu...

Zatím to totiž nevypadá, že by se chtěl Jarda trávy vzdát, a nedovedu si představit, co by ho k tomu přimělo. Tvrdí, že mě má rád a chtěl by se mnou žít i dál, ale kvůli mně kouřit nepřestane, i když zná můj názor. Těžko by přestal kvůli dítěti...“

Další články v našem magazínu:

Reklama