Sociální dávka s názvem Příspěvek na bydlení pomáhá lidem s natolik nízkými příjmy, že mají problém pokrýt náklady spojení s bydlením. Je přitom jedno, zda jde o celou rodinu, nebo o samotného člověka. Stát takto pomáhá statisícům domácností.

Příspěvek je značně benevolentní, co se vlastnictví příbytku týče. Můžete ho mít v osobním, či družstevním vlastnictví, nebo mít nájemní smlouvu. Důležité je jen to, abyste v daném místě měla trvalé bydliště. Naopak nárok na příspěvek nemáte v případě, že splácíte hypotéku.

najemne.jpg

Příjmy versus náklady

Základním předpokladem, jak příspěvek získat, jsou náklady na bydlení přesahující 30 % (v Praze 35 %) vašich příjmů. Stát vám ovšem uzná jen náklady do maximální výše takzvaných normativních nákladů, které každoročně stanovuje. Ty pro letošní rok činní v Praze pro rodinu se čtyřmi a více osobami maximálně 19 617 Kč.

„Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, resp. srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících,“ uvádí Úřad práce ČR.

Nezáleží tedy na tom, kolik osob v bytě skutečně žije, ale kolik je v něm přihlášeno k trvalému pobytu. A to platí i pro výpočet celkového příjmu domácnosti. Opět se počítá se všemi jejím členy. Přídavek na dítě, rodičovský příspěvek nebo příjem z brigád nezletilého člena domácnosti nevyjímaje.

Jaké náklady lze započítat?

Náklady na bydlení netvoří jen nájemné, ale také plno dalších, s bydlením souvisejících plateb. Například za vodu, plyn, elektřinu, teplo, teplou vodu, odpadní vody, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou, odvoz komunálního odpadu a náklady za pevná paliva a podobně. Některé náklady však mají určenou maximální započitatelnou výši.

Připravte se také na to, že všechny náklady budete muset podrobně rozepsat a doložit například pomocí faktur či nájemní smlouvy.

najemne2.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Kdy a jak můžete žádat?

O příspěvek na bydlení můžete zažádat třeba i zpětně. Ovšem nejvýše tři měsíce od měsíce, za který příspěvek na bydlení žádáte. Při žádosti se totiž posuzují vaše celkové příjmy a náklady na bydlení za poslední kalendářní čtvrtletí. Peníze tedy dostanete zpětně a je třeba o ně zas a znovu žádat každé čtvrtletí. Jak?

Na Úřadu práce, pod nějž spadáte. Tam je také k vyzvednutí tiskopis žádosti, který ale můžete vyplnit i online.

  • Zda má vůbec cenu o příspěvek žádat, to si můžete ověřit například na této kalkulačce.
  • Tabulky normativních nákladů a další podrobnosti naleznete ZDE.
  • Formuláře a další podmínky žádosti jsou ke stažení ZDE.

Čtěte také:

Reklama