deti

Pokud bych měla zvolit některou z výše uvedeným možností, nevybrala bych si. Nepřikláním se ani ke zcela liberální výchově založené na volnosti a minimální kontrole, kde nejsou striktně stanoveny hranice, ani ke zcela direktivnímu způsobu výchovy.

Volnost bez hranic?

Podle mého názoru je ale pro dítě nutné prostor a role určitým způsobem vymezit. Stejně jako je to pak v životě, existují jistě hranice a možnosti, přes které se člověk ani v dospělosti nedostane. Podle mě je nutné, aby některé věci za děti rozhodovali rodiče. Jednak je to pro ně zbytečná zátěž, a ve většině případů z toho ani nemají rozum.

Direktiva bez emocí?

Stejně tak se mi příčí hodně přísná výchova dětí. Mám z ní totiž dojem, že mnohdy se ta „přísnost“ přenese i do emočního vztahu mezi rodiči a dětmi a nikdy se tam nevytvoří to správné pouto, ta rovnováha mezi autoritou a rodičovskou náklonností, láskou.

Sama jsem byla vychovávána v rodině, kde byl otec autoritou, nikdy na nás ale nemusel použít nějaké výchovné tresty, nepamatuji si na žádný výprask. Nic takového nebylo třeba. Stačilo říci, co má jak být, a nás ani nenapadlo, že bychom se tomu měli nějak vzpouzet a stavět se proti tomu. Na druhé straně tu existovala stále ta hodná mamka, která nás ráda a často „schovávala pod křídla“.  

A volnost? Ta nám také nikdy nechyběla. Ráno jsme utekli ven a vrátili se až na oběd. Odpoledne to probíhalo stejně…


Během zítřejšího dne si budeme povídat právě o výchově dětí...

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

 

 

 

 

Reklama