A přišlo už včera, byť bylo administrativně za začátek jara dlouho považováno datum 21. března. Astronomické jaro však může začínat už 20. března, a dokonce i 19. března.

V letech na počátku minulého století začínalo jaro výhradně 21. března. V roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března, poté se začalo vyskytovat stále častěji, až nabylo vrchu. V tomto století byl naposledy první jarní den 21. března v roce 2011. A například v roce 2048 bude první jarní den dokonce už 19. března a ke konci století se 19. a 20. březen budou vyskytovat stejně často.

Za změnu mohou přestupné roky

Učebnicovou větu o tom, že den a noc jsou o rovnodennosti stejně dlouhé, je podle astronomů potřeba zpřesnit. Za změnu mohou přestupné roky. Kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut. Zařazováním přestupných roků se opoždění „předbíhá“, proto je v současném řehořském kalendáři zaveden čtyřsetletý cyklus, který „předbíhání“ vyrovnává. Nový cyklus začal už rokem 2000, už na jeho začátku byly velké rozdíly.

Vítání jara

Ale pojďme od astronomických propočtů a vědeckých tabulek k obyčejné, našima očima brané, realitě. Přivítejme společně jaro, roční období, na které se po zimě už všichni tolik těšíme.

K jaru patří neodmyslitelně zesilující se sluneční paprsky, ale také kytičky, zpěv ptáků… na jaře se prostě probouzí celá příroda.

snezenky

Jako první přichází sněženky, snad každý je má na zahradě. Často raší ještě pod sněhovou pokrývkou. Sněženky často doprovází i bledule. Ty jsou o něco vzácnější a jejich krása si nezadá s žádným jiným druhem. Třetí poslové jara naší flóry jsou šafrány. Ty jsou ze všech nejcennější. Planě rostou pouze vzácně.

Na jaře se probouzí zvířata, také veškerý hmyz, začínají hnízdit ptáci, zkrátka na jaře je co obdivovat.
Vyrazte ven do přírody, kochejte se tou krásou, nasávejte jarní vzduch, foťte, co to dá, a přidejte se k dnešnímu jarnímu tématu – Jaro.

Téma dnešního dne 21. března – Jaro

  • Máte rády jaro?
  • Co na něm máte nejraději?
  • Napište nám své pocity a dojmy
  • Posílejte jarní fotografie

Budu se těšit na všechny příspěvky
Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z jarních pisatelek obdrží pěkný dárek od Avonu: anti-perspirant deodorant ve spreji i v kuličce – na jarní procházky se bude hodit. :)

darekjaro

Použitý zdroj: www.priroda.cz

Reklama