úrazy

Lékaři mají po zimních zlomeninách z lyžování zase ruce plné práce. Jejich ordinace se naopak začaly plnit dětmi s tradičními jarními úrazy, způsobenými především pády z kol, in-line bruslí, skateboardů či stromů.

Zdravotnická zařízení hlásí nárůst statistiky úrazů. Jako příklad za všechny mohou posloužit čísla brněnské dětské nemocnice, která týdně ošetří průměrně téměř 1200 dětí.

Spoustě úrazů je možné předejít dostatečnou výbavou. „Rodiče by neměli podceňovat nebezpečí a zajistit, aby ve výbavy jejich dětí byla kvalitní helma, rukavice, chrániče loktů či kolen. Tak hrozbu minimalizují,“ uvedla pro Ženu-in Zuzana Ambrožová z Ministerstva dopravy ČR s tím, že všechny tyto doplňky nijak nesnižují prožitek ze sportování, ale výrazně přispívají k bezpečnosti a zmenšují míru rizika vážného úrazu.

Děti by měly například na kolech jezdit vždy minimálně ve dvojicích a alespoň jedno z nich by mělo mít u sebe mobilní telefon pro rychlé zavolání první pomoci.

Nebezpečí prý hrozí třeba i na odstavených vagónech. Příklad zní možná extrémně, ale každoročně je evidováno až příliš případů dětské lehkovážnosti často končící smrtí. Kvůli tomu také několik velkých měst letos navštívil speciální vlak Českých drah, který na tato nebezpečí upozorňoval.

K typickým jarním úrazům dochází

  • na hřištích v zápalu hry
  • při nedostatečné ochraně těla na skateboardu, na in-line bruslích či na kole
  • při pádech ze stromů, houpaček
  • na silnicích při nepozornosti během hry
  • při lezení na vagónech - přinejmenším poranění způsobují pády, nebo zásah elektrických proudem z trolejí

Vlak, který nedopravuje, ale varuje

Na několika místech Česka se v minulých dnech zastavil takzvaný preventivní vlak. Ten má především mladé lidi odradit od zbytečného hazardu. Ročně jich totiž nemálo umírá poté, co přeběhnou přes koleje, vylezou na vagón nebo nerespektují světelnou signalizaci na přejezdu. Připravily ho ve spolupráci s policií a ministerstvem dopravy.

„Cestující“ se mohli na vlastní oči při promítání podívat, co zbude po autu, když do něj narazí v plné rychlosti vlak na přejezdu, ale také, co zbude z člověka, když ho přejede vlak. Akce je určena pro nejrizikovější skupinu ve věku 13 až 19 let.

úrazyS dětmi o nebezpečí mluvit, mluvit, a mluvit...

Psycholožka Radka Vaňková tvrdí, že mezi nejúčinnější ochranu patří s dětmi o rizicích mluvit. „Nejsem dopravní preventista, ten doporučí kvalitní vybavení, ani lékař. Ti samozřejmě správně poradí, jak hrozbám předcházet.

Důležité ale je, aby to neřešili pouze rodiče. S dětmi je třeba o riziku mluvit. Děti jsou vnímavé, a i když se zdá, že informaci jedním uchem přijímají, druhým pouštějí, skutečnost bývá jiná,“ uvedla psycholožka a pokračovala: „Nemluvím o striktních zákazech, které u dětské duše jen vyvolají zájem, vyhrožování, či dokonce preventivním udílení trestů. Mluvím o empatické komunikaci. A co je mimořádně důležité, je příkladný přístup, kde to jen jde. Takže například na kole by i rodiče měli jezdit dobře chráněni a v přilbách. Jejich děti pak ochranu budou přirozeně přijímat jako určitou normu uvažování a chování.“

Vzorem může být Švédsko

Ve Švédsku dochází k nejmenšímu počtu smrtelných úrazů dětí v Evropské unii. Konkrétně v České republice ročně zemře na následky úrazů o 50 % více dětí než ve Švédsku. Také proto se v Česku rozjíždí kampaň „Ze Švédska pro děcka".

Vysoká úroveň dětské bezpečnosti ve Švédsku má kořeny v 50. letech minulého století, kdy se skupina lékařů rozhodla bojovat s alarmujícím počtem zbytečných smrtelných úrazů dětí. Založili Výbor proti dětským úrazům a 25 let spolupracovali s výrobci, urbanisty, architekty...

Mezi lety 1954 až 1980 klesl počet smrtelných úrazů dětí ze 400 na 150 za rok. Dnes je tento počet dokonce nižší než 100. Pediatři, dětští psychologové a jiní odborníci průběžně informují rodiče o nebezpečích, která na jejich děti číhají doma, a šíří i mnoho dalších praktických informací. Skutečnost, že děti rodičů s nižším vzděláním se stávají oběťmi úrazů častěji, dokazuje, že informovanost a znalosti hrají při prevenci úrazů velmi důležitou roli.

Jsou vaše děti dostatečně chráněny proti úrazům? Mluvíte o tom s nim?