Zatímco přirozenou cestou může žena rodit tolikrát, kolikrát chce (pokud nedojde k závažným komplikacím), po císařském řezu už to tak jednoduché není. Při následujících porodech totiž vzrůstá riziko komplikací. To je také důvod, proč lékaři většinou doporučují rodit touto cestou maximálně třikrát. Co když se ale žena, která císařský řez v minulosti podstoupila, rozhodne, že další dítě porodí přirozenou cestou?
Foto: Shutterstock
Není to nemožné, ale…
Řada žen se domnívá, že po porodu císařským řezem už nikdy nebudou moci rodit přirozenou cestou. A mnoho porodníků je v přesvědčení, že spontánní porod představuje po tom operativním zbytečné riziko, a bohužel je podpoří. Přitom vždy záleží na konkrétní rodičce a vývoji těhotenství.
„Vaginální porod po předchozím císařském řezu může být bezpečný za předpokladu, že nejsou jednoznačné důvody, které by vedení porodu vaginálně znemožnili, a také, že průběh současného těhotenství vytvořil vhodné podmínky pro porod přirozenou cestou,“ uvádí porodníci z Nemocnice Hořovice, kteří hned na to vyjmenovávají okolnosti, za jakých by rodička neměla porod vaginální cestou po předchozím císařském řezu podstoupit:
- řez na děloze byl veden jiným způsobem než jako příčný řez v dolní části dělohy
- žena je po operaci na děloze s větším zásahem do stěny děložní (např. operaci myomu)
- došlo k trhlině dělohy při předchozím porodu
- předchozí císařský řez byl proveden před méně než 18 měsíci
- z ultrazvukového vyšetření je podezření na významné ztenčení jizvy po předchozím císařském řezu
- dva a více císařských řezů v anamnéze
- existuje jiný důvod k provedení císařského řezu (např. poloha plodu, vcestná placenta, závažné onemocnění matky apod.)
- předpokládá se velký plod (nad 4 kilogramy)
„K provedení opakovaného císařského řezu vždy přistupujeme, jestliže důvod k ukončení císařem přetrvává. Může se jednat například o oční nebo ortopedické indikace, zúženou pánev rodičky, dále je-li miminko v poloze koncem pánevním, u dvojčetného těhotenství, po dvou a více císařských řezech, a jestliže je riziko nepoměru mezi velikostí miminka a pánve matky. Kolem 37. týdne těhotenství zhodnotíme jizvu na děloze ultrazvukem. Zjišťujeme, zda je neporušená a dostatečně silná s přihlédnutím ke všem dalším faktorům, které mohou při porodu hrát roli, jako jsou například velikost miminka, zevní pánevní rozměry, zdravotní stav matky a jiné. V případě, že jsou kromě zmiňovaných splněny i ostatní podmínky ke spontánnímu porodu, tak už jen záleží na postoji maminky,“ popisuje běžný postup v Porodnici Nymburk zástupce tamního primáře gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Stanislav Martan.
Spontánní porod po císařském řezu a jeho rizika
Nejzávažnějším rizikem při vaginálně vedeném porodu je podle porodníků protržení děložní stěny v místě jizvy po předchozím císařském řezu. „Může k němu dojít po nástupu děložních kontrakcí, kdy špatně zhojená jizva nevydrží nitroděložní tlak. Riziko je však poměrně malé, jen asi okolo 1 %, kdy jen pouze v 6 % případů končí tato událost tragicky. Toto možné riziko lze odhadnout pomocí ultrazvukového měření jizvy, které lékaři provádějí,“ říká doktor Martan.
Při této komplikaci může být plod ohrožen úmrtím z nedostatku kyslíku a matka život ohrožujícím krvácení, které si může vyžádat i odstranění dělohy při operaci. Riziko protržení dělohy je vyšší, pokud porod nezačne spontánně a je nutné ho vyvolávat. „Při rozhodnutí o vedení porodu vaginální cestou je nezbytné celý porodní děj pečlivě sledovat. Součástí sledování je monitorace srdečních ozev plodu a sledování plynulého postupu porodu. Při podezření na protržení stěny děložní je nutné těhotenství či porod neodkladně ukončit císařským řezem,“ uvádějí hořovičtí porodníci.
Naproti tomu i opakovaný císařský řez se pojí s vyšším rizikem komplikací, než je tomu u prvního zákroku. „Jedná se nejčastěji o záněty, vyšší krevní ztrátu či poranění okolních orgánů. U vaginálního porodu po císařském řezu je krevní ztráta asi 1,5krát větší než u běžného porodu, ale stále průměrně nižší než u opakovaného císařského řezu,“ uvádí nymburská porodnice.
Na další těhotenství nespěchejte
Aby se jizvy po císařském řezu dostatečně zhojily, potřebují čas. „Rodičkám, které chtějí své další dítě přivést na svět přirozenou cestou po předchozím císařském řezu, doporučujeme počkat s otěhotněním nejméně rok. Toto doporučení se ale v každé zemi trochu liší, například ve Velké Británii se jedná o 6 měsíců,“ doplňuje doktor Martan.
Zdroj informací: MUDr. Stanislav Martan – Porodnice Nymburk, Nemocnice Hořovice
Nový komentář