Nepleťte si pojmy. Pokud jste dosud považovala za „přirozený“ jakýkoli vaginální porod, není tomu tak. Přirozený porod je ten, který začíná a probíhá samovolně, aniž by do něho někdo zasahoval – například jeho vyvoláváním, medikamenty proti bolesti či pro urychlení a podobně. Průběh porodu určuje jen sama maminka na základě svých instinktů.
 1. Jste naprosto zdravá, stejně tak i vaše miminko a těhotenství probíhá fyziologicky. Lékaři proto nepředpokládají, že by při porodu mohlo dojít ke komplikacím (přestože to nikdy zaručit nemohou).
  5eba763d80f05obrazek.png
  Foto: Shutterstock

  „Výzkumem se zjistilo, že pokud je žena zdravá, proběhne porod velmi pravděpodobně normálně a bez komplikací. Jediné, co je během porodu opravdu nutně třeba, je pečlivé pozorování, aby bylo možné odhalit eventuální nastupující komplikaci a tak včas zasáhnout,“ ujišťuje na stránkách obecně prospěšné společnosti Porodní dům U Čápa její ředitelka a porodní asistentka v jedné osobě Zuzana Štromerová.

 2. Jste ochotná věnovat se předporodní přípravě. Ano, porod je přirozená záležitost, ale to neznamená, že se nevyplatí pečlivě se na něj připravit. Naučit se správně dýchat, ulevit si od bolesti, připravit se na porod po fyzické i psychické stránce…

  „Pečlivá předporodní příprava mobilizuje vlastní sílu a intuici budoucí maminky. V kurzu je seznámena s výhodami a nevýhodami toho kterého přístupu, aby mohla sama rozhodnout, která z nabízených možností je pro ni ta nejlepší,“ vysvětluje Štromerová.

 3. Jste přesvědčená, že přirozený porod skutečně chcete. Zkrátka že to neděláte jen kvůli tomu, že je právě v kurzu, případně že o něm básnila kamarádka.

  „Podmínkou přirozeného porodu je vědomí míry odpovědnosti rodičky, a aby si tento způsob sama vybrala. Klade na ni totiž určité fyzické i psychické nároky a vyžaduje její připravenost,“ upozorňuje Štromerová.
  5eba768e8d94dobrazek.png
  Foto: Shutterstock

 4. Dokážete se zbavit strachu z bolesti a naučíte se s ní pracovat. Během přirozeného porodu totiž musíte zapomenout na utišující medikamenty a spolehnout se jen na pomoc z přírody, například aromaterapii či masáže.

  „Tišící prostředky je dobré použít teprve v době, kdy se jedná o velmi těžký porod, nebo je třeba provést bolestivý zákrok. Používají-li se léky skutečně až jako prostředek „poslední záchrany“, jejich kladné účinky převýší možná rizika i nežádoucí účinky,“ vysvětluje Štromerová.

 5. Nevnímáte těhotenství jako nemoc a porod jako nebezpečnou „operaci“, kterou zvládnete jen za pomoci lékařů. Věříte ve své schopnosti a nespoléháte se, že za vás „odrodí“ porodník či porodní asistentka.

  „Vedoucí roli při přirozeném porodu zaujímá sama rodička. Zdravotnický personál jí poskytuje pouze dohled a pomoc ve chvílích, kdy ji sama rodička nebo okolnosti vyžadují,“ popisuje Štromerová s tím, že přirozený, aktivní porod volí ženy, které si věří, a které strach z bolesti dokážou překonat. Obecně mívají aktivní přístup k péči o své vlastní zdraví a odmítají roli oddaných a odevzdaných pacientek.

 6. Umíte, nebo se chcete naučit naslouchat svému tělu a intuici. Průběh porodu si určíte sama na základě svých instinktů.

  „Filosofie přirozeného porodu je postavena na intuici rodící ženy. Intuice této ženy znamená, že např. cítí, že domácí prostředí je pro ní to nejlepší. Na otázku, zda je intuice maminky víc než zkušenost lékaře, odpovídám, že pojem intuice je pojem u nás dost podceňovaný. Jestliže žena cítí, že porod pro ni je bezpečný doma, jestliže pečlivě probrala krok za krokem, kde všude by se jí mohlo miminko narodit a domov by nakonec pro ní vyšel jako bezpečné místo, tak v tomto okamžiku stavím intuici na stejnou úroveň se zkušeností lékaře,“ uvádí Štromerová a hned dodává, že přitom samozřejmě neopomíjí medicínské hledisko: „Jestliže se u takové ženy vyskytnou medicínské kontraindikace k porodu doma, např. závady v jejím zdravotním stavu, očekávání dvojčat, porod koncem pánevním, minulý porod se řešil císařským řezem a řada dalších, takové ženě porod doma nedoporučím, naopak jí rozhodně doporučím porodit v porodnici.“
  5eba76c5b0c70obrazek.png
  Foto: Shutterstock

 7. Nemáte z porodu strach, nepodléháte panice a nejste psychicky labilní.

  „Podaří-li se u rodičky odstranit strach z porodu a vyburcovat její přirozenou sílu, porod obvykle proběhne bez komplikací,“ dělí se o své zkušenosti Štromerová.

Pokud jste na všechny otázky odpověděla „ANO“, pak je na čase dovědět se o přirozeném porodu více. Třeba právě na stránkách Porodní dům U Čápa

Čtěte také:

Reklama