Dočetly jsme se, že vaginální porod aktivuje v mozku novorozenců expresi proteinu, který zlepšuje jeho rozvoj a funkce v dospělosti. To vše zjistili výzkumníci v nové studii Yale School of Medicine a upozorňují na to, že exprese proteinu je narušena v mozku těch, kteří se narodili císařským řezem.

mini

Tato zjištění byla publikována v srpnovém vydání PLos ONE. Tým výzkumníků zkoumal vliv přirozeného a chirurgického porodu na mitochondriální odpřahující protein 2 (UCP2) u myší. UCP2 je důležitý pro správný vývoj hipokampálních neuronů a okruhů. Tato oblast mozku je zodpovědná za krátkodobou a dlouhodobou paměť. UCP2 je zapojen do buněčného metabolismu tuků, což je klíčový komponent mateřského mléka, to naznačuje, že vyvolání UCP2 přirozeným porodem pomáhá při přechodu na kojení.

Výzkumníci zjistili, že přirozený porod aktivuje expresi UCP2 v neuronech umístěných v hipokampální oblasti mozku. Toto bylo minimalizováno v mozcích myší porozených císařským řezem. Vyřazení UCP2 genem či chemicky inhibuje funkce UCP2, které zasahují diferenciaci hipokampálních neuronů a okruhů, a zhoršuje dospělé chování spojené s hipokampálními funkcemi.

kojeni

„Tyto výsledky odhalují potenciální kritickou roli UCP2 ve správném vývoji mozkových okruhů a souvisejícím chování,“ říká Horvath. „Zvyšující se výskyt císařských řezů hnaný spíše pohodlím než zdravotní potřebou může mít dříve netušený trvalý vliv na vývoj mozku a jeho funkce.“

Co si o tom myslíte? Měly by rodičky rozhodovat o způsobu porodu?

Zdroj: http://www.prirozeny-porod.eu/, Zdroj2: http://news.yale.edu/

Reklama