sport-a-deti-seznam-a-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Přirozené zdravé sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech a bylo pro ně zábavou, v dnešní době prakticky vymizelo. S nedostatkem aktivit, jako je chůze, běhání nebo lezení, souvisí i zhoršující se schopnost dětí zvládnout základní pohyby, například hod míčem, kotoul nebo různé druhy skoků včetně skákání přes švihadlo. Situace je mnohdy taková, že děti buď nesportují vůbec, nebo se od velmi útlého věku na přání rodičů věnují úzce pouze jednomu konkrétnímu druhu sportu: tenisu, fotbalu, atletice a dalším.

„Náročný trénink a tlak na výkon ubírá dětem na radosti z pohybu. Ostatně není výjimkou, že u dítěte dojde k vyhoření, kdy se sportem poměrně brzy úplně skončí. Navíc jednostranný pohyb bez dalších kompenzačních aktivit může vést i k poškození pohybového aparátu,“ upozorňuje Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a koordinátorka projektu Děti na startu.

A skutečně – podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních. Dětská obezita je i u nás velký problém, který si překvapivě často neuvědomují ani sami rodiče.

Stop dětské nadváze, obezitě a lenosti

„Vzrůstá nejen počet dětí s obezitou, dětí, které nesportují, ale třeba i dětí zbytečně se omlouvajících z tělesné výchovy. Také jsme zjistili, že děti si často myslí, že sport je jen pro vyvolené, ale to samozřejmě vůbec není pravda,“ popisuje Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness.

Důležité rovněž je nepropásnout období pro vybudování pozitivního vztahu ke sportu, a tím je předškolní a mladší školní věk. Je dobré dětem umožnit sportovat a hýbat se, mít pohyb jako nedílnou součást dne. Co například vystoupit ráno o zastávku dřív a dojít s ním do školy pěšky, vytáhnout ho odpoledne na procházku třeba nakrmit kachny, vyzvat ho na souboj v badmintonu či ping-pongu, doprovodit ho na hřiště, kde může prolézat, zavěšovat se a učit se všestrannému pohybu.

Šedesát minut pohybu, které jsou považovány za ideální, se tak nemusí napasovat do jedné konkrétní hodiny, počítá se pohyb za celý den. Podle Světové zdravotnické organizace je proto ideální rozprostřít různé aktivity do celého dne tak, aby z nich vznikly minimálně desetiminutové ucelené bloky.

Zdroje: Světová zdravotnická organizace WHO, Jana Boučková - Český svaz aerobiku a fitness, projekt Děti na startu, Jitka Literová
 

Reklama