Jako bychom píchli do vosího hnízda. Bosou nohou dráždili chřestýše. Tak nějak vypadala vaše včerejší reakce na celkem nevinný článeček o Světovém týdnu respektu k porodu. Dost jsem se u nich nasmála (Vrhel Chrchel - pěkné! :-)) a taky docela podivila. Proč vás tohle téma tak prudí? Je to proto, že si myslíte, že je v našich porodnicích všechno O.K. a veškeré námitky a řeči o přirozeném porodu jsou dílem hrstky ujetých alternativců? Máte pocit, že jde o uměle vyvolaný problém a mediální humbuk? Vadí vám, že se o záležitosti tak intimní mluví veřejně, že se různé polohy a techniky rození propírají v tisku a velká břicha vystavují na odiv? Rozčilují vás řeči o splynutí s všehomírem a prapůvodním ženství? Nebo vás snad popudila zmínka o Kateřině Jacques, velké to bojovnici? :-)))
Je to už hezká řádka let, co jsem měla možnost vyzkoušet si naše porodnictví v praxi. Zařízení, ve kterém k tomu došlo, už neexistuje - přesněji
Všechny ostatní zkušenosti mám jenom z druhé ruky. Babičkou ještě nejsem (dej přírodo, ať to tak ještě nějakou dobu vydrží!!! :-)) a Žilková se nejmenuju. Za těch skoro devatenáct let se naše porodnice určitě hodně změnily - změnily se ale i mladé maminky. Jsou sebevědomější a vědí toho víc o světě. Chtějí víc a už jim nestačí, že je manžel může v první době porodní držet za ruku. Přečetly si o tom, že
Mě se to už netýká, ale mnohých z vás ano. Až ta doba přijde, bude vás zajímat, jak to proběhne? Budete si vybírat porodnici stejně pečlivě, jako byste si vybíraly kadeřnici? Budete tam otravovat předem a ptát se, jestli vás nechají vybrat si polohu, nebo necháte všechno na nich - s tím, že na to studovali a vědí určitě lépe, co je pro vás nejlepší?
Tenhle článek rozhodně není propaganda Hnutí za aktivní mateřství ani Asociace porodních asistentek. Opravdu mě zajímá, jak to vidíte vy!
Jaký byl váš nejlepší a nejhorší zážitek z porodnice?
Svěřila byste se bez obav a plně do rukou personálu,
nebo byste chtěla do svého porodu mluvit?
Dovedete si představit, že byste dítě přivedla na svět doma,
jen s porodní asistentkou?
Chtěla byste rodit přirozeně, nebo s pomocí anestezie?
Víte, co jsou to porodní domy a kdo je dula?
Svěřte se nám na redakce@zena-in.cz a vyhrajte stylový dárek!
Soutěž: Dílek č. 4
Nový komentář
Komentáře
DELCOP: V Kyjově jsem rodila před třinácti lety, ještě za "péče" dřívějšího primáře. Velmi špatné vzpomínky a zdravotní problémy dodnes. Že na tom nejsem hůř a dítě je v pohodě děkuji současnému primáři. Přes primářům příkaz, který odjížděl na hory, neprovedl jako jeho zástupce císaře, dítě "přežilo" dalších 10 dnů, dorostolo a mám krásného zdravého potomka. Jemu jsem dodnes vděčná. Velmi jsem zvažovala další kroky, co s tím, ale narazila jsem na bariéru lékařské přetvářky a spolupráce. Osobně dotazovaní řekli, kde se stala chyba, ale nikdo by to nepodepsal ani neřekl nahlas. Už mnohokrát jsem si říkala, že o těchto dnech napíši knížku. Možná by vydala na pěkných pár stran.
Meander: řekněme kolem boků...
Ťapina: Kolem čeho?
nenunka: před 6,5 lety, normálně kyretou
.
Nyotaimori: Podle těch penízkových šátků kolem pasu?
kareta: Kdy to bylo? Možná už mají dneska jiné metody. Byl to nejúděsnější zážitek života a to už jsem něco prožila.
*Kotě*: pan doktor přece NEJLÍP ví, co má dělat
mindulinka: totéž lze poznat prostým poslechem srdečních ozev, ostatně monitor není nic jiného než právě to.
mindulinka: přestávám se orientovat v tvých závěrech
Co mi není jasné je, proč se názory na vystavování těhotných břich prezentují na základě fotky z břišních tanců pro těhotné. Já taky nechodím běžně po ulici v podprsence a penízkovém šátku, a na to nemusím být ani těhotná
Vivian: no právě a o tu úroveň se postarali lékaři - ne porodní sestry. Pokud vím, tak u nás v porodnici sestra nástřih dělat nemůže.
Kotě: já nevím jak jinde, ale mě udělali monitor na příjmu v sedě a pak před vlastním tlačením - a že by jsem se chtěla nějak hýbat. Byla jsem ráda, že mi manžel pomohl do sprchy, protože bych tam sama nedošla - asi tak 1m. A ten druhý monitor trval asi 5 minut. Já bych v tom nic hrozného neviděla. Aspoň se vědělo, jak na tom mimčo je a jak je připravené jít ven.
Nejdřív k anketě:
)
1, nemám nic hrozného ani vyložené krásného (až na toho broučka samozřejmě
2, plně se už bez obav svěřovat nechci, za a, mám právo vědět co mi chtějí dělat a mám právo rozhodovat o sobě a tudíž do toho mám co mluvit, je to přeci jen moje tělo.
3, ANO, dovedu. Bohužel manža se bojí a tak asi zkusím domluvit někde Ambulantní porod, pokud se teda nebude rodit v porodním domě.
4, ano chci rodit přirozeně, v žádném případě v leže na koze (si radši tu stoličku koupím (není zase tak drahá
5, ano, ano.
nenunka: výškrab zaživa kvůli placentě mi po porodu prvorozeného dělali taky, ale nic tak dramaticky bolestivého se nekonalo
. Byla to rychlovka. Podotýkám, že mám velmi nízký práh bolesti a pláču i při jednocení obočí!
nenunka: mne potkalo po porodu třetího dítěte, před cca 23 lety, to samý, byl to děs
A další důvod, proč je konstantní monitor nežádoucí je ten, že naprostá většina porodnic vyžaduje, aby rodička při monitoru ležela na zádech - což zpomaluje průběh porodu a může jej to i zkomplikovat. V některých porodnicích vás nechají sedět, ale zdaleka ne ve všech, a když potřebujete chodit, máte zkrátka smůlu.
mindulinka: bylo prokázáno, že monitorování dítěte při porodu ničemu neprospěje, nezlepšuje péči o rodičku ani nesnižuje novorozeneckou úmrtnost, pouze zvyšuje počet císařských řezů, neboť lékaři mají tendenci vidět sebemenší odchylku, která může být zcela fyziologická, jako důvod k ukončení přirozeného porodu. Poslech srdečních ozev plodu je naprosto adekvátní alternativa monitoru.
mindulinka: ta úmrtnost ale neměla příčiny v tom, že by se nedělal monitor. Uvědom si, jaká byla tenkrát úroveň vědění v porodnictví, hygieně a tak vůbec...
)
Jinak u fyziologického porodu doktor nemusí být vůbec, případnou epiziotomii udělá i zkušená PA (i když teda asi ne skalpelem
Všem,koho jsem se dotkla,nechtíc,se omlouvám.Obou porodů jsem se bála,jako každá.Ale byla jsem připravena dokonale.10let jsem sousedila s porodní asistenkou,kamarádkou mé maminky. Žila sama,dělala na směny a tedy byla věčně u nás.O porodech vyprávěla často.Někdy horory,jindy "zábavné historky z porodního sálu. "Rozuměla jsem tedy i porodnické hantýrce atd...I o adopcích.Nikdy nejmenovala.Již nežije,ale koho rodila,na ni nezapomene.
A jen tak mimochodem, doktor mě zkontroloval na příjmu, pak mě těch několik hodin kontrolovaly sestřičky, a když už byla fáze tlačení - stále mě kontrolovaly sestřičky a doktor se skalpelem v ruce stál připraven na nástřih a aby dítě zachytil a nakonec ho čekalo šití. Takže stejně porod víceméně vedou sestry. Doktor je pojistka, která pro mě nutná je.