5eafe56de0063obrazek.png
Foto: Shutterstock

Čím mírnější je zima, tím dříve všechno kvete a tím dříve nastává i období jarních pylových alergií. To se může u některých jedinců protáhnout až do podzimu, protože sezónu uzavírají alergeny bylin a plevelů. Časté stromové alergeny zahrnují například olši, břízu nebo lísku.

Při pociťování jakýchkoli problémů, které by mohly mít souvislost s alergeny, je důležité absolvovat vyšetření na alergologii. Alergická rýma je totiž jedním ze zásadních rizikových faktorů rozvoje astmatu. Pod pravidelným lékařským dohledem by samozřejmě měli být i lidé, u kterých už byla alergie prokázána v minulosti. Od lékaře pravděpodobně dostanou antihistaminika, která pomáhají projevy alergie mírnit. Úlevu ovšem přináší i pomoc z přírody.

Česnek

5eafe68aaf54dobrazek.pngFoto: Shutterstock

O pozitivních účincích česneku na imunitní systém už toho bylo řečeno mnoho. Potenciál má i ve vztahu k alergiím, a to zejména díky obsahu flavonoidu jménem kvercetin. Ten má schopnost snížit při alergii vyplavený histamin. Pojídáním syrového česneku si ovšem snadno snížíte krevní tlak a také ze sebe uděláte nespolečenského člověka, se kterým si nikdo nebude chtít povídat tváří v tvář, proto je lepší se poohlédnout například po česnekové tinktuře.

Devětsil lékařský

5eafe6a5f20edobrazek.pngFoto: Shutterstock

Bylinka jménem devětsil se používá už od pradávna. Roste volně v přírodě a připomíná listy lopuchu. Pohodlnější variantou ovšem je koupit si ho již sušený a připravovat si z něj čaj. Jedna čajová lžička se zalije 250 ml horké vody, nechá se deset minut louhovat a scedí se. Čaj můžete pít třikrát denně, ale měli by se mu vyvarovat lidé, kteří mají problémy s játry nebo ledvinami. Jedna studie zveřejněná v odborném časopise British Medical Journal zjistila, že devětsil fungoval na jarní alergie podobně jako běžně prodávané antihistaminikum. Ulevil zejména od migrény a kašle.

Kopřiva dvoudomá

5eafe745716fcobrazek.pngFoto: Shutterstock

Když se kopřivou necháte požahat, můžete si alergickou reakci způsobit. Kopřiva se dá ovšem použít i ke zmírnění projevů senné rýmy. Obsahuje totiž některé látky, které jsou schopné potlačit tvorbu histaminu. Kopřivu je možné popíjet například jako čaj.

Rozmarýn

5eafe79f9cdb4obrazek.pngFoto: Shutterstock

Síla rozmarýnu proti alergickým reakcím se skrývá v obsažené kyselině rozmarýnové, ta se prodává v podobě tabletek nebo je možné si z čerstvých či sušených listů rozmarýnu připravit čaj. Stačí jednu lžičku zalít horkou vodou, deset minut louhovat a následně scedit. O protizánětlivých účincích rozmarýnu se zmiňuje například studie v časopise Journal of Restorative Medicine.

Kurkumin

5eafe824e47b3obrazek.pngFoto: Shutterstock

Jde o látku, která se nachází v koření jménem kurkuma. Pilotní studie provedená v roce 2016 zjistila, že u lidí, kteří užívali doplněk stravy s kurkuminem, došlo ke zmírněný příznaků alergické rýmy. Lépe se jim dýchalo a cítili méně častou potřebu smrkat a kýchat. V kurkumě je kurkuminu ovšem poměrně málo, a proto je lepší ho užívat jako doplněk stravy třeba ve formě tablet. Nedoporučuje se ovšem při poruchách srážlivosti krve, při problémech s početím a během těhotenství.

Sůl

5eafe8d3b8731obrazek.pngFoto: Shutterstock

Velmi účinné v boji nejen s alergickou rýmou se jeví výplachy nosy roztokem soli, což se dělá za pomoci speciální konvičky. Správně by v jednom litru vody mělo být 9 g chloridu solného. Jak správně na to si přečtěte v článku Zatočí s akutní i chronickou rýmou: Výplach nosu speciální konvičkou doporučují i lékaři.

Probiotika

5eafe972d263dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Přehled 23 studií došel k závěru, že potenciál zmírňovat příznaky alergie mají také probiotika. Což jsou prospěšné střevní bakterie nacházející se například v kysaných mléčných výrobcích nebo nakládané zelenině.

Žampion

5eafe9b6c6f66obrazek.pngFoto: Shutterstock

Usušené žampiony rozemleté na prášek. To je další přírodní pomocník v boji s alergií. Jednu čajovou lžičku přidáte buď čtyřikrát denně do jídla, nebo spolknete a zapijete vodou tak, jak je. I žampion se dá sehnat ve formě tinktury a kromě alergií celkově posiluje imunitní systém.

Čtětě také:

Reklama