Málokterá léčivka má v evropském léčitelství tak důležité postavení jako řebříček. Používal se už v antice ke stavění krvácení a hojení ran. Rostlinka kvetoucí převážně bíle, ale někdy i růžově či žlutě, obsahuje éterické oleje, rostlinné kyseliny a hořčiny.

Sušené byliny či šťáva z čerstvých rostlin se využívají k vnitřní i zevní léčbě různých potíží. Květ a nať se sbírají od jara až do podzimu. Řebříček pomáhá hlavně při menstruačních bolestech a gynekologických zánětech.

Na bolavé bříško
Řebříček se výborně uplatňuje při bolestech břicha a při menstruačních bolestech, protože uvolňuje křeče a tlumí bolest. Vrchovatou lžičku sušené bylinky zalijte 100 ml vroucí vody a pod pokličkou nechte asi patnáct minut louhovat, pak sceďte. Při bolestech břicha vypijte dva až tři šálky čaje během dne, při menstruačních bolestech pijte jeden šálek 3x denně k jídlu. Čaj začněte pít dva dny před začátkem krvácení a pokračujte, dokud neskončí. Neslaďte!

Zánět poševní sliznice
Kromě pití výše uvedeného čaje se osvědčily také sedací lázně. Čtyři lžíce sušeného řebříčku vsypte do litru vroucí vody na 20 minut, zakryjte pokličkou a poté slijte. Výluh nalijte do velké mísy nebo sedací vany a podle potřeby doplňte vlažnou vodou. Koupel by měla trvat přibližně 10 minut, provádějte ji nejméně dvakrát denně, ráno a večer před spaním.

Zánět v ústní dutině
Tři vrchovaté lžičky řebříčku zalijte ¼ l vroucí vody a pod pokličkou nechte 15 minut louhovat. Slijte a po zchladnutí roztokem vyplachujte ústa po dobu nejméně tří minut. Opakujte 3–5x denně.

Zánět prsních bradavek
Bolestivé obtíže zmírní obklady. Připravte výluh jako u zánětu ústní dutiny, smočte v něm kousek plátna, vyždímejte a přiložte na 10 minut na bradavky. Obklady přikládejte 3x v průběhu dne.

Povzbuzení trávení
Po vydatném jídle vypijte likérovou sklenku řebříčkového vína. Do ¾ l suchého bílého vína přidejte 8 lžiček řebříčku, promíchejte a nechte šest dnů stát. Denně protřepejte. Pak sceďte přes plátno. Zažívacím problémům můžete předcházet též kořeněním jídel suchým řebříčkem. Hodí se do salátů, polévek i k masu.

Dezinfekce ran a hojení
Řebříček pomáhá hubit mikroorganizmy, čímž urychluje hojení. Lžíci sušené byliny zalijte 100 ml vroucí vody a pod pokličkou nechte 20 minut louhovat. Slijte, ve výluhu namočte kousek plátna, zlehka vyždímejte a přiložte nejméně na 15 minut na poraněné místo.

Nervozita
Úlevu přináší slabý řebříčkový čaj. Dvě lžičky řebříčku zalijte ¼ l vroucí vody, zakryjte a nechte asi 15 minut louhovat. Sceďte a vypijte co nejteplejší.

Poruchy spánku
Před ulehnutím na lůžko vypijte šálek čaje proti nervozitě a dejte si čtvrthodinovou bylinnou lázeň. Osm lžic řebříčku přelijte 1 l vroucí vody, zakryté nechte 20 minut louhovat a pak přeceďte do vany.

Nachlazení
Ke dvěma lžícím sušeného kořene ibišku přidejte 10 lžic řebříčku a 5 lžic plicníku. Jednu lžičku této směsi zalijte 100 ml vroucí vody, zakryjte a po 10 minutách louhování slijte. Toto množství pijte každé tři hodiny.

Věříte přírodním produktům? Která bylinka nesmí chybět ve vaší domácí lékárně a nač ji používáte? Sušíte léčivé rostliny sama, nebo je kupujete v lékárnách či u kořenářek?

Reklama