Miluje slunce a půdu bohatou na živiny
60a38b915ee2dblobid0.jpg

Pěstování kustovnice čínské nevyžaduje velký zahrádkářský um. „Dobře se jí bude dařit především na slunečných stanovištích, ale nevadí jí ani polostín. Pěkně se rozkošatí v půdě bohaté na živiny, která je dostatečně kyprá a písčitá,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos. Rostlina se obvykle sází od března do května nebo na podzim. V našich podmínkách nevymrzá, protože bez problémů snese i extrémně nízké teploty. Rostlina potřebuje určitou dobu na zakořenění a zapojení, proto můžete úrodu očekávat až ve třetím roce.

Kustovnici pěstujte jako solitérní rostlinu

Kustovnice se velmi záhy opravdu pořádně rozroste. Keř může dosahovat až třímetrové výšky a pokud má ze všech stran dostatečné množství prostoru, velmi brzy si ho podmaní. Není tedy právě vhodným keřem pro předzahrádky nebo menší zahradní plochy. Naopak skvělou službu vám udělá při osázení svažitého terénu, který potřebujete pokrýt zelení. Ve skupinových výsadbách věnujte pravidelnou pozornost jejímu řezu, v opačném případě by mohla vytlačovat a utiskovat ostatní rostliny.

Zpomaluje proces stárnutí
ku1.jpg
Plody kustovnice využívá s velkým úspěchem tradiční čínská medicína už dlouhou řadu let. Zejména díky jejich obsahu:

  • 18 druhů aminokyselin (včetně esenciálních)
  • stopové prvky (zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor)
  • vitamíny (C, B1, B2, B6 a E)
  • karotenoidy

Díky svému obsahu vitamínů kustovnice snižuje únavu, podporuje imunitu a celkově regeneruje organismus. Svým obsahem karotenoidů hravě překoná naši mrkev a zároveň obsahuje polysacharidy, které neutralizují volné radikály a zpomalují proces stárnutí. Velmi ceněnou látkou v kustovnici je také germanium, které příznivě působí proti rakovinovým buňkám v těle.

  • Naše články:

Svěží limonády i sladkokyselý koláč z rebarbory
 
 

Reklama