Útesy Dingli na Maltě
5cfe6270ae77fobrazek.png

Útesy Dingli poskytují úchvatný pohled, zvláště z úrovně hladiny moře při plavbách po ostrovech. Jsou přirozenou ostrovní pevností, baštou, kterou rytíři nemuseli stavět na svou obranu. Z vrcholu útesu je pozoruhodný a nejčistší výhled zejména na západní část obce Dingli. Jiný pohled vzdušnou čarou je přes neobydlený ostrov Filfla. Malá kaple svaté Maří Magdalny, posazená na hraně, představuje nejvyšší bod Maltských ostrovů, ve výšce 250 m nad hladinou moře. Pod útesy, zvládli farmáři po celá staletí obdělávat mrňavá terasovitá pole. Útesy se tyčí nad vesničkou Dingli. Jiho-západní úsek připomíná výšky Buxihu, Fawwary, Ghar Lapsi a Munqaru nad mořem a Modrou jeskyní. Je krásné pozorovat útesy Dingli hlavně pozdě večer za klidných letních dní, kdy západ slunce vytváří nádhernou scenerii.

Funguské skály na ostrově Gozo
5cfe62c2c6447obrazek.png

Funguské skály jsou dvě působivé přírodní památky v místě s názvem Dwjera. Funguské skály, známé jako Maltské Il-Gebla Tal-General (nebo Hlavní skály) jsou malým ostrůvkem ve tvaru 60 m vysoké masivní kostky vápence, ležící přímo u vchodu do téměř kruhové laguny.

Za dob rytířů se myslelo, že zvláštní rostlina, která roste na tomto malém ostrově, měla léčebné účinky a mohla vyléčit různé neduhy. Natolik, že velmist prohlásil za nezákonné pro kohokoliv jiného, než pověřené rytíře, lézt na skálu a trhat rostlinu. Dnes se provádějí testy na ověření, zda tato léčebná tvrzení mají nějaká opodstatnění.

Jeskyně Calypso na ostrově Gozo
5cfe62eab550aobrazek.png

Tato jeskyně se nachází na přední straně útesu, v malé vzdálenosti od Xaghra a s výhledem na červený písek zátoky Ramla. Podle pověsti že se jedná o jeskyni, na kterou odkazuje Homér v Odyssey, kde Calypso, je krásná nymfa držela Odyssa jako vězně lásky po dobu 7 let. Vnitřní a vnější části jeskyně nejsou tak impozantní, ale nádherné výhledy za to stojí.

Modrá jeskyně, okolí Qrendi, Malta
5cfe631199e4dobrazek.png

Tato malebná přírodní jeskyně a systém jeskyní, které s ní sousedí, zrcadlí třpytivé fosforeskující barvy podvodní vegetace. Modrá jeskyně se rozkládá poblíž „Wied iz-Zurrieq“ jižně od města Qrendi. Mnoho jeskyní včetně Modré jeskyně, která je z nich největší, jsou dostupné lodí z Wied iz-Zurrieg. Odtud je také možné vidět malý ostrov Filfla. Jedná se o neobydlený ostrov s výjimkou drobných ještěrek, které zde žijí. V době, kdy byla Malta britskou kolonií, ostrov Filfla byl používán Britskými ozbrojenými silami jako cvičný cíl. Ostrov je nyní chráněn maltským zákonem. Scenerie kolem této oblasti ostrova je dechberoucí. Útesy vyvstávají z modrého Středozemního moře a zpěněné vlny, které narážejí na skálu, vytváří romantické scenerie

Malta je největším ostrovem maltského souostroví. Malta, tedy oficiálně Maltská republika (maltézsky Republikka ta´Malta), je od roku 1964, kdy získala od britského impéria nezávislost, samostatným státem. Stále je ale členem Commonwealthu. V roce 2004 Malta vstoupila do Evropské unie a platí se zde eurem. Maltská republiku tvoří několik ostrovů, obydlené jsou pouze tři. Největší Malta, střední Gozo a nejmenší Comino. Mluví se zde maltštinou a angličtinou, oba jazyky jsou úředními. Anglický jazyk je pro mnohé návštěvníky hlavním zájmem – jsou tu skvělé jazykové školy, které nabízejí intenzivní výuku po celý rok.

Na Maltu se dostanete přímým dvou a půl hodinovým letem z Prahy se společnostmi AirMalta nebo Czech Airlines.
5cdeae4a987a8loga-malta.jpg

Co se vám bude hodit - internetové odkazy pro cestu na Maltu:

Naše články:

Reklama